PIAA District II
| Committee | District Champions
 2017 District II Tennis Boys AAA Doubles Final Results  
2017 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AAA BOYS DOUBLES
 
1  
  (#1) Timmy Christman-Brian Ostrowski (Abington Heights)
2    
  (#1) Timmy Christman-Brian Ostrowski (Abington Heights) 6-2, 6-0
3 Chris Kovalick-Drew Gemmell (Hazleton Area)    
  Chris Kovalick-Drew Gemmell (Hazleton Area)  6-3, 6-2  
4 Tony Tepedino-Chris Vibert (Delaware Valley)    
  (#1) Timmy Christman-Brian Ostrowski (Abington Heights) 6-0, 6-3
5        
  Sam Madjic-Zach Anderson (Crestwood)    
6        
  Sam Madjic-Zach Anderson (Crestwood) 6-4, 6-2  
7        
  Simon Altizio-John Squatrito (Wallenpaupack)  
8       (#!1) Timmy Christman-Brian Ostrowski (Abington Heights 6-1, 6-3
   
9      
  (#5) Parth Patel-Harsh Patel (Scranton)    
10          
    Nick Bazadona-Liam Bradley (WVW)  6-3, 6-3    
11 Nick Bazadona-Liam Bradley (Wyo. Valley West)        
  Nick Bazadona-Liam Bradley (WVW)  6-3, 6-3      
12 Casey Kreiger-Elias Thomas (West Scranton)      
    (#4) Lukas Radulski-Ty Jackson (Williamsport) 6-2, 7-6 (8-6)  
13 Jason Homschek-Michael Mazurkivich (Pittston Area)    
  Jason Homschek-Michael Mazukivich (Pittston Area)  6-0, 6-0    
14 Alec Aversa-Tyler Baldauff (North Pocono)      
    (#4) Lucas Radulski-Ty Jackson (Williamsport) 6-2, 3-6, 7-5  
15      
  (#4) Lucas Radulski-Ty Jackson  (Williamsport)  
16    
    (#1) Timmy Christman-Brian Ostrowski (Abington Heights) 6-1, 6-7 (5), 6-2
17     AAA Doubles' Champion
  (#3) Mike Felins-Adam Long (North Pocono)  
18      
  (#3) Mike Felins-Adam Long (North Pocono) 6-4, 6-3  
19 Tanner Badoud-Zack Cykosky (Wallenpaupack)      
  Tanner Badoud-Zack Cykosky (Wallenpaupack)  6-3, 6-2    
20 Zeke Berger-Noah Frace (WVW)      
  Nick Andrews-Sachin Patel (Crestwood)  4-6, 6-1, 6-3  
21 Brett Gemell-Adam Sasche (Hazleton Area)        
  Nick Andrews-Sachin Patel (Crestwood)  6-2, 6-3      
22 Nick Andrews-Sachin Patel (Crestwood)        
  Nick Andrews-Sachin Patel (Crestwood) 6-2, 6-3    
23          
  (#6) Spencer Gilbert-Owen Holland (Abington Heights)    
24        
   
25       Nick Andrews-Sachin Patel (Crestwood) 7-5, 6-1
  Matt Williams- Sean O'Hara (West Scranton)  
26      
    Matt Williams-Sean O'Hara (West Scranton) 6-4, 6-2  
27        
  Brendan Cunningham -Dev Patel (Scranton)    
28      
    (#2) Tomas Reese-Ivan Verobyev ((Delaware Valley)  6-0, 6-0
29 Tiarnan Ferry - Liam Ferry (Williamsport)   
  Tiarnan Ferry-Liam Ferry (Williamsport)  7-5, 6-7 (4), 6-2  
30 Matthew Costello-Nick Harth (Pittston Area)    
    (#2) Tomas Reese-Ivan Verobyev (Delaware Valley) 6-7 (4), 7-6 (1), 6-3
31      
  (#2) Tomas Reese-Ivan Vorobyev (Delaware Valley)
32  
   
 
   


Last Updated Thursday, May 18 2017 @ 07:29 PM EDT; 628 Hits View Printable Version