PIAA District II
| Committee | District Champions
 2009 District II Cross Country AAA Boys Junior High Results  
D2 JR HI AAA GIRLS JR HI

D2 JR HI AAA BOYS JR HI

Scranton Municipal Golf Course

Oct. 30, 2009


Results by runhigh.com

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD
 
  1   North Pocono Jh          35    1    4    6   11   13   14   17   10:53        34
  2   Wallenpaupack            73    2    9   18   20   24   25   31   11:15        55
  3   Scranton Prep           168    7    8   21   42   90   93        11:49      2:26
  4   Hazleton Area J H.      179   22   23   39   40   55   65   84   11:59      1:02
  5   Solomon Plains          180    3    5   16   77   79   97   99   11:50      2:28
  6   Tunkhannock Area        201   10   30   43   51   67   71   83   12:07      1:50
  7   Wayne Highlands Middl   211   15   19   37   54   86   92        12:07      2:13
  8   Delaware Valley         216   12   34   47   61   62   64   78   12:10      1:37
  9   Scranton Knights        218   33   38   45   49   53   69   85   12:17        37
 10   Wyoming Valley West M   253   28   35   36   59   95  100        12:30      2:21
 11   Abington Heights Jr.    264   29   41   58   63   73   96   98   12:29      1:17
 12   Dallas Jh               271   27   46   56   70   72   82   89   12:33      1:21
 13   Berwick                 278   26   50   60   68   74   75   87   12:34      1:25
 14   Crestwood J H.          289   32   44   57   76   80   88   94   12:39      1:20
 15   West Scranton Middle    338   48   52   66   81   91             12:54        58
 
INCOMPLETE TEAMS:
Pittston Area
Wyoming Area
 
Individuals
 
1. North Pocono Jh
    1  Werner Matt, Fr             10:34  
    4  Rubino David, 8             10:48  
    6  Dial Brody, 7               10:52  
   11  Lupia Joe, 8                11:03  
   13  Gentile Alex, 8             11:08  
   14  Brankash Michael, 7         11:08  
   17  Shannon Brandon, Fr         11:21  
Time = 54:23     Places = 35
 
2. Wallenpaupack
    2  Chern Kyler, Fr             10:40  
    9  Duncan Sean, 8              11:03  
   18  Henry Michael, 8            11:28  
   20  Rose Brian, 8               11:30  
   24  Jackson Alex, Fr            11:34  
   25  Guerrieri Anthony, 8        11:35  
   31  Schantz Justin, 7           11:51  
Time = 56:13     Places = 73
 
3. Scranton Prep
    7  Labelle Paul, Fr            11:00  
    8  Brier Mike, Fr              11:01  
   21  Rohrbeck Mike, Fr           11:30  
   42  Posly Matt, Fr              12:10  
   90  Carr Rob, Fr                13:25  
   93  Kelly Kevin, Fr             13:34  
Time = 59:04     Places = 168
 
4. Hazleton Area J H.
   22  Steiner Kyle, Fr            11:32  
   23  Finnicum Colt, 7            11:34  
   39  Fetterman Jacob, Fr         12:05  
   40  O'Donnell Shane, Fr         12:09  
   55  Myers Andrew, 8             12:34  
   65  Fisher Sean, Fr             12:45  
   84  Franzosa Nick, 8            13:20  
Time = 59:52     Places = 179
 
5. Solomon Plains
    3  Slenzak Luke, Fr            10:44  
    5  Mykulyn Teddy, Fr           10:48  
   16  Mykulyn Zachary, 7          11:16  
   77  Moorhead Matt, Fr           13:11  
   79  Jordan Joe, Fr              13:12  
   97  Grivensky Jeremy, 7         14:15  
   99  Sauers Nate, Fr             14:24  
Time = 59:09     Places = 180
 
6. Tunkhannock Area
   10  Ayers Carson, 8             11:03  
   30  Loomis John, 8              11:50  
   43  Rome Colby, Fr              12:20  
   51  Sickler Jacob, Fr           12:29  
   67  Stonier Justin, 7           12:53  
   71  Tidball Jack, 7             13:03  
   83  Linden Jason, 8             13:20  
Time = 1:00:33     Places = 201
 
7. Wayne Highlands Middl
   15  Zurad Cooper, 8             11:10  
   19  Kennedy Evan, 8             11:29  
   37  Fowler Kevin, Fr            12:02  
   54  Rutledge Ben, 8             12:33  
   86  Compton Russell, Fr         13:22  
   92  Dalesky Alex, 8             13:32  
Time = 1:00:35     Places = 211
 
8. Delaware Valley
   12  Addvensky Joseph, 8         11:04  
   34  Rexinger Luke, Fr           11:58  
   47  Mirabito Jamil, 7           12:28  
   61  Koenig Tom, 7               12:40  
   62  Griger Joe, Fr              12:41  
   64  McKean Tristan, Fr          12:43  
   78  Ryan Kyle, 7                13:11  
Time = 1:00:50     Places = 216
 
