PIAA District II
| Committee | District Champions
 2016 District II Tennis Boys' Doubles AA Final Results  
2016 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA BOYS DOUBLES
 
1  (#1) Peter Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep)
  (#1) Peter Kazmierczak-Tony Katz (Scranton Prep) 6-0, 6-1
2 Ron Masewitz-Nelson Pagoada (Riverside) 6-3, 6-3  
  (#1) Peter Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep) 6-0, 6-0
3 Colin Franko-Ben Keiser (Tunkhannock)    
  Christopher Lewis-Ben Hoal (Montrose) 6-1, 6-4  
4 Christopher Lewis-Ben Hoal (Montrose)    
  (#1) Peter Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep) 6-0, 6-1
5 Joe Bevevino-Cameron Tuck (Dallas)      
  Joe Bevevino-Cameron Tuck (Dallas) 6-2, 6-4    
6 Christian Reece-Josh Mulea (Mid Valley)      
  (#8) Josh Wychock-Chris Kocon (Holy Redeemer)  7-5, 4-6, 6-0  
7 Dominic Corma-Jack Tuman (Western Wayne)      
  (#8) Josh Wychock-Chris Kocon (Holy Redeemer) 6-1, 6-1  
8 (#8) Josh Wychock-Chris Kocon (Holy Redeemer)    
  (#1) Peter Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep) 6-1, 4-6, 6-0
9 (#5) Richard Hughes - Adrian Sung (Wyoming Sem)    
  (#5) Richard Hughes-Adrian Sung (Wyoming Sem) 6-0, 6-0    
10 Ryan Rogan-Rob Shovlin (Crestwood)        
    (#5) Richard Hughes-Adrian Sung (Wyoming Sem) 6-1, 6-4    
11 Giuseppe Baratta-Jake Demler (Berwick)        
  Giuseppe Baratta-Jake Derrier (Berwick) 6-0, 6-1      
12 Nicholas Haynes - Nicholas Theobald (Honesdale)        
    (#4) Jim Tressler-Eric Macarski (Holy Cross) 6-2, 6-3  
13 Paul Scalese-Joe Weber (Dunmore)    
  Paul Scalese-Joe Weber (Dunmore) 7-5, 6-4    
14 Alex Chronowski-Justin Alder (Wyoming Area)      
    (#4) Jim Tressler--Eric Macarski (Holy Cross) 6-2, 6-0  
15 Vitt Romano-Angel Risteski (Valley View)    
  (#4) Jim Tressler-Eric Macarski (Holy Cross) 6-2, 6-0  
16 (#4) Jim Tressler -Eric Macarski (Holy Cross)  
    ()#1) Peter Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep) 6-3, 6-1
17 (#3) Tarquin McGurrin-Jack Habeeb (Scranton Prep)   AA Doubles' Champion
  (#3) Tarquinn McGurrin-Jack Habeeb (Scranton Prep) 6-1, 6-0  
18 Billy McDonough-Damien Nanton (Dunmore)    
  (#3) Tarquinn McGurrin-Jack Habeeb (Scranton Prep) 6-0, 6-1  
19 Liam McGranaghan-Billy Hotaling (Montrose)      
  Alek Greenip-Avery Newhart (Tunkhannock) 6-2, 6-1    
20 Alek Greenip-Avery Newhart (Tunkhannock)      
  (#3) Tarquinn McGurrin-Jack Habeeb (Scranton Prep) 6-4, 6-1  
21 Demitri Reece-Noah Kline (Mid Valley)        
  Demitri Reece-Noah Kline (Mid Valley) 6-1, 6-0      
22 Aaron Oustrich-Noah Jenning (Riverside)        
  (#6) Luke Whitenight-Blake Whitmire (Berwick) 6-0, 6-1    
23 Austin Mackey-Bobby Craig (Valley View)        
  (#6) Luke Whitenight-Blake Whitmire (Berwick) 7-6 (4), 5-7, 7-6 (4)    
24 (#6) Luke Whitenight-Blake Whitmire (Berwick)    
   
25 (#7) Anthony DeLuca-Frank Bevevino (Dallas)     (#3) Tarquinn McGurrrin-Jack Habeeb (Scranton Prep) 6-3, 6-2
  )#7) Anthony DeLuca-Frank Bevevino (Dallas) 6-3, 6-4  
26 Nick Andrews-Kyle Gegaris (Crestwood)    
    (#7) Anthony DeLuca-Frank Bevevino (Dallas) 6-4, 7-6 (2)  
27 Jonathan Smith-Ethan Spear (MMI)      
  Jonathan Smith-Ethan Spear (MMI) 6-3, 6-4    
28 Justin Cucera-Jeff Savers (Western Wayne)    
    (#2) Eamon Gibbons-Sam Desai (Wyoming Sem) 6-4, 6-2
29 Josh Mesaris-Josh Megliola (Holy Cross)  
  Josh Mesaris-Josh Megliola (Holy Cross) 6-1, 6-0  
30 Joseph Skrip-Austin Alder ( Wyoming Area)    
    (#2) Eamon Gibbons-Sam Desai (Wyoming Sem) 6-2, 6-1
31 Russell Kutish-Zack Patterson (HR) 6-2, 6-2    
  (#2) Eamon Gibbons-Sam Desai (Wyoming Sem) 6-1, 6-0
32  (#2) Eamon Gibbons-Sam Desai (Wyoming Sem)
   
 
   


Last Updated Thursday, May 19 2016 @ 06:58 PM EDT; 1,241 Hits View Printable Version