PIAA District II
| Committee | District Champions
 2009 District II Cross Country AA Boys Varsity Results  
D2 JR HI AAA GIRLS JR HI

DISTRICT 2 AA BOYS

SCRANTON, PA

Oct. 30, 2009


Results by RUNHIGH.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.
 
PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD
 
  1   Holy Redeemer            45    4    6    8   12   15   17   28   18:13        33
  2   Elk Lake Hs              49    5    7   10   13   14   18   38   18:15        29
  3   Valley View              65    1    2    3   25   34   63   79   18:07      1:54
  4   Holy Cross              101   11   16   20   22   32   41   52   18:42        46
  5   Dunmore                 194   27   29   37   47   54   78   93   19:24      1:14
  6   Mid Valley              206    9   26   35   50   86   95  103   19:29      3:09
  7   Northwest               230   23   39   48   53   67   72  104   19:44      1:57
  8   Lackawanna Trail        240   19   46   55   58   62   64   68   19:52      1:50
  9   Lake-Lehman             259   21   40   42   74   82   84  107   19:59      2:25
 10   Blue Ridge              266   24   30   43   77   92  115  127   20:00      2:47
 11   Lakeland                313   31   49   56   76  101  108  121   20:24      2:48
 12   Montrose                342   33   57   70   85   97  111  123   20:39      2:35
 13   Hanover Area            347   44   59   75   81   88   96  102   20:44      1:51
 14   Wyoming Seminary        388   45   61   71   98  113  118  119   21:07      3:09
 15   Riverside (Taylor, Pa   399   36   65   83   90  125             21:36      6:23
 16   Mountain View Eagles    438   51   69   99  109  110  112  130   21:30      2:46
 17   Western Wayne           452   60   73  100  105  114  120  126   21:37      2:23
 18   Mmi Prep                456   80   87   89   94  106  116  124   21:32        59
 19   Greater Nanticoke Are   524   66   91  117  122  128  129        23:25      6:14
 
INCOMPLETE TEAMS:
Carbondale
Forest City
G A R
Susquehanna Community
 
Individuals
 
 
1. Holy Redeemer
    4  Dave Levandoski, Sr         17:59    5:48
    6  Mitchel Ford, Fr            18:01    5:48
    8  Timmy Lambert, Jr           18:09    5:51
   12  Aj Limongelli, Jr           18:25    5:56
   15  Rex Sheikh, Sr              18:31    5:58
   17  Sean Murray, Sr             18:37    6:00
   28  Patrick Condo, So           18:53    6:05
Time = 1:31:03     Places = 45
 
 
2. Elk Lake Hs
    5  Tyler Williams, Sr          18:00    5:48
    7  Will Bennett, So            18:02    5:49
   10  Cody Butler, Jr             18:19    5:54
   13  Sean Carney, Jr             18:27    5:57
   14  Mike Bedell, Jr             18:29    5:58
   18  Jeff Horvath, Jr            18:40    6:01
   38  Bryan Grosvenor, Jr         19:22    6:15
Time = 1:31:15     Places = 49
 
3. Valley View
    1  Aaron Wilkinson, So         17:16    5:34
    2  Jordan Siddons, Jr          17:35    5:40
    3  Jake Kanavy, Jr             17:44    5:43
   25  Tony Rodio, Fr              18:49    6:04
   34  Brandon Bednash, So         19:09    6:11
   63  Tyler Chesko, Jr            20:31    6:37
   79  Chris Ossant, Jr            21:04    6:48
Time = 1:30:32     Places = 65
 
4. Holy Cross
   11  Andrew Nelson, So           18:22    5:55
   16  Shane Holcomb, Sr           18:33    5:59
   20  Mike Pastore, So            18:42    6:02
   22  Joe Martonik, Jr            18:45    6:03
   32  John Milner, So             19:07    6:10
   41  Antonio Hastie, So          19:33    6:18
   52  Paul Caruso, Jr             19:55    6:25
Time = 1:33:26     Places = 101
 
5. Dunmore
   27  Austin Burling, Jr          18:52    6:05
   29  Todd Davenport, So          18:57    6:07
   37  Corey Sohns, Sr             19:22    6:15
   47  Brian Connors, Sr           19:45    6:22
   54  Brandon Murray, Fr          20:06    6:29
   78  Nick Joseph, Jr             21:04    6:48
   93  Stephen Connors, So         21:39    6:59
Time = 1:37:00     Places = 194
 
6. Mid Valley
    9  Teddy Evans, Jr             18:12    5:52
   26  Aaron Lichtenwalter, Jr     18:51    6:05
   35  John Lubeck, Sr             19:11    6:11
   50  Jason Sansky, So            19:48    6:23
   86  Brandon Miller, Jr          21:21    6:53
   95  Jamie Dodgson, So           21:42    7:00
  103  Joseph Chowanec, So         21:57    7:05
Time = 1:37:21     Places = 206
 
7. Northwest
   23  Tyler Angeli, Sr            18:47    6:03
   39  Jeff Nelson, So             19:26    6:16
   48  Kevin Bau, Sr               19:45    6:22
   53  Sean Wolfe, Sr              19:59    6:27
   67  Tim Shepherd, Sr            20:43    6:41
   72  Mike Kennedy, Jr            20:54    6:44
  104  Matt Osmulski, So           22:01    7:06
Time = 1:38:38     Places = 230
 