9. Scranton Knights
   33  McAndrew Jim, Fr            11:56  
   38  Olechna Ricky, Fr           12:05  
   45  McGowan William, Fr         12:22  
   49  Jordan Connor, 8            12:28  
   53  Soares Sam, 8               12:33  
   69  McGowan Gavin, Fr           12:55  
   85  Ward Mark, 7                13:20  
Time = 1:01:22     Places = 218
 
10. Wyoming Valley West M
   28  Austin Jeff, 8              11:45  
   35  Williams Bennet, 8          11:59  
   36  Endler Patrick, Fr          12:00  
   59  Severns Austin, Fr          12:39  
   95  Yunkunis Dave, Fr           14:06  
  100  Stowell Mike, 8             16:10  
Time = 1:02:28     Places = 253
 
11. Abington Heights Jr.
   29  Sherman James, 8            11:49  
   41  O'Connor Sean, 8            12:09  
   58  Lacoe Dalton, 8             12:38  
   63  Robinson Mike, 7            12:42  
   73  Ventura Brandon, 7          13:05  
   96  Joyce Griffin, 7            14:09  
   98  Kreulen Kevin, 7            14:16  
Time = 1:02:22     Places = 264
 
12. Dallas Jh
   27  Harding Drew, 8             11:45  
   46  Reinert Samuel, 8           12:23  
   56  Mattsen Travis, 8           12:35  
   70  Donovan Blake, Fr           12:56  
   72  Bath Stephen, 7             13:05  
   82  Bozentka Jake, 7            13:17  
   89  Eldred Aaron, 7             13:24  
Time = 1:02:41     Places = 271
 
13. Berwick
   26  Laubach Kevin, Fr           11:42  
   50  Conner Dakota, Fr           12:29  
   60  May Eric, Fr                12:40  
   68  Andress Zach, 7             12:55  
   74  Clausen Jermey, Fr          13:06  
   75  Maleski Elliot, 8           13:07  
   87  Gordner Cole, 8             13:24  
Time = 1:02:50     Places = 278
 
14. Crestwood J H.
   32  Bullock Corry, 8            11:55  
   44  Ross Steven, 7              12:21  
   57  McGuire Nick, 7             12:36  
   76  Kempinski Stephan, 7        13:10  
   80  George Cody, 7              13:14  
   88  Sheridan Carl, 8            13:24  
   94  Marshall Matthew, 7         14:00  
Time = 1:03:13     Places = 289
 
15. West Scranton Middle
   48  Messina Mike, 8             12:28  
   52  Green Kevin, 8              12:30  
   66  Baranowski Mike, 8          12:52  
   81  Cappel Stephen, 7           13:15  
   91  Cicco Antonio, 7            13:26  
Time = 1:04:29     Places = 338
Top
 
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM
 
    1     1  Werner Matt, Fr             10:34    North Pocono Jh
    2     2  Chern Kyler, Fr             10:40    Wallenpaupack
    3     3  Slenzak Luke, Fr            10:44    Solomon Plains
    4     4  Rubino David, 8             10:48    North Pocono Jh
    5     5  Mykulyn Teddy, Fr           10:48    Solomon Plains
    6     6  Dial Brody, 7               10:52    North Pocono Jh
    7     7  Labelle Paul, Fr            11:00    Scranton Prep
    8     8  Brier Mike, Fr              11:01    Scranton Prep
    9     9  Duncan Sean, 8              11:03    Wallenpaupack
   10    10  Ayers Carson, 8             11:03    Tunkhannock Area
   11    11  Lupia Joe, 8                11:03    North Pocono Jh
   12    12  Addvensky Joseph, 8         11:04    Delaware Valley
   13    13  Gentile Alex, 8             11:08    North Pocono Jh
   14    14  Brankash Michael, 7         11:08    North Pocono Jh
   15    15  Zurad Cooper, 8             11:10    Wayne Highlands Middl
   16    16  Mykulyn Zachary, 7          11:16    Solomon Plains
   17    17  Shannon Brandon, Fr         11:21    North Pocono Jh
   18        Evans Drew, Fr              11:26    North Pocono Jh
   19    18  Henry Michael, 8            11:28    Wallenpaupack
   20    19  Kennedy Evan, 8             11:29    Wayne Highlands Middl
   21    20  Rose Brian, 8               11:30    Wallenpaupack
   22    21  Rohrbeck Mike, Fr           11:30    Scranton Prep
   23    22  Steiner Kyle, Fr            11:32    Hazleton Area J H.
   24    23  Finnicum Colt, 7            11:34    Hazleton Area J H.
   25    24  Jackson Alex, Fr            11:34    Wallenpaupack
   26    25  Guerrieri Anthony, 8        11:35    Wallenpaupack
   27    26  Laubach Kevin, Fr           11:42    Berwick
   28    27  Harding Drew, 8             11:45    Dallas Jh
   29    28  Austin Jeff, 8              11:45    Wyoming Valley West M
   30        Stalker Joey, Fr            11:47    North Pocono Jh
   31    29  Sherman James, 8            11:49    Abington Heights Jr.
   32    30  Loomis John, 8              11:50    Tunkhannock Area
   33    31  Schantz Justin, 7           11:51    Wallenpaupack
   34    32&n


Last Updated Monday, November 02 2009 @ 02:37 PM EST; 3,014 Hits View Printable Version