PIAA District II
| Committee | District Champions
 2009 District II Cross Country AA Boys Junior High Results  
D2 JR HI AAA GIRLS JR HI

D2 JR HI AA BOYS JR HI

SCRANTON MUNI GOLF COURSE

Oct. 30, 2009


Results by RUNHIGH.COM

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD
 
  1   Elk Lake Ms              39    1    4    5    8   21   49   62   10:49      1:47
  2   Northwest               112    3   11   22   29   47   63   77   11:31      1:53
  3   Hanover Area Jh         117    6   20   24   33   34   53   68   11:40      1:12
  4   Holy Cross J H          121    2   25   27   32   35   64   78   11:39      1:46
  5   Dunmore                 123   13   16   19   30   45   55   79   11:37      1:16
  6   Valley View Jr. High    124   15   17   23   26   43   44   95   11:42      1:09
  7   Lakeland Jr Hi          160    9   18   39   46   48   50   65   11:51      1:33
  8   Mid Valley              252   14   40   42   72   84   98        12:24      2:12
  9   Wyoming Seminary Lowe   255   12   28   59   67   89   94  100   12:27      2:28
10*   Blue Ridge              297   36   38   57   73   93   97        12:47      1:43
11*   Lake Lehman Jh          297   10   52   54   70  111             13:09      5:31
 12   Susquehanna Community   330    7   60   86   87   90             12:50      2:40
 13   Montrose                343   31   61   66   81  104  109        13:15      3:14
 14   Riverside (Taylor, Pa   350   37   58   71   88   96  105        13:07      2:06
 15   Holy Redeemer           370   41   51   85   92  101  103  108   13:23      2:39
 16   Western Wayne M S.      379   56   74   76   82   91             13:10        53
 17   Mt View Eagles          446   69   80   83  102  112             14:19      4:06
 18   Forest City             497   75   99  106  107  110             15:01      2:59
 
INCOMPLETE TEAMS:
G A R. Memorial Jr. H
Holy Family Academy J
Lackawanna Trail Juni
 
Individuals
 
1. Elk Lake Ms
    1  Jones Luke, 1               9:54  
    4  Carney Seth, 1              10:46  
    5  Horvath Matt, 1             10:52  
    8  Vermeulen Jason, 1          10:53  
   21  Cole Cooper, 8              11:41  
   49  Moon Zach, 8                12:35  
   62  Bennett Austin, 8           12:48  
Time = 54:04     Places = 39
 
2. Northwest
    3  Frozee Sutphen              10:31  
   11  Mike Lewis                  11:00  
   22  Andrew Stola                11:44  
   29  Tye Stephen                 11:55  
   47  Charles Margielwicz         12:23  
   63  Josh Piestrak               12:48  
   77  Kevin Vokel                 13:11  
Time = 57:32     Places = 112
 
3. Hanover Area Jh
    6  Josefowicz Ryan, 1          10:52  
   20  Hoolick Ethan, 1            11:35  
   24  Elick Shane, 1              11:48  
   33  Ferrence Michael, 1         12:01  
   34  Williams Matthew, 1         12:04  
   53  Kerestes Bobby, 7           12:38  
   68  August Joe, 8               12:58  
Time = 58:19     Places = 117
 
4. Holy Cross J H
    2  Glassi Enrico, 1            10:21  
   25  Nelson Erik, 8              11:51  
   27  Rodgers Charlie, 1          11:54  
   32  Pastore Dan, 8              12:00  
   35  Brannon Ryan, 1             12:06  
   64  Faltynowicz Joe, 1          12:48  
   78  Skrutski Tom, 8             13:11  
Time = 58:11     Places = 121
 
5. Dunmore
   13  Phillips Andrew, 8          11:06  
   16  Perry Kyle, 7               11:15  
   19  Pegula Mark, 8              11:26  
   30  Conway Tom, 8               11:58  
   45  Dougherty Kyle, 8           12:21  
   55  Azzarelli Robby, 8          12:39  
   79  Depietro Carmen, 8          13:13  
Time = 58:05     Places = 123
 
6. Valley View Jr. High
   15  Apaliski Michael, 8         11:12  
   17  Kanavy Mitchell, 8          11:17  
   23  Heid Jason, 7               11:46  
   26  Capooci Corey, 8            11:54  
   43  Petrucci Jesse, 8           12:21  
   44  Williams Tyler, 8           12:21  
   95  Lowe Brandon, 8             14:01  
Time = 58:27     Places = 124
 
7. Lakeland Jr Hi
    9  Arzie Mark, 7               10:56  
   18  Dewaele Trevor, 7           11:18  
   39  Morgan Nathan, 7            12:09  
   46  Domanoski Brandon, 7        12:23  
   48  Reeves Curtis, 7            12:29  
   50  Harrison Tommy, 8           12:35  
   65  Bortree Bradley, 7          12:52  
Time = 59:13     Places = 160
 
8. Mid Valley
   14  Petcavage Mike, 8           11:09  
   40  Tomcho Quinn, 8             12:09  
   42  Jordan Jeffrey, 8           12:19  
   72  Harris Richard, 7           13:05  
   84  Biesyla Jon, 7              13:20  
   98  Korski Dennis, 7            14:15  
Time = 1:02:00     Places = 252
 
