PIAA District II
| Committee | District Champions
 2016 District II Tennis Girls AA Singles Results  
2016 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA GIRLS SINGLES
 
1 (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area)
  Ty Alpaugh (Western Wayne)   (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-0, 6-2
  2 Abbey Capin (Wyoming Sem) 6-4, 7-5  
  Abbey Capin (Wyoming Seminary)   (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-1, 6-1
3 Kella Pacifico (Holy Cross)    
  Kella Pacifico (Holy Cross)  6-2, 6-0  
4 Michelle Tapia (GAR)    
      (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-2, 6-0
5 Samantha Labrosky (Riverside)      
      Samantha Labrosky (Riverside) 6-3, 6-0    
6 Autumn Grey (Tunkhannock)      
      (#8) Cali Craig (Valley View) 6-1, 6-2  
  7 Gabi Popko (Berwick)      
      (#8) Cali Craig (Valley View) 6-3, 6-4  
8 (#8) Cali Craig (Valley View)    
  (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-0, 6-1
9 (#5) Tatiana Klacko (Scranton Prep)      
  Madison Macknosky (Mid Valley)   (#5) Tatiana Klacko (Scranton Prep) 6-0, 6-0    
  10 Madison Macknosky (Mid Valley) 6-4, 6-4      
  Annelise Mittmann (Montrose)     (#5) Tatiana Klacko (Scranton Prep) 6-0, 6-0    
11 Kira Meager (Coughlin)        
  Kira Meager (Coughlin) 6-0, 6-1      
12 Nina MacClean (Dunmore)      
    (#5) Tatiana Klacko (Scranton Prep) 6-2, 7-5  
13 Kayla Rembish (Honesdale)    
  Kayla Rembish (Honesdale) 6-1, 6-1    
14 Rebecca Johnson (West Scranton)      
  Hannah Bonk (Dallas)     (#4) Camryn Cassetori (Wyoming Area) 6-0, 6-3  
  15 Hannah Bonk (Dallas) 7-5, 6-3    
  Jessica Smith (MMI)   (#4) Camryn Cassetori (Wyoming Area) 6-1, 6-0  
16 (#4)Camryn Cassetori (Wyoming Area)  
      (#1) Brianna Pizzano (Wyoming Area) 6-4, 7-6 (5)
17 (#3) Sam Kropa (Mid Valley)   2016 District II Tennis Girls AA Singles' Champion
  Trinity Gable (Riverside)   (#3) Sam Kropa (Mid Valley) 6-0, 6-0  
  18 Sam Pritzlaff (Western Wayne) 6-4, 6-3    
  Sam Pritzlaff (Western Wayne)   (#3) Sam Kropa (Mid Valley) 6-0, 6-0  
19 Victoria Hoffman (Hanover Area)       
       
20 Lauren Palmiter (Holy Cross) Lauren Palmiter (Holy Cross) 6-2, 6-0    
      (#3) Sam Kropa (Mid Valley) 6-2, 6-2  
21 Charlotte Maria (Holy Redeemer        
             
22 Anna Chiaro (Dunmore) Charlotte Maria (Holy Redeemer) 7-5, 6-2      
  Megan Rembish (Honesdale)   (#6) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem) 4-6, 7-6, (5), 6-0    
  23 Kiana DeJesus (Valley View) 6-2, 6-1        
  Kiana DeJesus (Valley View)   (#6) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem) 7-5, 6-2    
24 (#6) Nicole Joanlanne (Wyoming Sem)       
   
25 (#7) Libby Pinto (MMI)   (#2) Gabriela Jakubek (Scranton Prep) 6-4, 6-2
  Diana Rodgriquez (Coughlin)   (#7) Libby Pinto (MMI) 6-2, 6-3  
  26 Diana Rodriguez (Coughlin) 6-0, 6-0    
  Samantha Rodriguez (GAR)     (#7) Libby Pinto (MMI) 6-2, 6-3  
27 Isabella Arndt (Berwick)      
  Isabella Arndt (Berwick) 6-0, 6-0    
28 Hannah Chesner (Tunkhannock)      
    (#2) Gabriela Jakubek (Scranton Prep) 6-2, 6-0
29 Allie Stallard (Dallas)  
  Louise Thompson (Montrose) 6-3, 6-2  
30 Louise Thompson (Montrose)    
  Rachel Johnson (West Scranton)   (#2) Gabriela Jakubek (Scranton Prep 6-2, 6-0
  31 Allison Lampman (Wyoming Area) 6-1, 6-1    
  Allison Lampman (Wyoming Area)   (#2) Gabriela Jakubek (Scranton Prep) 6-2, 6-0
32 (#2) Gabriella Jakubek (Scranton Prep) 


Last Updated Tuesday, October 18 2016 @ 10:54 PM EDT; 1,623 Hits View Printable Version