PIAA District II
| Committee | District Champions
 2009 District II Cross Country AAA Boys Varsity Results  
D2 JR HI AAA GIRLS JR HI

DISTRICT 2 AAA BOYS

SCRANTON, PA

Oct. 30, 2009


Results by RUNHIGH.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.
 
PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD
 
  1   Tunkhannock Area         56    1    5   11   17   22   45   63   17:51      1:47
  2   Dallas                   70    9   10   15   16   20   24   26   18:11        31
  3   Scranton Prep            94    4   12   19   25   34   44   46   18:16      1:24
  4   North Pocono            112    2   18   21   33   38   68   92   18:20      1:51
  5   Hazleton Area           142    7   28   29   36   42   53   57   18:39      1:28
  6   Abington Heights Hs     204   23   30   31   54   66   73   80   19:09      1:41
  7   Wyoming Area            237    6   14   32   74  111             19:44      5:50
  8   Crestwood               250    3    8   55   90   94  100  101   19:33      4:23
  9   Wallenpaupack           253   27   43   50   64   69   83   89   19:36      1:42
 10   Pittston Area           257   40   47   48   52   70   72   87   19:38      1:09
 11   Honesdale High School   269   35   51   58   60   65   67   71   19:44      1:15
 12   Delaware Valley         292   39   41   59   75   78   79   81   19:51      1:38
 13   Berwick Area            339   13   56   62  103  105  107  110   20:41      4:38
 14   Coughlin                408   49   76   91   95   97  114        20:57      2:22
 15   Wyoming Valley West     417   61   77   82   98   99  106  115   21:07      2:12
 16   West Scranton           443   37   88  102  104  112  113        21:48      4:52
 17   Scranton Knights        444   84   85   86   93   96  108  109   21:14        47
 
Individuals
 
 
1. Tunkhannock Area
    1  Reece Ayers, Jr             16:44    5:24
    5  David Novak, Jr             17:36    5:40
   11  Ben Robinson, So            18:07    5:51
   17  Jeremy Stonier, Sr          18:18    5:54
   22  Jake Siegel, So             18:31    5:58
   45  Cory Faux, Sr               19:26    6:16
   63  Nikolas Atkins, Jr          20:04    6:28
Time = 1:29:14     Places = 56
 
 
2. Dallas
    9  Mitch Cohen, Sr             17:56    5:47
   10  Chris Dailey, Sr            18:02    5:49
   15  Frank Ferlenda, Jr          18:14    5:53
   16  Griffin Adams, Sr           18:16    5:53
   20  Mike Calkins, Sr            18:27    5:57
   24  Kevin Gilbert, Jr           18:32    5:58
   26  Chris Ehret, So             18:36    6:00
Time = 1:30:52     Places = 70
 
3. Scranton Prep
    4  Sam Kuchwara, Sr            17:26    5:37
   12  Leo Walsh, Sr               18:09    5:51
   19  Corey Loman, So             18:21    5:55
   25  Michael Frein, Jr           18:33    5:59
   34  Ryan McKeon, Jr             18:50    6:04
   44  Casey Condon, Jr            19:23    6:15
   46  Bill Burke, Jr              19:26    6:16
Time = 1:31:18     Places = 94
 
4. North Pocono
    2  Victor Costello, Sr         17:08    5:31
   18  Mike Nardella, Sr           18:20    5:55
   21  Robert Holmes, Jr           18:27    5:57
   33  Dan Keating, Sr             18:49    6:04
   38  Jamison Rainey, Fr          18:58    6:07
   68  Jordan Newman, So           20:14    6:32
   92  Marty Kelly, Fr             21:13    6:50
Time = 1:31:40     Places = 112
 
5. Hazleton Area
    7  Chris Tombasco, Jr          17:49    5:45
   28  Edward Moore, Jr            18:39    6:01
   29  Keenan Monks, Jr            18:39    6:01
   36  Robert Macneal, Sr          18:53    6:05
   42  Josh Salvisburg, Sr         19:17    6:13
   53  Jordan Kolbush, Jr          19:44    6:22
   57  Stephen Senick, Jr          19:57    6:26
Time = 1:33:15     Places = 142
 
6. Abington Heights Hs
   23  Chris Vito, Jr              18:31    5:58
   30  Randy Kreulen, Sr           18:39    6:01
   31  Sean Burke, So              18:40    6:01
   54  Chris Strein, So            19:45    6:22
   66  Derek Zaccheo, Jr           20:11    6:30
   73  Josh Smertz, Sr             20:20    6:33
   80  Patrick Haggerty, Fr        20:38    6:39
Time = 1:35:44     Places = 204
 
7. Wyoming Area
    6  Josh Krall, Sr              17:45    5:43
   14  Chris Hromek, Jr            18:12    5:52
   32  Jacob Schultz, Sr           18:48    6:04
   74  Andrew Charney, Sr          20:21    6:34
  111  Kevin Anderson, Jr          23:35    7:36
Time = 1:38:40     Places = 237
 
8. Crestwood
    3  Robert Moulton, Sr          17:16    5:34
    8  Tyler Arias, Sr             17:54    5:46
   55  Ryan Schwartz, Fr           19:46    6:23
   90  Richard Rogan, Jr           21:09    6:49
   94  Mark Wychock, So            21:38    6:59
  100  Jared Kotsko, So            22:23    7:13
  101  Reed Cormier, Fr            22:24    7:13
Time = 1:37:41     Places = 250
 
