PIAA District II
| Committee | District Champions
 2019 District II Tennis Boys Singles AA Final Results  
2019 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA BOYS SINGLES
 
1 #1 Lenny Maiocco (Western Wayne)
Jarret Groshek (Berwick)   (#1) Lenny Maiocco (Western Wayne)  6-0, 6-0
  2 Jarret Groshek (Berwick)  6-0, 6-0  
Kristian Vasquez (GAR)     (#1) Lenny Maiocco (Western Wayne)  6-0, 6-0
3 Seth Reyes (Dunmore)    
  Nick Perry (Wyoming Area)  6-0, 6-2  
4 Nick Perry (Wyoming Area)    
  (#1) Lenny Maiocco (Western Wayne)  6-3, 6-1
5 Joseph Lennon (Holy Cross)      
  Jose;h Lennon (Holy Cross)  6-0, 6-1    
6 Matt Hamel (Coughlin)      
  (#8) Jerry Tang (Wyoming Sem)  6-2, 6-4  
7 Ethan Rickard (Honesdale)      
  (#8) Jerry Tang (Wyoming Sem)  6-2, 6-2  
8  #8 Jerry Tang (Wyoming Sem)    
    (#1) Lenny Maiocco (Western Wayne)  6-0, 6-1
9  #5 Mark Harrison (Holy Redeemer)    
Matt Tressler (Scranton Prep)   Matt Tressler (Scranton Prep)  6-2, 6-4    
  10 Matt Tressler (Scranton Prep) 7-5, 6-2        
John Sinclair (West Scranton)     Matt Tressler (Scranton Prep)  6-2, 6-1    
11 Chris Talutto (Mid Valley)        
  Chris Talutto (Mid Valley)  6-0, 6-0      
12 Luke Frei (Riverside)        
    (#4) John Toussaint (Dallas)  4-1, injury default  
13 Christian Bodamo (MMI)    
  Christian Bodamo (MMI)  7-5, 6-0    
14 Tyler Rebello (Montrose)      
Kevin Duffy (Valley View)     (#4) John Toussaint (Dallas)  6-1, 6-0  
  15 Kevin Duffy (Valley View) 7-6 (5), 6-0    
Logan Helsel (Tunkhannock)   (#4) John Toussaint (Dallas)  6-1, 6-2  
16  #4 John Toussaint (Dallas)  
  (#1) Lenny Maiocco (Western Wayne)  6-0, 6-0
17  #3 Logan Gregory (Holy Cross) AA Singles " Champion  
Zander Spear (MMI)   (#3) Logan Gregory (Holy Cross)  6-0, 6-1  
  18 Zander Spear (MMI)  6-3, 6-2    
Rafael Arrigon  (GAR)   (#3) Logan Gregory (Holy Cross)  6-2, 6-0  
19 Max Burke (Dunmore)      
  Alex Keiser (Tunkhannock)  2-6, 6-4, 6-2    
20 Alex Keiser (Tunkhannock)      
  (#3) Logan Gregory (Holy Cross)  7-6 (4), 6-2  
21 Harrison Oven (Scranton Prep)        
  Jason Demers (Honesdale)  6-1, 6-4      
22 Jason Demers (Honesdale)        
  (#6) Carlo Possanza (Valley View)  6-3, 6-2    
23 Adam Brzozowski (Mid Valley)        
  (#6) Carlo Possanza (Valley View)  6-0, 6-0    
24  #6 Carlo Possanza (Valley View)    
   
25  #7 Alex De Rome (Dallas)     (#7) Alex DeRome (Dallas)  6-4, 6-1
  (#7) Alex DeRome (Dallas)  6-0, 6-1  
26 Blake Sphabmixay (West Scranton)    
    (#7) Alex DeRome (Dallas)  6-1, 6-0  
27 Brandon Gebenus (Holy Redeemer)      
  Brandon Gebenus (Holy Redeemer)  3-6, 6-4, 6-3    
28 Michael Remley (Wyoming Area)    
    (#7) Alex DeRome (Dallas)  6-4, 6-7 (3), 7-5
29 Luis Donayre (Berwick)  
  Luis Donayre (Berwick)  6-1, 6-0  
30 Trent Leonard (Montrose)    
Mitchell Herzog (Western Wayne)     (#2) Will Ziegler (Wyoming Sem)  6-0, 6-0
  31 Mitchell Herzog (Western Wayne)  7-5, 6-3    
Jay Koller (Riverside)   (#2) Will Ziegler (Wyoming Sem)  6-0, 6-1
32  #2 Will Ziegler (Wyoming Sem)
 
   
 
   


Last Updated Thursday, May 09 2019 @ 05:48 pm EDT; 833 Hits View Printable Version