8. Lackawanna Trail
   19  Justin Clarke, Jr           18:40    6:01
   46  Peter Lengel, So            19:40    6:20
   55  Alex Barbolish, Sr          20:08    6:30
   58  Victor Rosa, Fr             20:21    6:34
   62  Zack Wetzel, Fr             20:29    6:36
   64  Devin Walsh, Fr             20:32    6:37
   68  Isaac Barbolish, Fr         20:47    6:42
Time = 1:39:16     Places = 240
 
9. Lake-Lehman
   21  Kieran Sutton, Fr           18:44    6:03
   40  Jacob Bevan, So             19:27    6:16
   42  Carson Baker, Sr            19:34    6:19
   74  Matt Gorski, So             20:58    6:46
   82  Sal Dipetro, Sr             21:09    6:49
   84  Joel Austin, Fr             21:13    6:51
  107  Zack Vanloon, So            22:10    7:09
Time = 1:39:51     Places = 259
 
10. Blue Ridge
   24  Mike Robbs, So              18:49    6:04
   30  Jacob Hinkley, Fr           18:58    6:07
   43  Ethan Mansfield, So         19:36    6:19
   77  Kenny Seamans, Sr           21:03    6:47
   92  Chris Carlsen, Fr           21:35    6:58
  115  Mike Schell, Jr             22:55    7:23
  127  David Miller, Fr            26:14    8:28
Time = 1:39:58     Places = 266
 
11. Lakeland
   31  Stephen Skierski, Jr        19:06    6:09
   49  Sean Durkin, So             19:47    6:23
   56  Tyler Bednash, Jr           20:16    6:32
   76  David Scalzo, So            21:01    6:47
  101  Tim Von Storch, So          21:53    7:03
  108  Brandon Carlo, So           22:17    7:11
  121  Pj Mills, Jr                24:21    7:51
Time = 1:42:00     Places = 313
 
12. Montrose
   33  Ryan Martin, Jr             19:09    6:10
   57  Jim Baker, Sr               20:17    6:32
   70  Thomas Lewis, So            20:49    6:43
   85  Chris Preston, Jr           21:16    6:52
   97  Chris Stevens, Sr           21:43    7:00
  111  Dustin Wolf, Jr             22:39    7:18
  123  Mead Hansen, So             25:07    8:06
Time = 1:43:12     Places = 342
 
13. Hanover Area
   44  Forest Hawkins, So          19:37    6:19
   59  Scott McFadden, Sr          20:27    6:36
   75  Jeremy Osko, Jr             21:01    6:47
   81  Adam Zapotek, So            21:08    6:49
   88  Darian McGovern, Sr         21:27    6:55
   96  Carl Daubert, So            21:43    7:00
  102  Jesse Zawatski, Sr          21:55    7:04
Time = 1:43:38     Places = 347
 
14. Wyoming Seminary
   45  Josh McLucas, Jr            19:40    6:20
   61  Nate Tucker, Sr             20:29    6:36
   71  Kit Gildein, So             20:50    6:43
   98  Greg Barber, Sr             21:45    7:01
  113  Stephen Zweifel, Jr         22:48    7:21
  118  Joe Zhou, So                23:11    7:29
  119  Eric Cholish, So            23:28    7:34
Time = 1:45:31     Places = 388
 
15. Riverside (Taylor, Pa
   36  Gerry Kincel, So            19:13    6:12
   65  Austin Hurley, Jr           20:33    6:37
   83  Nick Strenkoski, Fr         21:10    6:49
   90  Taylor Ott, Jr              21:30    6:56
  125  Cody Swartz, So             25:35    8:15
Time = 1:47:59     Places = 399
 
16. Mountain View Eagles
   51  Ridge Bernosky, So          19:52    6:24
   69  Michael Purdy, Jr           20:48    6:43
   99  Liam Maloney, So            21:51    7:03
  109  Anthony Miller, Jr          22:21    7:12
  110  Nathan Goodenough, Fr       22:38    7:18
  112  Austin Chudlinski, So       22:45    7:20
  130  Zachary McCarty, Jr         29:04    9:22
Time = 1:47:28     Places = 438
 
17. Western Wayne
   60  Shawn Leister, Sr           20:27    6:36
   73  Cory Leister, Sr            20:55    6:45
  100  Brian Escobar, So           21:51    7:03
  105  Trevor Kapschull, So        22:01    7:06
  114  Matt Lukeski, So            22:50    7:22
  120  Sean Lehutsky, Sr           23:46    7:40
  126  Evan Wylem, So              25:40    8:16
Time = 1:48:03     Places = 452
 
18. Mmi Prep
   80  David Polashenski, Fr       21:06    6:48
   87  Christian Parsons, So       21:22    6:53
   89  Paul Brasavage, So          21:28    6:55
   94  Joseph Caputo, Sr           21:40    6:59
  106  Zachary Marchetti, So       22:05    7:07
  116  Tim Yurish, So              23:00    7:25
  124  Paul Gronski, So            25:19    8:10
Time = 1:47:39     Places = 456
 
19. Greater Nanticoke Are
   66  Nick Weron, Jr              20:41    6:40
   91  Joshua Allabaugh, So        21:35    6:57
  117  Ryan Steber, Jr             23:06    7:27
  122  Mike Reilly, So             24:45    7:59
  128  Alex Passetti, Jr           26:55    8:41
  129  Kyle Hamilton, So           28:32    9:12
Time = 1:57:01     Places = 524
Top
 
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM
 
    1     1  Aaron Wilkinson, So         17:16    5:34  Valley View
    2     2  Jordan Siddons, Jr          17:35    5:40  Valley View<


Last Updated Monday, November 02 2009 @ 02:43 PM EST; 2,779 Hits View Printable Version