PIAA District II
| Committee | District Champions
 2010 District II Basketball Brackets - Final Standings and Tiebreaker Procedures  

DISTRICT II 2010 BASKETBALL BRACKETS

FINAL STANDINGS AND TIEBREAKER PROCEDURES

 

 

 

 

AAAA Boys

 

1.  Scranton/Hazleton Area                 18-4     .818     13-1     .929    

2.  Scranton/Hazleton Area                 18-4     .818     12-1     .923

3.  WVW                                             8-14     .364

4.  Delaware Valley                            6-16     .272     3-11     .214

5.  Wallenpaupack                               6-16     .272     2-12     .143

6.  Williamsport                                   4-18     .182    

 

 

Quarterfinals:

 

(#1) Scranton/Hazleton Area – bye

(#5) Wallenpaupack @ (#4) Delaware Valley

(#6) Williamsport @ (#3) WVW

(#2) Scranton/Hazleton Area - bye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AAA Boys

 

1.         Holy Redeemer                       12-1     .923                           

2.         Abington Heights                   12-2     .857

3.         Crestwood                              10-3     .769

4.         West Scranton                         10-4     .714                

5.         Scranton Prep                          9-5       .643                            

6.         Coughlin                                 8-5       .615                           

7.         Nanticoke                                6-7       .462

8.         Pittston Area                           6-7       .462                

9.         Tunkhannock                          6-7       .462

10.       North Pocono                          6-8       .429                

11.       Western Wayne                       6-8       .429    

12.       Valley View                            5-9       .357

13.       Dallas                                      4-9       .308

14.       Lake-Lehman                          2-11     .154

15.       Berwick                                   1-12     .077

16.       Wyoming Area                        1-12     .077

17.       Honesdale                               1-13     .071

 

TIEBREAKERS

(#7, #8, #9) Pittston Area, Tunkhannock, Nanticoke                     6-7

 

  1. No league champion
  2. Same league winning percentage
  3. Pittston Area and Tunkhannock split head-to-head
  4. League record against “AAA” teams

 

Pittston Area (5-4) Cr L-L, Ber W, Tun W-L, Dal W, WA W, HR L, Cou W

Tunkhannock (4-5) Cr L-L, Ber W, Pit L-W, Dal W, WA W, HR L, Cou L

Nanticoke (2-0) Lake-Lehman W-W

 

(#7) Nanticoke, (#8) Pittston Area, (#9) Tunkhannock

 

(#10, #11) Western Wayne, North Pocono                6-8

 

  1. No league champion
  2. Same league winning percentage
  3. No head to head in league play
  4. Record against AAA teams in league play

 

WW (0-0)

NP (2-6)  SP L-L, Hon W-W, AH L-L, West L-L

 

(#10) North Pocono, (#11) Western Wayne

 

(#15, #16) Wyoming Area, Berwick    1-12

 

  1. No league champion
  2. Same league winning percentage
  3. Wyoming Area and Berwick split head to head
  4. League Record against “AAA” teams – Same 1-10
  5. League Record against teams of higher record – Same 0-12

 

COIN TOSS PLACES – (#15) Berwick, (#16) Wyoming Area

 

 

 

PLAY IN GAME-

(#17) Honesdale @ (#16) Wyoming Area

 

FIRST ROUND GAMES -

 

Wyoming Area – Honesdale winner @ (#1) Holy Redeemer

(#9) Tunkhannock @ (#8) Pittston Area

(#12) Valley View @ (#5) Scranton Prep

(#13) Dallas @ (#4) West Scranton

(#14) Lake-Lehman @ (#3) Crestwood

(#11) Western Wayne @ (#6) Coughlin

(#10) North Pocono @ (#7) Nanticoke

(#15) Berwick @ (#2) Abington Heights

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AA Boys

 

1.         Meyers                                                13-0     .1000

2.         Dunmore                                 13-1     .929

3.         Montrose                                 12-2     .857

4.         Wyoming Seminary                11-2     .846

5.         Holy Cross                              13-1     .929

6.         GAR                                       11-2     .846                

7.         Lackawanna Trail                    11-3     .786

8.         Riverside                                 10-4     .714

9.         Elk Lake                                  10-4     .714

10.       Mt. View                                 9-5       .643                

11.       Hanover Area                          8-5       .615                

12.       Northwest Area                      7-6       .538                            

13.       Carbondale                              6-8       .429

14.       Blue Ridge                              5-9       .357

15.       West Side CTC                       2-11     .154                

16.       Mid Valley                              1-13     .071

17.       Lakeland                                 1-13     .071    

 

TIEBREAKERS

 

(#8, #9) Elk Lake, Riverside   10-4

 

  1. No league champions
  2. Same league winning percentage
  3. No head to head in league play
  4. Record against “AA” teams in league play:

 

Riverside (6-4) Dun L-L, HC L-L, Lake W-W, MV W-W, Carb W-W

Elk Lake (4-4) Mon W-L, LT L-L, Mt. V W-L, BR W-W

 

(#8) Riverside, (#9) Elk Lake

 

 

(#16, #17) Lakeland, Mid Valley      1-13

 

  1. No league champions
  2. Same league winning percentage
  3. Split in head to head league play
  4. League record against “AA” schools was the same, 1-9
  5. League record against teams with better league record same, 0-10

 

COIN TOSS PLACES (#16) Lakeland and (#17) Mid Valley

 

 

PLAY IN GAME -

 

(#17) Mid Valley @ (#16) Lakeland

 

FIRST ROUND GAMES -

Lakeland/Mid Valley winner @ (#1) Meyers

(#9) Elk Lake @ (#8) Riverside

(#12) Northwest Area @ (#5) Holy Cross

(#13) Carbondale @ (#4) Wyoming Seminary

(#14) Blue Ridge @ (#3) Montrose  

(#11) Hanover Area @ (#6) GAR

(#10) Mt. View @ (#7) Lackawanna Trail   

(#15) West Side CTC @ (#2) Dunmore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A  Boys

 

1.         Old Forge                                7-7       .500

2.         Freeland MMI                         5-8       .385    

3.         Forest City                              2-12     .143

4.         Susquehanna                           1-13     .071

5.         St. Mike’s                                0-13     .000

 

           

NO TIEBREAKERS

 

 

QUARTERFINAL GAMES SCHEDULED-

 

(#5) St. Mike’s @ (#4) Susquehanna

 

SEMIFINAL GAMES SCHEDULED -

 

Susq
Last Updated Monday, February 22 2010 @ 06:45 PM EST; 15,601 Hits View Printable Version