PIAA District II
| Committee | District Champions
 2015 District II Tennis Boys AA Doubles Final Results  
2015 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA BOYS DOUBLES
 
1  (#1) Peter Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep)
  (#1) Peter Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep)
2    
  (#1) Peter Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep) 6-0, 6-0
3 Jeff Sauers-Jake Tuman (Western Wayne)    
  Colin Franko-Avery Newhart (Tunkhannock) 6-1, 6-1  
4 Colin Franko-Avery Newhart (Tunkhannock)    
  (#1) Peter Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep)6-0, 6-0
5 Billy Spear-Evan Spear (MMI)       
  Billy Spear-Evan Spear (MMI) 6-4, 4-6, 6-4    
6 Anthony Brominski-Cameron Tuck (Dallas)      
  (#8) Richard Hughes-Michael Kim (Wyoming Sem) 2-6, 6-3, 6-2  
7 Josh Mesaris-Josh Megliola (Holy Cross)      
  (#8) Richard Hughes - Michael Kim (Wyoming Sem) 6-3, 6-3  
8 (#8) Richard Hughes-Michael Kim (Sem)    
  (#1) Pete Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep) 6-0, 6-1
9 (#5) Luke Whitenight-Nick Oliver (Berwick)    
  (#5) Luke Whitenight-Nick Oliver (Berwick) 6-0, 6-0    
10 Dakota Arens- Jacob Frie (Riverside)        
    (#5) Luke Whitenight-Nick Oliver (Berwick) 6-1, 6-0    
11 Kory Klatt-Chris Lowe (Dunmore)        
  Kory Klatt-Chris Lowe (Dunmore) 6-3, 6-3      
12 Gabe Hagen-Ryan Rogan (Crestwood)        
    (#4) P. J. Sova- Alec Rodway (Valley View) 6-3, 6-2  
13 Josh Wychock-Kutish Russell (Holy Redeemer)    
  Josh Wychock-Kutixh Russell (Holy Redeemer) 6-1, 6-2    
14 Dimitri Reece-Christian Reece (Mid Valley)      
    (#4) P. J. Sova-Alec Rodway (Valley View) 6-2, 4-6, 6-0  
15 Caleb Hoal-Noah Kildare (Montrose)    
  (#4) P. J. Sova- Alec Rodway (Valley View) 6-1, 6-3  
16 (#4) P. J. Sova-Alec Rodway (Valley View)  
    (#1) Pete Kazmierczak-Tony Kutz (Scranton Prep) 7-5, 6-3
17 (#3) Tarquin McGurrin-Jimmy Tressler (Scranton Prep)   AA Doubles' Champion
  (#3) Tarquinn McGurrin-Jimmy Tressler (Scranton Prep) 6-0, 6-0  
18 Noah Jennings-Craig Holman (Riverside)    
  (#3) Tarquin- McGurrin-Jimmy Tressler (Scranton Prep) 6-0, 6-1  
19 Packie Cronin-Luke Straley (Tunkhannock)      
  Packie Cronin-Luke Straley (Tunkhannock) 7-5, 6-1    
20 Christopher Lewis-Kory Morrison (Montrose)      
  (#3) Tarquin McGurrin-Jimmy Tressler (Scranton Prep) 6-4, 6-0  
21 Bailey Endler-Rob Dougherty (Holy Redeemer)        
  Owen Walsh-Mark Grandinetti (Honesdale) 4-6, 7-5, 6-3      
22 Owen Walsh-Mark Grandinetti (Honesdale)        
  Nick Vilov-Jonathan Smith (MMI) 6-2, 6-3    
23 Nick Vilov-Jonathan Smith (MMI        
  Nick Vilov-Jonathan Smith (MMI) 6-3, 6-7 (6-8), 6-3    
24 (#6) Anthony DeLuca-Frank Bevevino (Dallas)    
   
25 (#7) Jason Kenny-Mo Blackwell (Mid Valley)     (#3) Tarquin McGurrin-Jimmy Tressler (Scranton Prep) 6-3, 6-3
  Eric Macarski-Andre Svistunov (Holy Cross) 6-4, 6-4  
26 Eric Macarski-Andre Svistunov (Holy Cross)    
    Eric Macarski-Andre Svistunov (Holy Cross) 5-7, 6-2, 7-6 (3)  
27 Blake Whitmore-Dominic Scicchitano (Berwick)      
  Kyle Copeland-Jack Quinn (Dunmore) 7-5, 6-7 (2), 6-3    
28 Kyle Copeland-Jack Quinn (Dunmore)    
    (#2) Eamon Gibbons-Andrew Schucraft (Wyoming Sem) 6-2, 7-5
29 Tony Stambone-Mark Ferraro (Valley View)  
  Jason Dotzel-Nick Gavio (Crestwood) 7-5, 6-3  
30 Jason Dotzel-Nick Gavio (Crestwood)    
    (#2) Eamon Gibbons-Andrew Schucraft (Wyoming Sem) 6-0, 6-2
31 Zach Hall-Dominic Corma (Western Wayne)    
  (#2) Eamon Gibbons-Andrew Schucraft (Wyoming Sem)  6-1, 6-2
32  (#2) Eamon Gibbons-Andrew Schukraft (Sem)
   
 
   


Last Updated Thursday, May 14 2015 @ 08:22 PM EDT; 1,530 Hits View Printable Version