PIAA District II
| Committee | District Champions
 2009 District II Cross Country AAA Girls Varsity Results  
D2 JR HI AAA GIRLS JR HI

DISTRICT 2 AAA GIRLS

Scranton, PA

Oct. 30, 2009


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.
 
PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD
 
 1*   Holy Redeemer            71    1    2    7   23   38   40   49   21:17      2:44
 2*   Honesdale High School    71    3    5   16   22   25   44   47   21:29      1:45
  3   Wallenpaupack            87    6    8   21   24   28   67   75   21:45      1:26
  4   Dallas                  105    9   12   19   32   33   35   37   22:01      1:17
  5   Berwick Area            179   11   29   39   41   59   66   81   22:42      2:35
  6   Abington Heights Hs     182   20   26   42   43   51   54   77   22:48      1:32
  7   Tunkhannock Area        194   15   30   46   50   53   60   76   22:56      1:59
  8   Pittston Area           197   10   34   45   52   56   58   63   22:57      2:31
  9   North Pocono            203   14   31   36   57   65   68   71   23:03      2:46
 10   Hazleton Area           250    4   13   74   79   80   84   85   24:02      5:53
 11   Delaware Valley         274   27   55   61   62   69   70   78   23:54      2:32
 12   Wyoming Area            294   17   18   83   87   89   90   91   25:57      7:37
 13   Scranton Knights        339   48   64   72   73   82   86   88   25:00      3:39
 
INCOMPLETE TEAMS:
Coughlin
Crestwood
West Scranton
Wyoming Valley West
 
Individuals
 
 
1*. Holy Redeemer
    1  Rachel Sowinski, Fr*        20:03    6:28
    2  Marissa Durako, Fr*         20:16    6:32
    7  Mary Frank, Jr*             21:08    6:49
   23  Cassandra Gill, Fr*         22:09    7:09
   38  Shannon Murray, So*         22:47    7:21
   40  Aly Popson, Sr*             22:48    7:21
   49  Sara Sabatino, Sr*          23:18    7:31
Time = 1:46:21     Places = 71
 
 
2. Honesdale High School
    3  Summer Hill, Fr*            20:26    6:35
    5  Erin Craig, Jr*             20:52    6:44
   16  Kristen Propst, Sr*         21:47    7:01
   22  Kaelin Canfield, So*        22:08    7:08
   25  Megan Davis, Sr*            22:11    7:09
   44  Corina Robbins, Sr*         23:07    7:27
   47  Mackenzie Henry, So*        23:12    7:29
Time = 1:47:21     Places = 71
 
3. Wallenpaupack
    6  Taylor Maxson, Fr*          20:55    6:45
    8  Kali Foy, Fr*               21:12    6:50
   21  Erika Maxson, Fr*           22:06    7:08
   24  Marley Miller, So*          22:10    7:09
   28  Autumn Fasceski, Fr*        22:21    7:12
   67  Michele Dilella, Jr*        24:32    7:55
   75  Brieanna Lis, So*           25:38    8:16
Time = 1:48:42     Places = 87
 
4. Dallas
    9  Alexis Arnold, Jr*          21:23    6:54
   12  Morgan Gilhooley, Fr*       21:33    6:57
   19  Katie Kravitz, Jr*          21:58    7:05
   32  Chelsey Conahan, So*        22:33    7:16
   33  Ellen Arnaud, Sr*           22:39    7:18
   35  Sarah Pomfret, So*          22:44    7:20
   37  Alexis Arnold, Jr*          22:46    7:20
Time = 1:50:05     Places = 105
 
5. Berwick Area
   11  Alexandra Bull, Sr*         21:28    6:55
   29  Nicole Montecalvo, Sr*      22:21    7:13
   39  Karleigh Hartman, Fr*       22:47    7:21
   41  Gina Montecalvo, So*        22:51    7:22
   59  Allie Palermo, Jr*          24:02    7:45
   66  Katie Scopelliti, So*       24:27    7:53
   81  Abby Bull, So*              26:47    8:38
Time = 1:53:28     Places = 179
 
6. Abington Heights Hs
   20  Taylor Ross, Fr*            22:04    7:07
   26  Brittney Martin, Sr*        22:16    7:11
   42  Stephanie Lalos, Jr*        22:56    7:24
   43  Krista Matsko, Sr*          23:07    7:27
   51  Maggie Scanlon, So*         23:36    7:37
   54  Eileen Voges, Sr*           23:47    7:40
   77  Tessa McMinn, Jr*           25:46    8:19
Time = 1:53:57     Places = 182
 
7. Tunkhannock Area
   15  Amelia Ayers, So*           21:46    7:01
   30  Anna Nole, Jr*              22:28    7:15
   46  Amenda Hunt, Jr*            23:11    7:28
   50  Katie Proulx, Fr*           23:32    7:35
   53  Victoria Williams, So*      23:44    7:39
   60  Chelsea Wootten, Jr*        24:06    7:46
   76  Stephine Dymond, Jr*        25:46    8:18
Time = 1:54:39     Places = 194
 
8. Pittston Area
   10  Catherine Lombardo, Fr*     21:23    6:54
   34  Katilynn Kutcha, Fr*        22:42    7:19
   45  Olivia Lanza, Fr*           23:08    7:28
   52  Kristen Lombardo, Fr*       23:38    7:37
   56  Jordan Cumbo, Fr*           23:54    7:42
   58  Stacey Perrins, Sr*         23:58    7:44
   63  Melissa Ercolani, Sr*       24:19    7:51
Time = 1:54:42     Places = 197
 
