PIAA District II
| Committee | District Champions
 2014 District II Tennis Girls AA Doubles' Results  
2014 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA GIRLS DOUBLES
 
1 (#1) Emilia Jakubek-Tatiana Klacko (Scranton Prep)
2 Gabrielle Keating-Lauren Richmond (Hanover Area)   (#1) Emilia Jakubek-Tatiana Klacko (Scranton Prep) 6-0,6-0
    Gabrielle Keating-Lauren Richmond (Hanover Area) 7-5, 7-6 (4)  
3 Gaby Becker-Annika Fisk (MMI)   (#1) Emilia Jakubek-Tatiana Klacko (Scranton Prep) 6-0, 6-1
4 Lynndath Thalemaque-Kayla Davis (Berwick)    
  Jessica Bonnaci-Chantal Whiteduck (Mid Valley) 7-6 (1), 7-0  
5 Jessica Bonnaci-Chantal Whiteduck (Mid Valley)    
6 Rebecca Warholic-Shayla Griffiths (Elk Lake)   (#1) Emilia Jakubek-Tatiana Klacko (Scranton Prep) 6-0, 6-1
    Heather Schmidt-Ashley Dunning (West Scranton) 4-6, 6-2, 6-3      
7 Heather Schmidt-Ashley Dunning (West Scranton)   Leanna O'Hora-Sarah Gardner (Western Wayne) 6-2, 6-2    
8 Leanna O'Hora-Sarah Gardner (Western Wayne)      
9 Molly Morgan-Karli Martin (Honedale)   (#8) Julia Tofilska-Sarah Tofilska (North Pocono) 6-1, 7-6 (1)  
    Julia Banas-Sam Williams (Wyoming Area) 6-3, 6-7 (4), 6-3      
10 Julia Banas-Sam Williams (Wyoming Area)   (#8) Julia Tofilska-Sarah Tofilska (North Pocono) 6-0, 6-1  
11 (#8) Julia Tofilska-Sarah Tofilska (North Pocono)    
  (#1) Emilia Jakubek-Tatiana Klacko (Scranton Prep) 6-2, 6-0
12 (#5) Meghan McGraw-Natalie Coffee (Holy Redeemer)      
13 Ellie Kuzma-Jamie Smith (Tunkhannock)   (#5) Meghan McGraw-Natalie Coffee (Holy Redeemer) 6-2, 6-2    
    Gabriela Barber-Kiana DeJesus (Valley View) 6-0, 6-1      
14 Gabriela Barber-Kiana DeJesus (Valley View)     (#5) Meghan McGraw -Natalie Coffee (Holy Redeemer) 6-4, 6-3    
15 Alyssa Mendos-Samantha Labrosky (Riverside)        
  Megan Obeid-Abbey Capin (Wyoming Sem) 6-1, 6-1      
16 Megan Obeid-Abbey Capin (Wyoming Seminary)      
    (#5) Meghan McGraw-Natalie Coffee (Holy Redeemer) 6-4, 6-0  
17 Victoria Hinds-Anneliese Mittmann (Montrose)    
  Victoria Hinds-Anneliese Mittman (Montrose) 6-0, 6-0    
18 Christina Brannon-Antonia Corma (Holy Cross)      
19 Vanessa Castillo-Raquel Sosa (GAR)     (#4) Grace Schaub-Kajal Patel (Dallas) 7-6 (9), 3-6, 6-2  
    Vanessa Castillo-Raquel Sosa (GAR) 6-2, 6-3    
20 Allison Aronica-Caitlin McCafferty (Dunmore)   (#4) Grace Schaub-Kajal Patel (Dallas) 6-2, 6-3  
21 (#4) Grace Schaub-Kajal Patel (Dallas)  
      (#1) Emilia Jakubek-Tatiana Klacko (Scranton Prep) 6-2, 6-1
22 (#3) Gabriela Jakubek-Maansi Malhotra (Scranton Prep)   AA Doubles' Champion
23 Marissa Kremenic-Victoria Hoffman (Hanover Area)   (#3) Gabriela Jakubek-Maansi Malhotra (Scranton Prep) 6-0, 6-1  
    Marissa Kremenic-Victoria Hoffman (Hanover Area) 6-4, 7-5    
24 Erica Martzen-Kellyn Kemmerer (Western Wayne)   (#3) Gabriela Jakubek-Maansi Malhotra (Scranton Prep) 1-6, 6-3, 6-3  
25 Brianna Grey-Kaitlyn Markovitz (Tunkhannock)      
  Janeen Gallik-Jackie Knash (Honesdale) 6-3, 6-0    
26 Jeneen Gallik-Jackie Knash (Honesdale)      
27 Sam Kropa - Heidi Betz (Mid Valley)   (#3) Gabriela Jakubek-Maansi Malhotra (Scranton Prep) 6-3, 6-1  
    Olivia Katluka-Lauren Perry (Wyoming Area) 6-3, 6-4        
28 Olivia Katluka-Lauren Perry (Wyoming Area)   Kelly Mecca-Cali Craig (Valley View) 6-1, 6-2      
29 Kelly Mecca-Cali Craig (Valley View)        
30 Ashley Berlot-Caitlin Gear (North Pocono)   Kelly Mecca-Cali Craig (Valley View) 6-1, 6-3    
    Ashley Berlot-Caitlin Gear (North Pocono) 6-2, 7-5        
31 Caitlyn Landau-Maddy Ross (Dallas)   (#6) Kathleen Fricke-Kella Pacifico (Holy Cross) 6-1, 6-4    
32 (#6) Kathleen Fricke-Kella Pacifico (Holy Cross)      
   
33 (#7) Nastashia DeNunzio-Casey Farris (Dunmore)   (#3) Gabriela Jakubek-Maansi Malholtra (Scranton Prep) 1-6, 7-5, 6-4
34 Katie Burke-Kayla Mosier (Elk Lake)   (#7) Nastashia DeNunzio-Casey Farris (Dunmore) 6-3, 6-1  
    Claire Sheen-Kelsy Donaldson (MMI) 6-1, 6-1    
35 Claire Sheen-Kelsy Donaldson (MMI)     (#7) Nastashia DeNunzio-Casey Farris (Dunmore) 3-6, 6-3, 6-4  
36 Annie Cosgrove-Angela Malinovich (Holy Redeemer)      
  Annie Cosgrove-Angela Malinovich (Holy Redeemer) 6-3, 6-3    
37 Devinne Scott-Nicole Sinclair (West Scranton)    
    (#2) Madison Nardone-Jacqui Meuser (Wyoming Sem) 6-1, 6-0
38 Paige Garlin-Jessica Valencia (GAR)  
  Bethany Evans-Allie Arnold (Montrose) 6-3, 6-0  
39 Bethany Evans-Allie Arnold (Montrose)    
40 Christina Smith-Dianna DeFazio (Riverside)     (#2) Madison Nardone-Jacqui Meuser (Wyoming Sem) 6-2, 6-0
    Gabi Popko-Isabella Arndt (Berwick) 6-1, 6-3  
41 Gabi Popko-Isabella Arndt (Berwick)   (#2) Madison Nardone-Jacqui Meuser (Wyoming Sem) 6-1, 6-0
42 (#2) Madison Nardone-Jacqui Meuser (Wyoming Sem)


Last Updated Wednesday, October 08 2014 @ 09:09 PM EDT; 2,466 Hits View Printable Version