PIAA District II
| Committee | District Champions
 2018 District II Tennis Girls AA Singles Final Results  
2018 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA GIRLS SINGLES
 
1 (#1)  Brianna Pizzano (Wyoming Area)
  Morgan Landau (Dallas)   (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-0, 6-1
  2 Morgan Landau (Dallas) 4-6, 6-3, 6-3  
  Gianna Snell (Valley View)   (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area)  6-0, 6-0
3 Katie McKitish (Dunmore)    
  Courtney Davies (Mid Valley) 6-2, 6-3  
4 Courtney Davies (Mid Valley)    
      (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-2, 6-0
5 Tea Amerise (Holy Redeemer)      
      Tea Amerise (Holy Redeemer) 6-0, 6-0    
6 Taylor Gavlick (Hanover Area)      
      Tea Amerise (Holy Redeemer) 6-3, 6-1  
  7 Samantha Atcavage (Western Wayne)      
      (#8) Caroline Cadden (Holy Cross) 6-1, 6-1  
8 (#8) Caroline Cadden (Holy Cross)    
  (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area)  6-0, 6-1
9 (#5) Megan McDonald (Scranton Prep)      
  Genevieve Johnson (Berwick)   (#5) Megan McDonald (Scranton Prep) 6-1, 6-0    
  10 C. J. Grasso (West Scranton) 6-3, 3-6, 7-6 (8)      
  C. J. Grasso (West Scranton)     (#5) Megan McDonald (Scranton Prep) 6-0, 6-2    
11 Lydia Grossman (Honesdale)         
  Lydia Grossman (Honesdale) 6-0, 6-1      
12 Lindsey Braunstein (MMI)      
    (#4) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem) 6-2, 6-3  
13 Jillian Landon (Tunkhannock)    
  Jillian Landon (Tunkhannock) 6-3, 6-1    
14 Melanie Garcia (GAR)      
  McKenzie Reeves (Montrose)     (#4) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem) 6-2, 4-6, 6-4  
  15 McKenzie Reeves (Montrose) 6-0, 6-3    
  Allison Rempe (Riverside)   (#4) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem) 3-2 (Injury)  
16 (#4) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem)  
      (#2) Karissa Ghigarelli (Riverside)  6-0, 6-0
17 (#3) Camryn Cassetori (Holy Redeemer)   2018 District II Tennis Girls AA Singles' Champion
  Karah Laboranti (Mid Valley)   (#3) Camryn Cassetori (Holy Redeemer) 6-3. 6-1  
  18 Karah Laboranti (Mid Valley) 6-0, 6-0    
  Mia Perry (Montrose)   (#3) Camryn Cassetori (Holy Redeemer) 6-0, 6-1  
19 Michelle Tapia (GAR)      
    Michelle Tapia (GAR) 6-3, 6-0    
20 Ariana Costanzi (Dunmore)      
      (#3) Camryn Cassetori (Holy Redeemer) 6-2, 6-3  
21 Sarah Stallard (Dallas)        
      Sarah Stallard (Dallas) 6-3, 6-1      
22 Keightlynn Kishbaugh (Berwick)        
  Katharine Pinto (MMI)        
  23 Katharine Pinto (MMI) 6-1, 6-2   (#6) Carly Habeeb (Scranton Prep) 6-2, 6-2    
  Briana Moraca (West Scranton)   (#6) Carly Habeeb (Scranton Prep) 6-2, 6-2    
24 (#6) Carly Habeeb (Scranton Prep)      
   
25 (#7) Lauren Palmiter (Holy Cross)     (#2) Karissa Ghigarelli (Riverside)  6-0, 6-0
      (#7) Lauren Palmiter (Holy Cross) 6-1, 6-0  
26 Meghan Keiser (Tunkhannock)      
        (#7) Lauren Palmiter (Holy Cross) 7-5, 6-4  
27 Megan Rembish (Honesdale)      
  Allison Mattern (Western Wayne) 6-4, 6-2    
28 Allison Mattern (Western Wayne)      
    (#2) Karissa Ghigarelli (Riverside) 6-0, 6-0
29 Kaitlyn Downey (Hanover Area)  
  Emilyl Urbanski (Wyoming Sem) 6-2, 6-0  
30 Emily Urbanski (Wyoming Sem)    
  Faith Kendricks (Valley View)   (#2) Karissa Ghigarelli (Riverside) 6-1, 6-0
  31 Faith Kendricke (Valley View) 6-2, 7-5    
  Bella Scappaticci (Wyoming Area)   (#2) Karissa Ghigarelli (Riverside) 6-0, 6-0
32 (#2) Karissa Ghigarelli (Riverside)


Last Updated Wednesday, October 24 2018 @ 06:39 pm EDT; 1,533 Hits View Printable Version