PIAA District II
| Committee | District Champions
 2017 District II Tennis Girls AA Singles Final Results  
2017 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA GIRLS SINGLES
 
1 (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area)
      (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-0 , 6-0
  2 Marilyn Ogof (Coughlin)  
      (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-1, 6-0
3 Caroline Cadden (Holy Cross)    
  Caroline Cadden (Holy Cross) 6-2, 6-1  
4 Jazmin Calva (GAR)    
  Mikayla Reynolds (Dallas)   (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area)  6-0, 6-0
  5 Mikayla Reynolds (Dallas) 6-1, 6-1      
  Kaitlyn Downey (Hanover Area)   Isabella Arndt (Berwick) 6-4, 6-3    
6 Isabella Arndt (Berwick)      
  Anna Chairo (Dunmore)   (#8) Kiana DeJesus (Valley View)  6-3, 6-4  
  7 Anna Chiaro (Dunmore) 6-2, 6-0      
  Courtney Davies (Mid Valley)   (#8) Kiana DeJesus (Valley View) 7-5, 6-4  
8 (#8) Kiana DeJesus (Valley View)    
  (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-2, 6-0
9 (#5) Carly Habeeb (Scranton Prep)      
  Megan Rembish (Honesdale)   (#5) Carly Habeeb (Scranton Prep)  2-6, 6-1, 6-0    
  10 Megan Rembish (Honesdale) 6-0, 6-0      
  Searra Muller (Montrose)     (#5) Carly Habeeb (Scranton Prep) 6-3, 6-4    
11 Lauren LaMarca (Holy Redeemer)         
  Lauren LaMarca (Holy Redeemer) 6-1, 2-6, 6-1      
12 C. J. Grasso (West Scranton)      
    (#4) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem) 5-7, 6-4, 6-4  
13 Sam Pritzlaff (Western Wayne)    
  Sam Pritzlaff (Western Wayne) 6-1, 6-2    
14 Leah Rome (Tunkhannock)      
  Katharine Pinto (MMI)     (#4) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem) 6-1, 6-0  
  15 Katherine Pinto (MMI) 7-6 (3), 6-2    
  Samantha Labrosky (Riverside)   (#4) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem) 6-2, 6-0  
16 (#4) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem)  
      (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-1, 6-1
17 (#3) Cam Cassetori (Holy Redeemer)   2017 District II Tennis Girls AA Singles' Champion
  Maren Oprisko (Dunmore)   (#3) Cam Cassetori (Holy Redeemer) 6-0, 6-0  
  18 Maren Oprisko (Dunmore) 6-0, 6-0    
  Taylor Gavlick (Hanover Area)   (#3) Cam Cassetori (Holy Redeemer) 6-2, 6-2  
19 Kira Meager (Coughlin)      
Sydney Lloyd (Berwick)   Kira Meagher (Coughlin) 6-4, 6-2    
  20 Sydney Lloyd (Berwick) 6-2, 6-1      
  Allsioin Lampman (Wyoming Area)   (#3) Cam Cassetori (Holy Redeemer) 7-5, 6-3  
21 Trinity Gable (Riverside)        
      Trinity Gable (Riverside) 6-1, 6-2      
22 MacKenzie Reeves (Montrose)        
  Leigha Welsh (Honesdale)      
  23 Jackie Braunstein (MMI) 6-4, 6-3   (#6) Hannah Bonk (Dallas) 6-0, 6-2    
  Jackie Braunstein (MMI)   (#6) Hannah Bonk (Dallas) 6-2, 6-2    
24 (#6) Hannah Bonk (Dallas)      
   
25 (#7) Lauren Palmiter (Holy Cross)   (#2) Gabriella Jakubek (Scranton Prep) 6-3, 6-1
  Dominique Cropp (GAR)   (#7) Lauren Palmiter (Holy Cross) 4-6, 6-0, 6-3  
  26 Karah Laboranti (Mid Valley) 6-0, 6-0     
  Karah Laboranti (Mid Valley)     (#7) Lauren Palmiter (Holy Cross) 6-1, 7-5  
27 Caroline Skade (Lackawanna Trail)      
  Caroline Skade (Lackawanna Trail) 6-1, 7-5    
28 Rebecca Johnson (West Scranton)      
    (#2) Gabriella Jakubek (Scranton Prep) 6-2, 6-3
29 Allison Mattern (Western Wayne)  
  Allison Mattern (Western Wayne) 6-4, 6-3  
30 Vanessa Antenori (Valley View)    
  Autumn Gray (Tunkhannock)   (#2) Gabriella Jakubek (Scranton Prep)  6-2, 6-1
  31 Emily Urbanski (Wyoming Sem)  6-2, 6-1    
  Emily Urbanski (Wyoming Sem)    (#2) Gabriella Jakubek (Scranton Prep) 6-1, 6-3
32 (#2) Gabriella Jakubek (Scranton Prep)


Last Updated Friday, October 13 2017 @ 08:46 PM EDT; 821 Hits View Printable Version