PIAA District II
| Committee | District Champions
 2018 District II Tennis Boys AA Singles Final Results  
2018 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA BOYS SINGLES
 
1 (#1) Lenny Maiocco (Western Wayne)
Noah Craig (Berwick)   (#1) Lenny Maiocco (Western Wayne) 6-0, 6-0
  2 Curry Chang (Holy Cross) 6-1, 6-0  
Curry Chang (Holy Cross)   (#1) Lenny Maiocco (Western Wayne) 6-0, 6-0
3 Rhys Kelly (Scranton Prep)    
  Rhys Kelly (Scranton Prep) 6-2, 6-3  
4 Mark Harrison (Holy Redeemer)    
  (#1) Lenny Maiocco (Western Wayne) 6-0, 6-3
5 Jason Demers (Honesdale)      
  Jason Demers (Honesdale) 6-2, 6-0    
6 Seth Reyes (Dunmore)      
  (#8) Carlo Possanza (Valley View) 7-5, 6-0  
7 Steven Vetri (Montrose)      
  (#8) Carlo Possanza (Valley View) 6-1, 6-0  
8 (#8) Carlo Possanza (Valley View)    
    (#1) Lenny Maiocco (Western Wayne) 6-0, 6-1
9 (#5) Will Ziegler (Wyoming Seminary)    
  (#5) Will Ziegler (Wyoming Seminary) 6-0, 6-0    
10 Marshall Macknosky (Mid Valley)        
    (#5) Will Ziegler (Wyoming Seminary) 6-3, 6-3    
11 Nick Perry (Wyoming Area)        
  Vitto Sica (Tunkhannock) 6-4, 6-7 (5), 6-1      
12 Vitto Sica (Tunkhannock)        
    (#5) Will Ziegler (Wyoming Seminary) 2-6, 7-5, 6-4  
13 Matt Hamel (Coughlin)    
  Noah Jennings (Riverside) 6-3, 6-3    
14 Noah Jennings (Riverside)      
    (#4) John Toussaint (Dallas) 6-2, 6-1  
15 Zander Spear (MMI)    
  (#4) John Toussaint (Dallas) 6-0, 6-1  
16 (#4) John Toussaint (Dallas)  
  #!(1) Lenny Maiocco (Western Wayne) 3-6, 6-0, 6-4
17 (#3) Logan Gregory (Holy Cross) AA Singles " Champion  
  (#3) Logan Gregory (Holy Cross) 6-3, 6-0  
18 Ryan Carrotto (Valley View)    
  (#3) Logan Gregory (Holy Cross) 2-6, 6-3, 6-4  
19 Justin Alder (Wyoming Area)      
  Alex DeRome (Dallas) 6-2, 6-1    
20 Alex DeRome (Dallas)      
  (6) Chris Kocan (Holy Redeemer) 6-2, 6-2  
21 Alex Keiser (Tunkhannock)        
  Dominic Corma (Western Wayne) 6-4, 6-4      
22 Dominic Corma (Western Wayne)        
  (#6) Chris Kocan (Holy Redeemer) 6-0, 6-2    
23 Nick Theobald  (Honesdale)        
  (#6) Chris Kocan (Holy Redeemer) 6-1, 6-0    
24 (#6) Chris Kocan (Holy Redeemer)    
   
25 (#7) Alex Riccio (Dunmore)     (#2) Jack Habeeb (Scranton Prep) 6-1, 6-0
  Duncan Lumia (Wyoming Seminary) 6-2, 6-4  
26 Duncan Lumia (Wyoming Seminary)    
    Duncan Lumia (Wyoming Seminary) 6-0, 6-0  
27 Kyle Creedon (Riverside)      
  Kyle Creedon (Riverside) 6-1, 2-6, 6-2    
28 Colin Hazlelton (Mid Valley)    
    (#2) Jack Habeeb (Scranton Prep) 6-0, 6-1
29 Billy Hotaling (Montrose)  
  Ben White (Berwick) (6-4, 6-4)  
30 Ben White (Berwick)    
    (#2) Jack Habeeb (Scranton Prep) 6-0, 6-1
31 Christian Badamo (MMI)    
  (#2) Jack Habeeb (Scranton Prep) 6-0, 6-1
32 (#2) Jack Habeeb (Scranton Prep)
 
   
 
   


Last Updated Saturday, May 12 2018 @ 07:21 pm EDT; 1,211 Hits View Printable Version