9. North Pocono
   14  Molly Kane, So*             21:40    6:59
   31  Kerri Orr, Fr*              22:28    7:15
   36  Kat Ruszowska, So*          22:45    7:20
   57  Maria Gentile, So*          23:55    7:43
   65  Sarah Franssen, So*         24:25    7:52
   68  Natalie Werner, Jr*         24:38    7:57
   71  Amy Zrybko, So*             25:08    8:06
Time = 1:55:11     Places = 203
 
10. Hazleton Area
    4  Bria Edwards, Jr*           20:34    6:38
   13  Alexandra Petsuck, Jr*      21:39    6:59
   74  Maria Fendrick, Sr*         25:26    8:12
   79  Serina Bayer, Fr*           26:07    8:25
   80  Allison Diehl, Sr*          26:26    8:31
   84  Marisa Bayer, Jr*           27:27    8:51
   85  Kayla Buehrle, So*          27:50    8:58
Time = 2:00:09     Places = 250
 
11. Delaware Valley
   27  Rebecca Ewald, So*          22:19    7:12
   55  Mary Kate Burns, So*        23:50    7:41
   61  Katie Koenig, So*           24:14    7:49
   62  Maura Beck, Jr*             24:17    7:50
   69  Rachel Dudle, Jr*           24:51    8:01
   70  Alyssa Loveall, So*         24:56    8:02
   78  Dayna Richter, Sr*          25:51    8:20
Time = 1:59:30     Places = 274
 
12. Wyoming Area
   17  Sara Radzwilka, So*         21:50    7:02
   18  Michelle Golden, Jr*        21:56    7:04
   83  Angela Coco, So*            27:17    8:48
   87  Sara Crake, So*             29:17    9:27
   89  Amy Mikolaichik, Sr*        29:26    9:30
   90  Allison Golden, So*         29:30    9:31
   91  Rachel Taylor, Jr*          30:00    9:40
Time = 2:09:44     Places = 294
 
13. Scranton Knights
   48  Shannon Vairo, So*          23:14    7:30
   64  Avery Bauman, Jr*           24:22    7:51
   72  Stephanie Fuentes, Jr*      25:13    8:08
   73  Keltie Walsh, Sr*           25:17    8:09
   82  Kelly Lucas, Sr*            26:53    8:40
   86  Melissa Musso, Sr*          28:13    9:06
   88  Saeah Ruane, Jr*            29:17    9:27
Time = 2:04:56     Places = 339
Top
 
        TEAM                                  1M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER              TIME        TIME      PACE        TEAM
 
    1     1  Rachel Sowinski, Fr*              :00    20:03    6:28  Holy Redeemer
    2     2  Marissa Durako, Fr*               :00    20:16    6:32  Holy Redeemer
    3     3  Summer Hill, Fr*                  :00    20:26    6:35  Honesdale High School
    4     4  Bria Edwards, Jr*                 :00    20:34    6:38  Hazleton Area
    5     5  Erin Craig, Jr*                   :00    20:52    6:44  Honesdale High School
    6     6  Taylor Maxson, Fr*                :00    20:55    6:45  Wallenpaupack
    7     7  Mary Frank, Jr*                   :00    21:08    6:49  Holy Redeemer
    8     8  Kali Foy, Fr*                     :00    21:12    6:50  Wallenpaupack
    9        Hannah Coffin, So*                :00    21:19    6:53  Crestwood
   10     9  Alexis Arnold, Jr*                :00    21:23    6:54  Dallas
   11    10  Catherine Lombardo, Fr*           :00    21:23    6:54  Pittston Area
   12    11  Alexandra Bull, Sr*               :00    21:28    6:55  Berwick Area
   13    12  Morgan Gilhooley, Fr*             :00    21:33    6:57  Dallas
   14        Molly Macdonald, Jr*              :00    21:36    6:58  West Scranton
   15    13  Alexandra Petsuck, Jr*            :00    21:39    6:59  Hazleton Area
   16    14  Molly Kane, So*                   :00    21:40    6:59  North Pocono

 

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top
 

   17    15  Amelia Ayers, So*                 :00    21:46    7:01  Tunkhannock Area
   18    16  Kristen Propst, Sr*               :00    21:47    7:01  Honesdale High School
   19    17  Sara Radzwilka, So*               :00    21:50    7:02  Wyoming Area
   20    18  Michelle Golden, Jr*              :00    21:56    7:04  Wyoming Area
   21    19  Katie Kravitz, Jr*                :00    21:58    7:05  Dallas
   22    20  Taylor Ross, Fr*                  :00    22:04    7:07  Abington Heights Hs
   23    21  Erika Maxson, Fr*                 :00    22:06    7:08  Wallenpaupack
   24    22  Kaelin Canfield, So*              :00    22:08    7:08  Honesdale High School
   25    23  Cassandra Gill, Fr*               :00    22:09    7:09  Holy Redeemer
   26    24  Marley Miller, So*                :00    22:10    7:09  Wallenpaupack
   27    25  Megan Davis, Sr*                  :00    22:11    7:09  Honesdale High School
   28    26  Brittney Martin, Sr*              :00    22:16    7:11  Abington Heights Hs
   29    27  Rebecca Ewald, So*                :00    22:19    7:12  Delaware Valley
   30    28  Autumn Fasceski, Fr*              :00    22:21    7:12  Wallenpaupack
   31 &n


Last Updated Monday, November 02 2009 @ 02:40 PM EST; 2,740 Hits View Printable Version