PIAA District II
| Committee | District Champions
 2014 WVC Fall League Standings  
WVC FALL LEAGUE STANDINGS
GOLF W-L GIRLS TENNIS W-L FIELD HOCKEY W-L FIELD HOCKEY W-L GIRLS VOLLEYBALL W-L GIRLS SOCCER W-L
AAA Div 1- FINAL   AAA-FINAL Division 1-FINAL Division 3- FINAL FINAL  Division 1 - AAA- FINAL
Coughlin 9-3 Coughlin 8-5 Coughlin # 10-2 Lake-Lehman # 13-2 Holy Redeemer 17-0 Pittston Area 11-3-1
Dallas 8-4 Pittston Area 8-5 WVW 10-2 Holy Redeemer 13-2 Delaware Valley 16-1 WVW 8-7
Tunkhannock 7-5 Crestwood 4-9 Hazleton Area 9-3 Wyoming Area 10-4-1 Crestwood 14-3 Hazleton Area 3-11-1
Pittston Area 6-6 WVW 2-11 Honesdale 6-6 GAR 8-7 Hazleton Area 13-4 Division 2 - AA- FINAL  
Wyoming Area 2-10 Hazleton Area 1-12 Delaware Valley 5-7 Nanticoke 4-11 Nanticoke 13-4 Dallas 15-0
AAA Div 2- FINAL   AA- FINAL   Pittston Area 1-10-1 Hanover Area 2-12-1 North Pocono 13-4 Coughlin 13-1-1
Crestwood 9-2 Holy Redeemer 13-0 Wallenpaupack 0-11-1     WVW 11-6 Berwick 11-2-2
WVW 6-5 Wyoming Sem 12-1         Dallas 10-7 Holy Redeemer 10-3-2
Hazleton Area 5-6 Wyoming Area 11-2 FIELD HOCKEY   FIELD HOCKEY   Wyoming Area 9-8 Crestwood 10-5
Berwick 0-11 Dallas 9-4 Division 2 - FINAL   Division 4 - FINAL   GAR 8-9 Lake-Lehman 9-6
AA Div 3-FINAL   MMI 9-4 Crestwood 10-0 Wyoming Sem 9-1 Lake-Lehman 7-10 Nanticoke  8-7
Holy Redeemer 9-1 Berwick 6-7 Tunkhannock 5-4-1 Lackawanna Trail 6-4 Tunkhannock 7-10 Wyoming Area 3-11-1
Wyoming Sem 8-2 Tunkhannock 4-9 Dallas 4-4-2 Meyers 3-7 MMI 4-13 Tunkhannock 3-11-1
Meyers 2-8 GAR 2-11 Berwick 1-8-1 Northwest Area 3-7 Berwick 4-13 Gar 3-12
GAR 0-10 Hanover Area 2-11 Abington Heights 1-9 Elk Lake 0-10 Hanover Area 3-14 Hanover Area 3-12
AA Div 4- FINAL           Pittston Area 2-15 Division 3 - A- FINAL  
MMI 8-2     Meyers 1-16 Wyoming Sem 3-10
Lake-Lehman 7-3     Coughlin 1-16 Meyers 0-12-1
Hanover Area 3-7        
Nanticoke 3-7    
   
   
FOOTBALL W-L-Pts FOOTBALL W-L-Pts BOYS SOCCER W-L BOYS SOCCER W-L CROSS COUNTRY W-L CROSS COUNTRY W-L
AAAA - FINAL AA/A Division 1- AAA- FINAL Division 3 - A- FINAL BOYS-FINAL GIRLS- FINAL
WVW 8-2, 7-1 Northwest Area 7-2, 5-0 WVW 13-1 Wyoming Sem 14-2 Dallas 17-0 Dallas 17-0
Williamsport 2-8, 2-5 Lake-Lehman 6-4, 5-1 Hazleton Area 4-9-1 Meyers 5-11 Berwick 16-1 Lake-Lehman 15-2
Hazleton Area 1-9, 1-6 GAR 7-3, 4-2 Pittston Area  2-11-1 Holy Redeemer 5-11 Hazleton Area 15-2 Hazleton Area 14-3
    Hanover Area 6-4, 3-3     MMI 2-14 Coughlin 14-3 Holy Redeemer 14-3
AAA   Nanticoke 4-6, 2-4 BOY SOCCER       Tunkhannock 13-4 Pittston Area 14-3
Crestwood 10-0, 5-0 Holy Redeemer 3-6, 1-4 Division 2 - AA-FINAL       Holy Redeemer  12-5 Tunkhannock 11-6
Berwick 8-2, 5-1 Meyers 3-7, 0-6 Coughlin 16-0     WVW 11-6 Wyoming Sem 11-6
Coughlin 6-4, 3-3     Dallas 12-3-1     Pittston Area 10-7 Crestwood 10-7
Dallas 6-4, 2-3 Crestwood 11-3-2     Lake-Lehman 9-8 Northwest Area 9-8
Pittston Area 3-6, 1-4 Lake-Lehman 11-4-1   Crestwood 8-9 MMI 6-11
Wyoming Area 2-7, 2-3 Nanticoke 8-5-3 Wyoming Area 8-9 Wyoming Area 6-11
Tunkhannock 0-10, 0-3 Tunkhannock 9-6-1 Wyoming Sem 6-11 Meyers 5-12
Wyoming Area 8-8 Hanover Area 5-12 Berwick 4-10
Berwick 3-11-2 Meyers 4-13 WVW 3-14
GAR 3-13 MMI 3-14 GAR 0-14
Hanover Area 1-15 Northwest Area 3-14 Coughlin 0-14
    Nanticoke 0-16 Nanticoke 0-14
  GAR 0-16 Hanover Area 0-14
       
# Won Championship Playoff


Last Updated Saturday, November 01 2014 @ 08:07 AM EDT; 15,157 Hits View Printable Version