PIAA District II
| Committee | District Champions
 2013 District II Girls' Tennis AA Singles' Championship  
2013 DISTRICT II TENNIS CHAMPIONSHIPS - CLASS AA GIRLS SINGLES
 
1 (#1) Nathalie Joanlanne (Sem)
  Darci Warner (Elk Lake)   (#1) Nathalie Joanlanne (Sem) 6-0, 6-0
  2 Darci Warner (Elk Lake) 6-2, 6-3  
  Kella Pacifico (Holy Cross)   (#1) Nathalie Joanlanne (Sem) 6-1, 6-0
3 Jen Reed (Montrose)    
  Jen Reed (Montrose) 6-1, 6-0  
4 Sarah Gardner (WW)    
  (#1) Nathalie Joanlanne (Sem) 6-0 6-4
5  Kaitlin Barno (VV)      
  Kaitlin Barno (VV) 6-1, 6-2    
6 Xiomara Salazar (Berwick)      
  Kaitlin Borno (VV) 4-6, 6-3, 6-2  
7 Emily Kabalka (Holy Redeemer)      
  (#8) Nastashia DeNunzio (Dunmore) 6-1, 6-3  
8 (#8) Nastashia DeNunzio (Dun)    
  (#1) Nathalie Joanlanne (Sem) 6-0, 6-0
9 (#5) Steph Pudish (MMI)      
Maddie Ludwig (Honesdale)   (#5) Steph Pudish (MMI) 6-0, 6-2    
  10 Maddie Ludwig (Honesdale) 6-4 6-4      
Ashley Fuentez (Riverside)     (#5) Steph Pudish (MMI) 6-2, 6-3    
11 Kajal Patel (Dallas)        
  Kajal Patel (Dallas) 6-1, 6-3      
12 Taylir Evans (Mid Valley)      
    (#4) Emily Jonsson (Prep) 7-5, 6-0  
13 Haley Puterbaugh (Tunkhannock)    
  Kierstin Grillo (Wyoming Area) 6-2, 6-2    
14 Kierstin Grillo (Wyoming Aea)      
Emily Rinehimer (Hanover)     (#4) Emily Jonsson (Prep) 6-1, 6-4  
  15 Emily Rinehimer (Hanover) 6-2, 6-0    
Leticia Izaguarrie (GAR)   (#4) Emily Jonsson (Prep) 6-2, 6-1  
16 (#4) Emily Jonsson (Prep)  
      (#1) Nathatlie Joanlanne (Sem) 6-0, 6-0
17 (#3) Madison Nardone (Sem)   AA Singles' Champion
  Anna Ruseski (Montrose)   (#3) Madison Nardone (Sem) 6-3, 6-3  
  18 Anna Ruseski (Montrose) 7-6 (5), 6-4    
Anna Thomas (Wyoming Area)   (#3) Madison Nardone (Sem) 6-0, 6-0  
19 Vanessa Castillo (GAR)      
  Grace Scaub (Dallas) 6-0, 6-1    
20 Grace Schaub (Dallas)      
  (#3) Madison Nardonne (Sem) 6-3, 6-3  
21 Jessica Bonacci (Mid Valley)        
  Jessica Bonacci (Mid Valley) 6-1, 6-4      
22 Gaby Becker (MMI)        
Abigail Aronica (Dunmore)   (#6) Leanna O'Hora (WW) 6-1, 6-1    
  23 Ariana Liples (Holy Cross) 6-3, 6-3        
Ariana Liples (Holy Cross)   (#6) Leanna O'Hora (WW) 6-4, 6-0    
24 (#6) Leanna O'Hora (WW)      
   
25 (#7) Meghan McGraw (HR)   (#2) Grace Reilly (Prep) 4-6, 6-1, 6-3
  Audra Stafursky (VV) 6-1, 7-5  
26 Audra Stafursky (VV)    
    Audra Stafursky (VV) 6-2, 6-0  
27 LindaThelemaque (Berwick)      
  Morgan Gable (Riverside) 7-5, 6-3    
28 Morgan Gable (Riverside)    
    (#2) Grace Reilly (Prep) 6-0, 6-3
29 Jeneen Gallik (Honesdale)  
  Sonya Griffiths (Elk Lake) 6-2, 6-2  
30 Sonya Griffiths (Elk Lake)    
  Gabrielle Keating (Hanover)     (#2) Grace Reilly (Prep) 6-1, 6-1
  31 Gabrielle Keating (Hanover Area) 7-5, 1-6, 6-4  
  Jill Patton (Tunkhannock   (#2) Grace Reilly (Prep) 6-0, 6-0
32 (#2) Grace Reilly (Prep)


Last Updated Friday, October 04 2013 @ 08:22 PM EDT; 2,178 Hits View Printable Version