PIAA District II
| Committee | District Champions
 2017 District II Tennis Girls AA Doubles Final Results  
2017 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA GIRLS DOUBLES
 
1 (#1) Gabriela Jakubek-Carly Habeeb (Scranton Prep)
  Megan Rembish-Eva Cooley (Honesdale)   (#1) Gabriela Jakubek-Carly Habeeb (Scranton Prep) 6-1, 6-0
  2 Megan Rembish-Eva Cooley (Honesdale) 6-3, 6-3  
  C.J. Grasso-Briana Moraca (West Scranton)   (#1) Gabriela Jakubek-Carly Habeeb (Scranton Prep) 6-0, 6-1
3 Lauren Owens-Lindsey Medric (Mid Valley)    
  Lauren Owens-Lindsey Medric (Mid Valley) 6-2, 7-6 (4)  
4 Alyssa Chesek-Allison Rempe (Riverside)    
      (#1) Gabariela Jakubek-Carly Habeeb (Scranton Prep) 6-1, 6-0
5 Emily Evans-Cassie Benderavich (Holy Redeemer)      
      Emily Evans- Cassie Benderavich (Holy Redeemer 6-0, 6-4    
6 Allison Lampman-Emily Cheskiewicz (Wyoming Area)      
  Kira Meager-Sydney Daley (Coughlin)   (#8) Shailee DeSai-Abby Capin (Wyoming Sem) 1-6, 6-2, 6-2  
  7 Vanessa Antenori-Sidney Reinfurt (VV) 6-3, 4-6, 6-2      
  Vanessa Antenori-Sidney Reinfurt (Valley View)   (#8) Shailee DeSai-Abby Capin (Wyoming Sem) 7-6 (5), 6-3  
8 (#8) Shailee DeSai-Abby Capin (Wyoming Sem)    
  (#1) Gabriela Jakubek-Carly Habeen (Scranton Prep) 6-0, 6-1
9 (#5) Lauren Palmiter-Theresa Dutterer (Holy Cross)      
  Genevieve Johnson-Ellie Kozak (Berwick)   (#5) Lauren Palmiter-Theresa Dutterer (Holy Cross) 6-1, 6-1    
  10 Abby Paul-Lindsay Braunstein (MMI) 6-2, 6-3      
  Abby Paul-Lindsay Braunsteim (MMI)     Allison Mattern-Sam Atcavage (Western Wayne) 7-6 (5), 7-5    
11 Autumn Grey-Hannah Chesner (Tunkhannock)        
  Allison Mattern-Sam Atcavage (Western Wayne) 6-1, 6-0      
12 Allison Mattern-Sam Atcavage (Western Wayne)      
    (#4) Hannah Bonk-Mikayla Reynolds (Dallas) 4-6, 6-4, 6-4  
13 Mckala Newhart-Angie Ford (Montrose)    
  McKala Newhart-Angie Ford (Montrose) 6-0, 6-3    
14 Mia Mandarano-Lauren Brown (Dunmore)      
  Kaitlyn Downey-Deanna Wadzin (Hanover Area)     (#4) Hannah Bonk-Mikayla Reynolds (Dallas) 6-0, 6-1  
  15 Samantha Rodriquez-Michelle Tapia (GAR) 6-0, 6-2      
  Samantha Rodriquez-Michelle Tapia (GAR)   (#4) Hannah Bonk-Mikayla Reynolds (Dallas) 6-4, 7-5  
16 (#4) Hannah Bonk-MiKayla Reynolds (Dallas)  
      (#1) Gabriela Jakubek-Carly Habeen (Scranton Prep) 5-7, 6-3, 6-1
17 (#3) Nicole Joanlanne-Emily Urbanski (Wyoming Sem)   2017 District II Tennis Girls AA Doubles' Champion
  Dominique Cropp-Magaly Martinez (GAR)   (#3) Nicole Joanlanne-Emily Urbanski (Wyoming Sem) 6-1, 6-1  
  18 Madelyn Klassner-Lucia Nardelli (Holy Cross) 7-5, 6-0    
  Madelyn Klassner-Lucia Nardelli (Holy Cross)   (#3) Nicole Joanlanne-Emily Urbanski (Wyoming Sem) 6-0, 6-0  
19 Rebecca Johnson-Jenny Vongmany (West Scranton)      
  Kerry Rodriquez-Taylor Maxson (Honesdale) 6-1, 6-3    
20 Kerry Rodriquez-Taylor Maxson (Honesdale)      
      (#3) Nicole Joanlanne-Emily Urbanski (Wyoming Sem) 6-3, 6-2  
21 Dominique Kline-Jackie Braunstein (MMI)        
      Olivia Williams-Bella Scappaticci (Wyoming Area) 6-2, 7-5      
22 Olivia Williams-Bella Scappaticci (Wyoming Area)        
      (#6) Camilla Rinaldi-Megan McDonald (Scranton Prep) 6-3, 6-1    
23 Anna Chairo-Maren Oprisko (Dunmore)        
      (#6) Camilla Rinaldi-Megan McDonald (Scranton Prep) 6-0. 6-1    
24 (#6) Camilla Rinaldi-Megan McDonald (Scranton Prep)      
   
25 (#7) Kiana DeJesus-Faith Kendricks (Valley View)   (#2) Camryn Cassetori-Lauren LaMarca (Holy Redeemer) 5-7, 6-4, 7-5
  Rachel Bath-Chabee Patel (Coughlin)   (#7) Kiana DeJesus-Faith Kendricks (Valley View) 6-0, 6-3  
  26 Reese Lewandowski-Sarah Stallard (Dallas) 6-4, 6-0    
  Reese Lewandowski-Sarah Stallard (Dallas)     Isabella Arndt-Sydney Lloyd (Berwick) 7-5, 3-6, 6-4  
27 Morgan Haefele-Becca Laboranti (Mid Valley)      
  Isabella Arndt-Sydney Lloyd (Berwick) 6-4, 6-4    
28 Isabella Arndt-Sydney Lloyd (Berwick)    
    (#2) Camryn Cassetori-Lauren LaMarca (Holy Redeemer) 6-3, 6-4
29 Rae Anne Carpenter-Leah Rome (Tunkhannock)  
  Ty Alpaugh-Maddy Godfrey (Western Wayne) 6-4, 6-3  
30 Ty Alpaugh-Maddy Godrey (Western Wayne)    
  Cambry Montgomery - Katelyn Henry (Montrose)     (#2) Camryn Cassetori-Lauren LaMarca (Holy Redeemer) 6-2, 6-0
  31 Mia Capalongo-Abby Fairclough (Riverside) 6-2, 6-2    
  Mia Capalongo-Abby Fairclough (Riverside)   (#2) Camryn Cassetori-Lauren LaMarca (Holy Redeemer) 6-3, 6-4
32 (#2) Camryn Cassetori-Lauren LaMarca (Holy Redeemer)


Last Updated Wednesday, October 18 2017 @ 09:47 PM EDT; 891 Hits View Printable Version