PIAA District II
| Committee | District Champions
 2009 District II Boys' Tennis Doubles Championship Results  
2008 AA Boys’ Doubles Draw

 2009 AA Boys’ Doubles Results

 

Play In Round:

Mitch Sauers-Nick Anthony (MMI) over Dan Orlowski – Andrew Tremko (Riverside) 6-2, 7-5

 

First Round:

(#1) Jonathan O’Hora-Sam Dahmer (Western Wayne) over Mitch Sauers-Nick Anthony (MMI) 6-0, 6-1

Matt Hromchak-Chris McGavin (Meyers) over Zack Warriner-Steve Luecke (Montrose) 6-4, 6-4

(#8) David Waskie-Patrick Callaghan (Crestwood) over Luke Boniello-Bob Cunningham (Holy Cross) 6-0, 6-0

Tony Bevevino-Alex Slocum (Dallas) over Cory Blowers-Ben Houghtaling (Honesdale) 6-0, 6-0

(#5) Ronil Patel-Paranjay Malhotra (Scranton Prep) over Kyle Traver –Seth Canfield (Elk Lake) 6-0, 6-0

Matt Suchocki-Andy Panzitta (Holy Redeemer) over John Strauss-Tyler Wilson (Valley View) 6-1, 6-1

Mike Nolan-Jim Dembesky (Mid Valley) over Sean Kenny-Marty Ramage (Wyoming Area) 3-6, 6-2, 6-2

(#4) Bijoy Ghosh-Jakub Husek (Wyoming Sem) over Jake Edwards –Kyle Nole (Dunmore) 6-2, 6-1

(#3) Nick Conte-Andy Mattise (Valley View) over Kyle Singer –Cody Bennett (Elk Lake) 6-0, 6-0

Jack Cornell-Will Daugherty (Holy Redeemer) over David Harris – Ben Hinds (Montrose) 6-3, 6-3

Brook Dirlam-Cody Dirlam (Honesdale) over Pat Ferguson –Dave Zeller (Mid Valley) 6-0, 6-0

(#6) Jake Abrano-Kameron Conforti (Dunmore) over David Fanelli-Luke Brady (Wyoming Area) 6-2, 6-1

Mike McGraw-Justin Yakubowski (MMI) over (#7) Rory Corcoran-Arajan Aulukh (Wyoming Sem) 6-3, 6-2

Eric Fritzges-Scott Ricceitti (Dallas) over Jake O’Hara –Dave Woolfolk (Crestwood) 6-3, 6-2

Joey Errico-Josh Covey (Western Wayne) over J. J. Gaughn-Ken Kowalski (Holy Cross) 6-1, 6-1

(#2) Al Marchese-Jeff DeSanto (Scranton Prep) over Chris Milewski-Robert Healey (Riverside) 6-0, 6-0

 

Second Round:

(#1) Jonathan O’Hora-Sam Dahmer (Western Wayne) over Matt Hromchak-Chris McGavin (Meyers)  6-1, 6-1

Tony Bevevino-Alex Slocum (Dallas) over (#8) David Waskie-Patrick Callaghan 4-6, 7-6 (7-5), 4-6(Crestwood)

(#5) Ronil Patel-Paranjay Malhotra (Scranton Prep) over Matt Suchocki-Andy Panzitta (Holy Redeemer)  6-1, 6-0

(#4) Bijoy Ghosh-Jakub Husek (Wyoming Sem) over Mike Nolan-Jim Dembesky (Mid Valley) 6-1, 6-1

(#3) Nick Conte-Andy Mattise (Valley View) over Jack Cornell-Will Daugherty (Holy Redeemer) 6-1, 6-4

(#6) Jake Abrano-Kameron Conforti (Dunmore) over Brook Dirlam-Cody Dirlam (Honesdale) 6-2, 6-2

Eric Fritzges-Scott Ricceitti (Dallas) over Mike McGraw-Justin Yakubowski (MMI) 6-2, 6-1

(#2) Al Marchese-Jeff DeSanto (Scranton Prep) over Joey Errico-Josh Covey (Western Wayne) 6-1, 6-1

 

Quarterfinal Round:

Tony Bevevino-Alex Slocum (Dallas) over (#1) Jonathan O’Hora-Sam Dahmer (Western Wayne) 0-6, 6-1, 6-2

(#5) Ronil Patel-Paranjay Malhotra (Scranton Prep) over (#4) Bijoy Ghosh-Jakub Husek (Wyoming Sem) 6-3, 6-2

(#3) Nick Conte-Andy Mattise (Valley View) vs. (#6) Jake Abrano-Kameron Conforti (Dunmore) 6-2, 3-6, 7-6, (7-2)

(#2) Al Marchese-Jeff DeSanto (Scranton Prep) over Eric Fritzges-Scott Ricceitti (Dallas) 7-5, 6-0

 

Semifinals: 

