PIAA District II
| Committee | District Champions
 2015 District II Tennis Girls Doubles AA Championship Final Results  
2015 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA GIRLS DOUBLES
 
1 (#1) Maansi Malhotra-Gabi Jakubek  (Scranton Prep)
2 Cate Matyas-Jackie Braunstein (MMI)   (#1) Maansi Malhotra-Gabi Jakubek (Scranton Prep) 6-1, 6-2
    Cate Matyas-Jackie Braunstein (MMI) 7-6 (3), 6-4  
3 Jessica Valencia-Josmarlyn Rivas (GAR)   (#1) Maansi Malhotra-Gabi Jakubek (Scranton Prep) 6-0, 6-1
4 Corrie Franchak-Jenna Snell (Valley View)    
  Corrie Franchak-Jenna Snell (Valley View) 6-7 (3), 7-5, 6-3  
5 Karli Martin-Mandee Karly (Honesdale)    
6 Allison Aronica-Nina MacClean (Dunmore)   (#1) Maansi Malhotra-Gabi Jakubek (Scranton Prep) 6-0, 6-0
     Allison Aronica-Nina MacClean (Dunmore) 6-4, 6-0      
7 Jamie Greenfield-Kaitlyn Kimes (Riverside)   Allie Arnold - Louise Thompson (Montrose) 7-6 (2), 6-1    
8 Allie Arnold-Louise Thompson (Montrose)      
9 Hannah Bonk-Allison Stallard (Dallas)   Haley Puterbaugh-Brianna Grey (Tunkhannock) 7-5, 2-6, 6-3  
    Haley Puterbaugh-Brianna Grey (Tunkhannock) 6-4, 6-4      
10 Haley Puterbaugh-Brianna Grey (Tunkhannock)   Haley Puterbaugh-Brianna Grey (Tunkhannock) 6-1, 2-6, 6-3  
11 (#8) Samantha Kropa-Heidi Betz (Mid Valley)    
  (#1) Maansi Malhotra-Gabi Jakubek (Scranton Prep) 6-4, 6-1
12 (#5) Kathleen Fricke-Kella Pacifico (Holy Cross)      
13 Sam Pritzlaff-Tylea Alpaugh (Western Wayne)   (#5) Kathleen Fricke-Kella Pacifico (Holy Cross) 6-1, 6-0    
    Sam Pritzlaff-Tylea Alpaugh (Western Wayne) 6-3, 6-2      
14 Rebecca Warholic-Kayla Mosier (Elk Lake)     (#5) Kathleen Fricke-Kella Pacifico (Holy Cross) 6-0, 6-0    
15 Victoria Hoffman-Victoria Downey (Hanover Area)        
  Mary Kramer-Kayla Davis (Berwick) 2-6, 6-1, 7-6 (4)      
16 Mary Kramer-Kayla Davis (Berwick)      
    (#4) Sarah Tofilska-Sarah Sposito (North Pocono) 6-4, 3-6, 6-4  
17 Abbey Capin-Megha Sarada (Wyoming Sem)    
  Lauren Perry-Anna Thomas (Wyoming Area) 6-3, 6-2    
18 Lauren Perry-Anna Thomas (Wyoming Area)      
19 Rachel Johnson-Mercadeze Conklin (West Scranton)     (#4) Sarah Tofilska-Sarah Sposito (North Pocono) 6-3, 3-6, 6-4  
    Abby Muth-Alex Kester (Holy Redeemer) 6-4, 6-1    
20 Abby Muth-Alex Kester (Holy Redeemer)   (#4) Sarah Tofilska-Sarah Esposito (North Pocono) 6-0, 6-2  
21 (#4) Sarah Tofilska-Sarah Sposito (North Pocono)  
      (#1) Maansi Malhotra-Gabi Jakubek (Scranton Prep) 6-4, 6-2
22 (#3) Jacqui Meuser-Megan Obeid (Wyoming Sem)   District II AA Doublles' Champion
23 Emily Heltzel-Caitlyn Landau (Dallas)   (#3) Jacqui Meuser-Megan Obeid (Wyoming Sem) 6-1, 6-0   
    Emily Hetzel-Caitlyn Landau (Dallas) 2-6, 6-3, 6-3    
24 Lauren Richmond-Maryann Chapin (Hanover Area)   (#3) Jacqui Meuser-Megan Obeid (Wyoming Sem) 6-0, 6-0  
25 Anna Christiansen-Kayla Rembish (Honesdale)      
  Anna Christiansen-Kayla Rembish (Honesdale) 6-4, 6-7 (3), 6-4    
26 Gabi Popko-Alexis Zalutko (Berwick)      
27 Anna Chiaro-Alyssa Bielinski (Dunmore)   (#3) Jacqui Meuser-Megan Obeid (Wyoming Sem) 6-2, 6-1  
    Anna Chiaro-Alyssa Bielinski (Dunmore) 6-4, 2-6, 7-5        
28 Darci Warner-Olivia Riscavage (Elk Lake)   Anna Chiaro-Alyssa Bielinski (Dunmore) 6-0, 6-1      
29 Paige Gartin-Tatiana Reed (GAR)        
30 Christina Brannon-Bridget Boginski (Holy Cross)   (#6) Angela Malinovitch-Charlotte Maria (Holy Redeemer) 3-6, 6-0, 6-4    
    Christina Brannon-Bridget Boginski (Holy Cross) 6-2, 6-4        
31 Noelle Arcaro-Madison MacKnosky (Mid Valley)   (#6) Angela Malinovitch-Charlotte Maria (Holy Redeemer) 6-2, 6-4    
32 (#6) Angela Malinovitch-Charlotte Maria (Holy Redeemer)      
   
33 (#7) Jessica Smith-Libby Pinto (MMI)   (#2) Mira Patel-Tatiana Klacko (Scranton Prep) 5-7, 6-1, 6-4
34 Emily Cheskiewicz-Lea Getz (Wyoming Area)   (#7) Jessica Smith-Libby Pinto (MMI) 6-2, 6-3  
    Emily Cheskiewicz-Lea Getz (Wyoming Area) 6-3, 6-1    
35 Mia Capalango-Sam Labrosky (Riverside)     Gabriela Barber-Holly Young (Valley View) 6-1, 6-4  
36 Gabriela Barber-Holly Young (Valley View)      
  Gabriela Barber-Holly Young (Valley View) 7-5, 6-3    
37 Kaitlyn Markovitz-Emily Chesner (Tunkhannock)    
    (#2) Mira Patel-Tatiana Klacko (Scranton Prep) 6-2, 7-5
38 Ashley Dunning-Heather Schmidt (West Scranton)  
  Victoria Hinds-Bethany Evans (Montrose) 6-0, 6-3  
39 Victoria Hinds-Bethany Evans (Montrose)    
40 Olivia Troiano-Salina Tregaskis (Western Wayne)     (#2) Mira Patel-Tatiana Klacko (Scranton Prep) 7-5, 6-1
    Brooke Panek-Annika Treitz (North Pocono) 6-1, 6-1    
41 Brooke Panek-Annika Treitz (North Pocono)   (#2) Mira Patel-Tatiana Klacko (Scranton Prep) 6-2, 6-2
42 (#2) Mira Patel-Tatiana Klacko  (Scranton Prep)


Last Updated Wednesday, October 21 2015 @ 10:12 PM EDT; 1,655 Hits View Printable Version