9. Wallenpaupack
   27  Corey Schmalzle, Fr         18:36    6:00
   43  John Lohman, Sr             19:21    6:14
   50  George Folk, So             19:42    6:21
   64  Daniel Coutts, So           20:04    6:28
   69  Cameron Mancuso, Jr         20:17    6:32
   83  Jeff Maxson, Sr             20:46    6:42
   89  Caleb Wehrmann, Sr          21:08    6:49
Time = 1:37:58     Places = 253
 
10. Pittston Area
   40  Matt Sharr, Sr              19:11    6:11
   47  David McLean, Jr            19:27    6:16
   48  Brandon Hampton, Jr         19:30    6:17
   52  Joseph Bandru, Sr           19:44    6:22
   70  Thomas Hennigan, Sr         20:20    6:33
   72  Kevin Tonte, So             20:20    6:33
   87  Keith Tonte, So             21:04    6:48
Time = 1:38:10     Places = 257
 
11. Honesdale High School
   35  Tim Jurkowski, Jr           18:52    6:05
   51  Luke O'Neill, Jr            19:43    6:21
   58  James Mayeski, Sr           20:00    6:27
   60  John Wenk, So               20:01    6:27
   65  Ryan O'Keefe, So            20:06    6:29
   67  Stephen Tolerico, So        20:12    6:31
   71  Ethan Chapka, Jr            20:20    6:33
Time = 1:38:40     Places = 269
 
12. Delaware Valley
   39  Thomas Hartman, Jr          19:00    6:07
   41  Eric Donten, Sr             19:14    6:12
   59  Tyler Kornheisl, Sr         20:01    6:27
   75  John Black, Sr              20:22    6:34
   78  Luke Beecher, So            20:37    6:39
   79  Kurt Zimmerman, Sr          20:38    6:39
   81  Tom Diagostino, So          20:40    6:40
Time = 1:39:11     Places = 292
 
13. Berwick Area
   13  Adam Brobst, Jr             18:11    5:52
   56  Tom Fish, Jr                19:54    6:25
   62  Taylor McHenry, Jr          20:04    6:28
  103  Robert Frankford, So        22:30    7:15
  105  Chris Gause, So             22:49    7:21
  107  Kevin Yohey, So             23:01    7:25
  110  Derek Volkel, Jr            23:15    7:30
Time = 1:43:25     Places = 339
 
14. Coughlin
   49  Mickey Moorhead, Jr         19:32    6:18
   76  Zack Bottone, Sr            20:24    6:35
   91  Grego Erik, Sr              21:12    6:50
   95  James Chimola, So           21:42    7:00
   97  Matt Malak, Sr              21:53    7:04
  114  Bradford Lapsansky, Sr      26:57    8:41
Time = 1:44:41     Places = 408
 
15. Wyoming Valley West
   61  Quintin Inness, Sr          20:02    6:28
   77  Dan Rish, Sr                20:25    6:35
   82  James Kopec, Jr             20:45    6:41
   98  Zach Berger, Sr             22:10    7:09
   99  Quincy Scotland, Sr         22:14    7:10
  106  Cody Bookwalter, Jr         22:55    7:24
  115  Mike Jones, So              29:54    9:39
Time = 1:45:33     Places = 417
 
16. West Scranton
   37  Chris Duff, Jr              18:55    6:06
   88  Austin Martinelli, Fr       21:06    6:48
  102  Justin Ambrozia, So         22:29    7:15
  104  Danny Kelly, So             22:43    7:20
  112  Jordan Checo, Jr            23:46    7:40
  113  Greg Gianacopoulos, Fr      24:35    7:56
Time = 1:48:58     Places = 443
 
17. Scranton Knights
   84  Matt Cummings, Sr           20:59    6:46
   85  Ricky Conte, Sr             21:01    6:47
   86  Thaddeus Ward, Sr           21:03    6:47
   93  Mark Sueta, So              21:23    6:54
   96  Bobby Gilroy, Jr            21:45    7:01
  108  Tim Buckley, Sr             23:11    7:29
  109  Robert Ward, Jr             23:13    7:29
Time = 1:46:10     Places = 444
Top
 
        TEAM                                  1M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER              TIME        TIME      PACE        TEAM
 
    1     1  Reece Ayers, Jr                  5:13    16:44    5:24  Tunkhannock Area
    2     2  Victor Costello, Sr              5:14    17:08    5:31  North Pocono
    3     3  Robert Moulton, Sr               5:22    17:16    5:34  Crestwood
    4     4  Sam Kuchwara, Sr                 5:18    17:26    5:37  Scranton Prep
    5     5  David Novak, Jr                  5:23    17:36    5:40  Tunkhannock Area
    6     6  Josh Krall, Sr                   5:26    17:45    5:43  Wyoming Area
    7     7  Chris Tombasco, Jr               5:19    17:49    5:45  Hazleton Area
    8     8  Tyler Arias, Sr                  5:22    17:54    5:46  Crestwood
    9     9  Mitch Cohen, Sr                  5:22    17:56    5:47  Dallas
   10    10  Chris Dailey, Sr                 5:26    18:02    5:49  Dallas
   11    11  Ben Robinson, So                 5:23    18:07    5:51  Tunkhannock Area
   12    12  Leo Walsh, Sr                  &n


Last Updated Monday, November 02 2009 @ 02:55 PM EST; 2,842 Hits View Printable Version