PIAA District II
| Committee | District Champions
 2016 WVC Softball  


Last Updated Friday, May 20 2016 @ 06:16 PM EDT; 3,125 Hits View Printable Version

Division 1 Division 2   Division 3                
WVW Nanticoke   Freeland MMI                
Crestwood Tunkhannock   Northwest Area                
Hazleton Area Lake-Lehman   Holy Redeemer                
Berwick Wyoming Area   Hanover Area                
Pittston Area Dallas   Wyoming Seminary                
Coughlin     GAR                
      Meyers                 
                       
                       
                       
Monday, 4/4   Score Tuesday, 4/5   Score Wednesday, 4/6     Thursday, 4/7   Score
Crestwood @ WVW  5-2 Hanover Area @ GAR 26-0 Hazleton Area @ WVW 3-0 GAR @ Holy Redeemer  17-3
Hazleton Area @ Coughlin  12-2 Holy Redeemer @ Meyers 15-0 Berwick @ Crestwood  10-7 Wyoming Sem @ Hanover Area  6-5
Berwick @ Pittston Area  9-3 Wyoming Sem @ Northwest Area  5-3 Pittston Area @ Coughlin 21-5 MMI @ Northwest Area  9-1
Dallas @ Nanticoke  5-4       Lake-Lehman @ Nanticoke 11-4      
Lake-Lehman @ Wyoming Area  13-2       Tunkhannock @ Wyoming Area 2-0      
                       
                       
Friday, 4/8     Monday, 4/11     Tuesday, 4/12     Wednesday, 4/13    
WVW @ Berwick 12-9 Wyoming Sem @ GAR  11-3 Pittston Area @ WVW 6-1 MMI @ Wyoming Sem 3-1
Pittston Area @ Hazleton Area  2-1 MMI @ Hanover Area  18-2 Coughlin @ Berwick 11-1 Northwest Area @ Holy Redeemer 7-0
Crestwood @  Coughlin  11-1 Northwest Area @ Meyers 7-2 Crestwood @ Hazleton Area  11-2 Meyers @ Hanover Area 3-2
Tunkhannock @ Lake-Lehman 13-3       Nanticoke @ Tunkhannock 5-4      
Wyoming Area @ Dallas 5-4       Dallas @ Lake-Lehman 4-1      
                       
                       
Friday, 4/15     Saturday, 4/16     Monday, 4/18     Tuesday, 4/19    
GAR @ MMI  7-0 WVW @ Coughlin 7-1 Northwest Area @ GAR 14-1 Nanticoke @ WVW  9-7
Meyers @ Wyoming Sem 8-5 Crestwood @ Pittston Area 2-1 Meyers @ MMI 7-6 Dallas @ Crestwood 9-4
Hanover Area @ Holy Redeemer 8-3 Hazleton Area @ Berwick 5-0 Holy Redeemer @ Wyoming Sem 6-0 Wyoming Area @ Coughlin 10-0
      Nanticoke @ Wyoming Area 4-2       Lake-Lehman @ Hazleton Area 6-1
      Dallas @ Tunkhannock 5-0       Tunkhannock @ Pittston Area 7-3
                       
                       
Thursday, 4/21     Friday, 4/22     Monday, 4/25     Tuesday, 4/26    
GAR @ Meyers 13-1 Crestwood @ Nanticoke  10-0 GAR @ Hanover Area  13-2 Tunkhannock @ WVW  4-0
Hanover Area @ Northwest Area 7-6 Coughlin @ Dallas 8-3 Meyers @ Holy Redeemer  13-0 Nanticoke @ Coughlin  18-1
Holy Redeemer @ MMI 15-0 Hazleton Area @ Wyoming Area 5-3 Northwest Area @ Wyoming Sem 6-5 Dallas @ Hazleton Area 5-1
      Pittston Area @ Lake-Lehman 6-4       Wyoming Area @ Pittston Area  5-2
      Berwick @ Tunkhannock  5-2       Lake-Lehman @ Berwick 8-2
                       
                       
Wednesday, 4/27     Friday, 4/29     Monday, 5/2     Tuesday, 5/3    
Holy Redeemer @ GAR 20-2 WVW @ Lake-Lehman  2-0 GAR @ Wyoming Sem 10-1 Wyoming Area @ WVW  5-3
Hanover Area @ Wyoming Sem 4-2 Crestwood @ Tunkhannock 10-9 Hanover Area @ MMI  5-0 Lake-Lehman @ Crestwood  16-14
Northwest Area @ MMI 8-3 Hazleton Area @ Nanticoke  6-2 Meyers @ Northwest Area 7-4 Tunkhannock @ Coughlin 14-0
      Pittston Area @ Dallas  12-3       Nanticoke @ Pittston Area 5-0
      Berwick @ Wyoming Area 5-1       Dallas @ Berwick  5-0
                       
                       
Thursday, 5/5     Monday, 5/9     Tuesday, 5/10     Wednesday, 5/11    
Wyoming Sem @ MMI 9-2 WVW @ Crestwood 3-1 MMI @ GAR 12-2 WVW @ Hazleton Area 8-1
Holy Redeemer @ Northwest Area 6-0 Coughlin @ Hazleton Area 11-1 Wyoming Sem @ Meyers 6-2 Crestwood @ Berwick 7-0
Hanover Area @ Meyers 8-0 Pittston Area @ Berwick 4-3 Holy Redeemer @ Hanover Area 11-2 Coughlin @ Pittston Area  13-0
WVW @ Dallas 6-4 Nanticoke @ Dallas 2-0       Nanticoke @ Lake-Lehman 7-1
Crestwood @ Wyoming Area  3-1 Wyoming Area @ Lake-Lehman 1-0       Wyoming Area @ Tunkhannock 5-3
Coughlin @ Lake-Lehman 11-1                  
Hazleton Area @ Tunkhannock 4-0                  
Berwick @ Nanticoke 7-6                  
                       
                       
Friday, 5/13     Monday, 5/16     Tuesday, 5/17     Wednesday, 5/18    
GAR @ Northwest Area 16-0 WVW @ Pittston Area 8-4 Meyers @ GAR  16-4 Coughlin @ WVW 11-1
MMI @ Meyers  7-0 Berwick @ Coughlin 7-2 Northwest Area @ Hanover Area 7-1 Pittston Area @ Crestwood 12-0
Wyoming Sem @ Holy Redeemer 6-0 Hazleton Area @ Crestwood  3-1 MMI @ Holy Redeemer  14-6 Berwick @ Hazleton Area 10-0
Berwick @ WVW  3-0 Tunkhannock @ Nanticoke 5-0       Wyoming Area @ Nanticoke 3-2
Hazleton Area @ Pittston Area  3-1 Lake-Lehman @ Dallas 3-2       Tunkhannock @ Dallas 4-0
Coughlin @ Crestwood  8-6                  
Lake-Lehman @ Tunkhannock 6-1                  
Dallas @ Wyoming Area 4-0                  
                       
                       
                       
Friday, 5/20                      
Div. 2 Championship                      
at Wyo Area 4:30 p.m                      
                       
Tunkhannock - 3                      
Nanticoke - 1