Tony Bevevino-Alex Slocum (Dallas) over (#5) Ronil Patel-Paranjay Malhotra (Scranton Prep) 6-3, 4-6, 6-1

(#2) Al Marchese-Jeff DeSanto (Scranton Prep) over (#3) Nick Conte-Andy Mattise (Valley View) 6-0, 6-3

 

Finals:

(#2) Al Marchese-Jeff DeSanto (Scranton Prep) over Tony Bevevino-Alex Slocum (Dallas) 7-6 (7-4). 6-3

 

 

District II AA Doubles Champions:

 

Al Marchese/Jeff DeSanto (Scranton Prep)

 

 

 

 

 

 

 

2009 AAA Boys’ Doubles Results

 

First Round:

Tim McCormick-Dave Linhares (Scranton) over Chris Lazar-Jared O’Donnell (Hazleton Area) 6-1, 3-6, 6-4

(#8) Brian Molino-Nick Ametrano (WVW) over. Pat Wood-Matt Wildenberg (Wallenpaupack) 6-4, 6-2

Casey Musheno-Bill Schultz (West Scranton) over Matthew Taddaro-David Tassey (North Pocono) 6-3, 7-5

Brian Reese-Billy Corcoran (Pittston Area) over Justin Eveland-Travis Moyer (Berwick) 7-5, 4-6, 6-3

Kyle Christy-Zack Barkley (Tunkhannock) over John Giovanelli-Jason Gayoski (Coughlin) 6-1, 6-1

Jeff Gavlick-Jeffrey Homschek (Pittston Area) over Josh Billman-Andrew Dominick (Hazleton Area) 6-2, 6-3

Joe Reese-Jordan Herbert (Tunkhannock) over Joshua Villalva –Kevin Quinn (Delaware Valley) 6-1, 6-2

(#7) Kevin Doolittle – (Abington Heights) over Steven Garubba-Bryan Bogart (North Pocono) 6-1, 6-0

Mike Turner-Ryan Susek (Coughlin) over Jake Gavern-Pete Gianacopoulos (West Scranton) 6-2, 3-6, 6-2

Mike Ferrante-Joe Mastsrianni (Wallenpaupack) over Adam Curfman –Justin Pierce (Berwick) 6-0, 6-3

 

Second Round:

(#1) Josh Palmer –Nathan Engh (Abington Heights) over Tim McCormick-Dave Linhares (Scranton) 6-1, 6-0

(#8) Brian Molino-Nick Ametrano (WVW) over Casey Muhseno-Bill Schultz (West Scranton) 6-2, 6-2

(#5) Ryan Silberg-Chris Connolly (Williamsport) over Brian Reese-Billy Corcoran (Pittston Area) 6-0, 6-0

(#4) Zach Schock-Bryan Hunt (DV) over Kyle Christy-Zack Barkley (Tunkhannock) 6-0, 6-2

(#3) Steve Sack-Jordan Sack (Scranton) over Jeff Gavlick-Jeffrey Homschek (Pittston Area) 6-3, 6-0

(#6) Steve Brand-Tyler Ryman (WVW) over Joe Reese-Jordan Herbert (Tunkhannock) 6-0, 6-4

(#7) Barrett Wentworth-Ryan Kane (Abington Heights) over Mike Turner-Ryan Susek (Coughlin) 6-0, 6-2

(#2) Mike Tobiascz-Nick Rall (Williamsport) over Mike Ferrante-Joe Mastrianni (Wallenpaupack) 6-2, 6-3

 

Quarterfinal Round:

(#1) Josh Palmer –Nathan Engh (Abington Heights) over (#8) Brian Molino-Nick Ametrano (WVW) 6-1, 6-0

(#5) Ryan Silberg-Chris Connolly (Williamsport) over (#4) Zach Schock-Bryan Hunt (DV) 7-5, 7-6 (8-6)

(#6) Steve Brand-Tyler Ryman (WVW) over (#3) Steve Sack-Jordan Sack (Scranton) 6-3, 4-6, 6-2

(#2) Mike Tobiascz-Nick Rall (Williamsport) over (#7) Barrett Wentworth-Ryan Kane (Abington Heights) 6-2, 6-2

 

Semifinals:

(#1) Josh Palmer-Nathan Engh (Abington Heights) over. (#5) Ryan Silberg-Chris Connolly (Williamsport) 6-1, 6-3

(#2) Mike Tobiacsz-Nick Rall (Williamsport) over (#6) Steve Brand-Tyler Ryman (WVW) 6-2, 6-3

 

Finals:

(#1) Josh Palmer-Nathan Engh (Abington Heights) over (#2) Mike Tobiacsz-Nick Rall (Williamsport) 6-3, 6-7 (4-7), 6-2

 

 

District II AAA Doubles Champions

 

Josh Palmer/Nathan Engh (Abington Hts.)

 


Last Updated Wednesday, May 13 2009 @ 07:50 PM UTC; 1,820 Hits View Printable Version