PIAA District II
| Committee | District Champions
 2016 District II Golf Boys Individual Championship Results  
2016 District II Boys' Individual Golf AA Championship Results 2016 District II Boys' Individual Golf AAA Championship Results
  STATE QUALIFIERS      STATE QUALIFIERS   
 
Tyler Marchese Scranton Prep 76   Mason Gattuso Dallas 75
Sebastian Cimoch Scranton Prep 77   Luke Fayocavitz Abington Heights 77
Chris Murray Dunmore 78 Troy Kelleher Abington Heights 77
Jim Tressler Holy Cross 80 Alex Pillar Wallenpaupack 77
Jack Habeeb Scranton Prep 81 Kyle Pillar Wallenpaupack 77
Frank Adamo ** Scranton Prep 83 Ronnie Yanoski Valley View 79
 
  REMAINDER OF FIELD     REMAINDER OF FIELD
     
Sean Dempsey Dunmore 83 Corbin Babyak Wallenpaupack 80
Adam Motovidlak Lake-Lehman 84 Jack Hauber North Pocono 81
Dominic DiPietro Dunmore 85 Ryan Keyes Coughlin 82
Juliano Nieto Holy Cross 85 Nick Mokay North Pocono 82
Derek Answini Holy Redeemer 85 Jeremy Harper Crestwood 83
Noah Munley Wyoming Seminary 85 Franco Pazzaglia Valley View 83
R. J. Gouldsbury Mid Valley 86 Shane Angle Crestwood 84
Evan Murphy Scranton Prep 86 Martin Cryan Wyoming Valley West 84
Paul Pisarcik Carbondale 87 Connor Kelleher Abington Heights 85
Mike Sikora Lake-Lehman 87 Brady Antolick Hazleton Area 85
Tyler Scharff Lake-Lehman 87 Colin Bowanko Dallas 86
Dan Rogers Wyoming Seminary 87 Jordan Fick Hazleton Area 86
Greg Godlweski Wyoming Seminary 87 Nate Trout Wallenpaupack 86
Jeremy Callahan Wyoming Seminary 87 Ron Lane  Wyoming Valley West 86
Ian Fedorchak Carbondale 88 Kyle McAndrew Dallas 87
Matt Torrisi Riverside 88 Luke Flederbach Honesdale 87
Conor Maloney  Holy Redeemer 89 Pat Noon North Pocono 89
Isaac Walker Montrose 89 Will Brown  Abington Heights 90
Jason Mowry Elk Lake 90 Ethan Zawatski Dallas 90
Declan Tokash Holy Cross 90 Ben Williams Honesdale 90
Robert Lugiano Lake-Lehman 90 Tyler Faux Tunkhannock 90
Greg Palermo MMI 90 Cole Coolbaugh Wyoming Area 90
Bob Wilson  Wyoming Seminary 90 Dom Verrastro Valley View 91
Brian McKitish Dunmore 92 Nik Athmann Wyoming Area 91
Billy Lavelle Lakeland 93 C. J. Bono Crestwood 92
Zach Pigga Dunmore 97      
John Redman Scranton Prep 97      
Riley Brown Montrose 98      
Ken Wallace Holy Redeemer 100       
Morgan Long MMI 101      
Eric Grodzicki Nanticoke 102    
Liam Gilroy Wyoming Seminary 104
Eric Dogenhart MMI 111
Doug Genetti MMI 121
Colin Quinn Riverside NC
      
** Won in Playoff     
 


Last Updated Friday, October 14 2016 @ 08:49 PM EDT; 752 Hits View Printable Version