PIAA District II
| Committee | District Champions
 2018 District II Tennis Boys AA Doubles Final Results  
2018 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA BOYS DOUBLES
 
1 (#1) Jack Habeeb - Rhys Kelly (Scranton Prep)
  (#1) Jack Habeeb - Rhys Kelly (Scranton Prep) 6-2, 6-2
2 Seth Reyes - Matt Valunas (Dunmore)   
  (#1) Jack Habeeb - Rhys Kelly (Scranton Prep) 6-0, 6-1
3 Ian Dewar - Tyler Degenhart (MMI)    
  Luis Donayre Jarret Groschek (Berwick) 6-0, 7-6 (4)  
4 Luis Donayre- Jarret Groschek (Berwick)    
  (#1) Jack Habeeb - Rhys Kelly (Scranton Prep) 6-1, 6-2
5 Dominic Corma-Matthew Leslie (Western Wayne)      
  Dominic Corma - Matthew Leslie (Western Wayne) 7-5, 6-2    
6 Christian Reese - Marshall Macknosky (Mid Valley)      
  Dominic Corma - Matthew Leslie (Western Wayne) 2-6, 6-2, 10-6  
7 Noah Jennings - Nick Ponas (Riverside)      
  (#8) Mark Roginski - Matt Dillon (Dallas) 6-0, 6-0  
8 (#8) Mark Roginski-Matt Dillon (Dallas)    
  (#1) Jack Habeeb - Rhys Kelly (Scranton Prep)  6-4, 6-1
9 (#5) Jake Shoemaker-Tommy Dang (Wyoming Seminary)    
  (#5) Jake Shoemaker - Tommy Dang (Wyoming Sem) 6-3, 6-2    
10 Anthony DeAngelo - Mike Remley (Wyoming Area)        
    (#5) Jake Sheomaker - Tommy Dang (Wyoming Sem) 7-6 (0), 6-4    
11 Kevin Duffy - Franco Pazzaglia (Valley View)        
  Dominic Marchese - Mark Kolendowicz (Holy Redeemer) 3-6, 6-4, 10-6      
12 Dominic Marchese-Mark Kolendowicz (Holy Redeemer)        
    (#4) Logan Gregory - Curry Chang (Holy Cross) 6-3, 6-4  
13 Jason Demers - Nick Theobald (Honesdale)    
  Jason Demers- Nick Theobald (Honesdale) 6-1, 6-2    
14 Jackson Griffiths - Steven Vetri (Montrose)      
    (#4) Logan Gregory - Curry Chang (Holy Cross) 6-3, 6-4  
15 Jared Fernandez - Logan Hielsel (Tunkhannock)    
  (#4) Logan Gregory - Curry Chang (Holy Cross) 6-0, 6-1  
16 (#4) Logan Gregory-Curry Chang (Holy Cross)  
    (#1) Jack Habeeb - Rhys Kelly (Scranton Prep)  6-0, 6-3
17 (#3) Will Ziegler-Duncan Lumina (Wyoming Sem)   AA Doubles' Champion
  (#3) Will Ziegler - Duncan Lumina (Wyoming Sem) 6-0, 6-0  
18 Billy Hotaling - Seth Bulkley (Montrose)    
  (#3) Will Ziegler - Duncan Lumina (Wyoming Sem) 6-3, 6-1  
19 Matt Fedorka - Mark Melesky (Mid Valley)      
  Vitto Sica - Alex Keiser (Tunkhannock)  6-1, 6-1    
20 Vitto Sica - Alex Keiser (Tunkhannock)    
  (#3) Will Ziegler-Duncan Lumina (Wyoming Sem) 6-3, 4-6, 10-7  
21 Alex Riccio-Max Burke (Dunmore)        
  Alex Riccio - Max Burke (Dunmore) 6-2, 6-4      
22 Zander Spear - Christian Badamo (MMI)        
  Alex Riccio - Max Burke (Dunmore) 6-3, 7-6 (5)    
23 Hunter Talepski - Charlie Ponas (Riverside)        
  (#6) Chris Kocan - Mark Harrison (Holy Redeemer) 6-1, 6-3    
24 (#6) Chris Kocan-Mark Harrison (Holy Redeemer)    
   
25 (#7) Carlo Possanza - Ryan Caratto (Valley View)     (#3) Will Ziegler - Duncan Lumina (Wyoming Sem)  6-4, 6-3
  (#7) Carlo Possanza - Ryan Caratto (Valley View) 6-1, 6-0  
26 Mitchell Herzog - Dan Peral (Western Wayne)    
    (#7) Carlo Possanza - Ryan Caratto (Valley View) 6-4, 3-6, 10-7  
27 Camus Howie - Joey Lennon (Holy Cross)      
  Camus Howie - Joey Lennon (Holy Cross) 6-4, 7-6 (5)    
28 Matt Tressler-Addi Singh (Scranton Prep)    
      (#2) John Toussaint - Alex DeRoma (Dallas) 6-7 (5), 6-2, 10-7
29 Shea Stanton - John Christiansen (Honesdale)  
  Mike Abromovich - Jake Butwin (Wyoming Area) 7-6 (5), 1-6,  12-10  
30 Mike Abromovich - Jake Butwin (Wyoming Area)    
    (#2) John Toussaint - Alex DeRome (Dallas) 6-0, 6-0
31 Ben Wojo - Tubby Filbs (Berwick)    
  (#2) John Toussaint - Alex DeRome (Dallas) 6-0, 6-0
32 (#2) John Toussaint-Alex DeRome (Dallas)
   
 
   


Last Updated Friday, May 18 2018 @ 07:39 pm EDT; 588 Hits View Printable Version