9. Wyoming Seminary Lowe
   12  Murthy Vinay, 8             11:04  
   28  Kozlansky Arian, 7          11:55  
   59  Hennigan Curry, 7           12:47  
   67  Levandoski Andrew, 8        12:57  
   89  Lumia Malcolm, 7            13:32  
   94  Holby Korey, 8              13:53  
  100  Bailey Joseph, 7            14:47  
Time = 1:02:13     Places = 255
 
10*. Blue Ridge
   36  Cramer Patrick, 8           12:07  
   38  Miller William, 8           12:08  
   57  Gorick Ed, 1                12:41  
   73  Parsons Addison, 7          13:06  
   93  Oakley Mark, 8              13:50  
   97  Jacob Davenport, 7          14:15  
Time = 1:03:51     Places = 297
 
11*. Lake Lehman Jh
   10  Harry Austin, 8             11:00  
   52  Jayne Jeremy, 7             12:37  
   54  Edkins Matt, 7              12:38  
   70  Mras Neil, 7                13:00  
  111  Carey Cj, 7                 16:30  
Time = 1:05:44     Places = 297
 
12. Susquehanna Community
    7  Soden Brandon, 8            10:52  
   60  Acosta Nick, 8              12:47  
   86  Acone Justin, 7             13:28  
   87  Sherman Brad, 7             13:30  
   90  Hilling Jonathan, 7         13:32  
Time = 1:04:08     Places = 330
 
13. Montrose
   31  Arnold Chris, 8             12:00  
   61  Myers Nick, 1               12:47  
   66  Shelp Steven, 7             12:56  
   81  Hollenbeck Christopher, 1   13:17  
  104  Loomis Justin, 7            15:14  
  109  Decamp Zachary, 7           15:49  
Time = 1:06:13     Places = 343
 
14. Riverside (Taylor, Pa
   37  Spinelli Michael, 7         12:08  
   58  Kincel Randy, 7             12:44  
   71  Mendos Matt, 8              13:01  
   88  Maikranz Jonathan, 8        13:31  
   96  Gallagher Andrew, 7         14:13  
  105  Soroka Shawn, 1             15:26  
Time = 1:05:35     Places = 350
 
15. Holy Redeemer
   41  Pahler Mike, 1              12:14  
   51  Adanosky Cody, 1            12:36  
   85  Moore Will, 7               13:27  
   92  Sullivan Ben, 7             13:42  
  101  Elias Tyler, 1              14:53  
  103  Caffrey Thomas, 8           15:10  
  108  Calpin Tommy, 7             15:36  
Time = 1:06:51     Places = 370
 
16. Western Wayne M S.
   56  Fuller Morgan, 8            12:40  
   74  Devito Brian, 1             13:08  
   76  Stine Mike, 1               13:10  
   82  Gisinger Ryan, 1            13:19  
   91  Curtis Adam, 7              13:32  
Time = 1:05:47     Places = 379
 
17. Mt View Eagles
   69  Goodenough James, 7         12:59  
   80  Flannery Owen, 1            13:14  
   83  Chichura Paul, 8            13:20  
  102  Becker Matt, 8              14:58  
  112  Andzulis Nick, 8            17:04  
Time = 1:11:33     Places = 446
 
18. Forest City
   75  Fortuner Michael, 8         13:10  
   99  Logar Caelin, 7             14:45  
  106  Canfield Sebastian, 7       15:29  
  107  Trotter Andrew, 7           15:33  
  110  Dombkowski Joseph, 7        16:09  
Time = 1:15:03     Places = 497
Top
 
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM
 
    1     1  Jones Luke, 1               9:54    Elk Lake Ms
    2     2  Glassi Enrico, 1            10:21    Holy Cross J H
    3     3  Frozee Sutphen              10:31    Northwest
    4     4  Carney Seth, 1              10:46    Elk Lake Ms
    5     5  Horvath Matt, 1             10:52    Elk Lake Ms
    6     6  Josefowicz Ryan, 1          10:52    Hanover Area Jh
    7     7  Soden Brandon, 8            10:52    Susquehanna Community
    8     8  Vermeulen Jason, 1          10:53    Elk Lake Ms
    9     9  Arzie Mark, 7               10:56    Lakeland Jr Hi
   10    10  Harry Austin, 8             11:00    Lake Lehman Jh
   11    11  Mike Lewis                  11:00    Northwest
   12    12  Murthy Vinay, 8             11:04    Wyoming Seminary Lowe
   13    13  Phillips Andrew, 8          11:06    Dunmore
   14    14  Petcavage Mike, 8           11:09    Mid Valley
   15    15  Apaliski Michael, 8         11:12    Valley View Jr. High
   16    16  Perry Kyle, 7               11:15    Dunmore
   17    17  Kanavy Mitchell, 8          11:17    Valley View Jr. High
   18    18  Dewaele Trevor, 7           11:18    Lakeland Jr Hi
   19    19  Pegula Mark, 8              11:26    Dunmore
   20    20  Hoolick Ethan, 1            11:35    Hanover Area Jh
   21    21  Cole Cooper, 8              11:41    Elk Lake Ms
   22    22  Andrew Stola                11:44    Northwest
   23    23  Heid Jason, 7               11:46    Valley View Jr. High
   24    24  Elick Shane, 1              11:48 &n


Last Updated Monday, November 02 2009 @ 02:31 PM EST; 2,342 Hits View Printable Version