PIAA District II
| Committee | District Champions
 2014 District II Boys Tennis AA Doubles Results  
2014 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA BOYS DOUBLES
 
1  (#1) Chris Kim-Matt Cartwright (Sem)
  (#1) Chris Kim-Matt Cartwright (Sem) 6-0, 6-2
2 Robert Dougherty-Bailey Endler (Holy Redeemer)  
  (#1) Chirs Kim-Matt Cartwright (Sem) 6-2, 6-0
3 Noah Peet-Jeff Saurers (Western Wayne)    
  Jason Kenny-Mo Blackwell (Mid Valley) 6-0, 6-0  
4 Jason Kenny-Mo Blackwell (Mid Valley)    
  (#1) Chris Kim-Matt Cartwright (Sem) 6-2, 6-7 (5), 7-5
5 Aaron Carter-Tom Rose (Wyoming Area)      
  Aaron Carter-Tom Rose (wyoming Area) 7-6 (3), 6-3    
6 Mat Lucas-Chalie Koytek (Riverside)      
  (#8) John Carlon-Cognetti-Jimmy Tressler (Prep) 6-2, 6-0  
7 Bryan Shultz-Justin Parrish (Montrose)      
  (#8) John Carlon-Cognetti-Jimmy Tressler (Prep) 7-6 (2), 7-5  
8 (#8) John Carlon-Cognetti-Jimmy Tressler (Prep)    
  (#1) Chris Kim-Matt Cartwright (Sem) 6-2, 6-2
9 (#5) Luke Whitenight-Blake Whitmire  (Berwick)    
  (#5) Luke Whitenight-Blake Whitmire (Berwick) 6-1, 6-0    
10 Taylor Lewis-Kory Klatt (Dunmore)        
    Max Kowalczyk-Owen Walsh (Honesdale) 7-6 (8-6), 2-6, 6-3    
11 Max Kowalczyk-Owen Walsh (Honesdale)        
  Max Kowalczyk-Owen Walsh (Honesdale) 6-2, 6-2      
12 Nate Underwood-Colin Franko (Tunkhannock)        
    (#4) Rob Azzarelli-Jonathan Kelley (Holy Cross) 6-1, 6-0  
13 Dylan Rudalavage-Erik Miller (Valley View)    
  Joe Bevevino-Steve Wempa (Dallas) 6-2, 6-2    
14 Joe Bevevino-Steve Wempa (Dallas)      
    (#4) Rob Azzarelli-Jonathan Kelley (Holy Cross) 6-1, 6-1  
15 Jonathan Smith -Evan Spear (MMI)    
  (#4) Rob Azzarelli-Jonathan Kelley (Holy Cross) 6-2, 6-0  
16 (#4) Rob Azzarelli-Jonathan Kelley (Holy Cross)  
    (#2) Pete Kazmierczak-Tony Kutz (Prep) 6-1, 6-2
17 (#3) Andrew Schukraft-Eamon Gibbons (Sem)   AA Doubles' Champion
  (#3) Andrew Schukraft-Eamon Gibbons (Sem) 6-2, 6-4  
18 Austin Smith-Thomas Van Nostrand (Montrose)    
  (#3) Andrew Schukraft-Eamon Gibbons (Sem) 6-3, 6-2  
19 Josh Wychock-Chris Pawlenok (Holy Redeemer)      
  Josh Wychock-Chris Pawlenok (Holy Redeemer) 6-3, 4-6, 7-6 (2)    
20 Nick Vilov-Billy Spear (MMI)      
  (#3) Andrew Schukraft-Eamon Gibbons (Sem) 4-6, 7-5, 7-6 (2)  
21 Gus Reynolds-Mark Grandinetti (Honesdale)        
  Dominic Schiccitano-Nick Oliver (Berwick) 6-3, 6-3      
22 Dominic Schicchitano-Nick Oliver (Berwick)        
  (#6) Tom Occhipinti-Kyle Copeland (Dunmore) 6-1, 6-2    
23 Nick Leon-Mike Werbin (Wyoming Area)        
  (#6) Tom Occhipinti-Kyle Copeland (Dunmore) 6-1, 6-3    
24 (#6) Tom Occhipinti-Kyle Copeland (Dunmore)    
   
25 (#7) P. J. Sova-Alec Rodway (VV)     (#2) Pete Kazmierczak-Tony Kutz (Prep) 6-2, 6-0
  (#7) P. J. Sova-Alec Rodway (VV) 6-1, 6-0  
26 Tony Shao-Daniel Greenip (Tunkhannock)    
    (#7) P. J. Sova-Alec Rodway (VV) 6-2, 6-3  
27 Andrew Sheridan-Kaleb Jones (Riverside)      
  Josh Mesaris-Josh Meglioila (Holy Cross) 6-1, 6-3    
28 Josh Mesaris-Josh Megliola (Holy Cross)    
    (#2) Pete Kazmierczak-Tony Kutz (Prep) 6-2, 6-3
29 Eric Macarski-Steve Kropa (Mid Valley)  
  Eric Macarski-Steve Kropa (Mid Valley) 6-2, 6-3  
30 Zach Hall-Brendan Hall (Western Wayne)    
    (#2) Pete Kazmierczak-Tony Kutz (Prep) 6-2, 6-1
31 Anthony DeLuca-Frank Bevevino (Dallas)    
  (#2) Pete Kazmierczak-Tony Kutz (Prep) 6-2, 6-1
32  (#2) Pete Kazmierczak-Tony Kutz (Prep)
   
 
   


Last Updated Thursday, May 15 2014 @ 08:20 PM EDT; 1,978 Hits View Printable Version