PIAA District II
| Committee | District Champions
 2009 District II Wrestling JH East Sectional Results  
District II Junior High Wrestling Championships

District II Junior High Wrestling Championships

East Sectional Results

 

Final Team Standings:

 

1.  Wallenpaupack                 171.5

2.  Honesdale                         158

3.  Coughlin                            145

4.  Hanover Area                   134

5.  Western Wayne                133

6.  West Scranton                   130.5

7.  Dingman-Delaware           125

8.  Nanticoke                          124

9.  Crestwood                         107

10. Hazleton Area                  106.5

11. Scranton                           101

12. Delaware Valley              72.5

13. Meyers                             71.5

14. Susquehanna                    56

15. GAR                                 49

 

Weight Class Results – Grade in Parenthesis

 

75 Pounds

 

1.  Daulton Lentini (7), Coughlin

2.  Ben Rutledge (7), Honesdale

3.  Jeremy Vopara (8), Hazleton Area

4.  Alex Jackson (8), Wallenpaupack

5.  Brad Glazenski (7), Hanover Area

6.  Devin Reese (7), GAR

 

80 Pounds

 

1.  Jake Lang (8), Honesdale

2.  Billy Poray (7), Coughlin

3.  Anthony Luton (7), GAR

4.  Kyle Gavrish (7), Nanticoke

5.  Brendan Shoemaker (7), Hanover Area

6.  Tyler Trama (7), West Scranton

 

85 Pounds

 

1.  Daid Marriggi (7), Coughlin

2.  Alex Filipski (8), West Scranton

3.  Jeff Smith (8), Scranton

4.  Mike Stager (7), Dingman-Delaware

5.  Joseph O’Day (7), GAR

6.  Greg Senft (7), Honesdale

 

90 Pounds

 

1.  Troy Maby (8), Susquehanna

2.  Ed Ciprich (8), Coughlin

3.  Nick Kashak (8), Hazleton Area

4.  Brett Mulroy (9), Delaware Valley

5.  Zack Smith (7), West Scranton

6.  Richie Koslower (8), Dingman-Delaware

 

95 Pounds

 

1.  Josh Allabaugh (9), Nanticoke

2.  Josh Mussoline (8), Hazleton Area

3.  Robert Cassimore (7), Dingman-Delaware

4.  Chris Duff (9), Wallenpaupack

5.  Matt Kocher (8), Hanover Area

6.  Brandon Long (8), Meyers

 

100 Pounds

 

1.  Shane Elick (8), Hanover Area

2.  Evan Kennedy (7), Honesdale

3.  Declan Haggerty (8), West Scranton

4.  Colin Irwin (7), Dingman-Delaware

5.  Nick Demchuk (9), Wallenpaupack

6.  Sean Bergold (9), Meyers

 

105 Pounds

 

1.  Jalen Palmer (7), Dingman-Delaware

2.  Justin Elick (8), Hanover Area

3.  Kyle Poray (9), Coughlin

4.  Jake Geroski (8), Crestwood

5.  Aaron Kennedy (9), Honesdale

6.  J. C. Bensley(9), Wallenpaupack

 

110 Pounds

 

1.  Kyle Walsh (9), West Scranton

2.  Jimmy McNally (8), Scranton

3.  Michael Legg (7), Crestwood

4.  Tyler Robinson (7), Nanticoke

5.  Mike Magee (8), DingmanDelaware

6.  Brian Belcher (7), Hanover Area

 

115 Pounds

 

1.  Pete Emmett (9), Honesdale

2.  Kody Masters (8), Hazleton Area

3.  Jeff Nealon (9), Meyers

4.  Zach Weidow (8), Nanticoke

5.  Wyatt Sebring (7), Delaware Valley

6.  Connor Duffy (7), West Scranton   

 

122 Pounds

 

1.  Anthony Colletta (8), Dingman-Delaware

2.  Zack Smith (8), Honesdale

3.  Mike Toye (8), West Scranton

4.  Tom McCune (9), Wallenpaupack

5.  Lucas Markowitz (8), Delaware Valley

6.  Manny Mirailh (8), Western Wayne

 

130 Pounds

 

1.  Matt Hammerstone (8), Crestwood

2.  Darren Stucker (9), Meyers

3.  Lucas Karnick (8), Western Wayne

4.  Pat Grimmer (9), Wallenpaupack

5.  Dan Favaro (8), Delaware Valley

6.  Dan Caplette (8), Dingman-Delaware

 

138 Pounds

 

1.  Tom Maby (9), Susquehanna

2.  Andrew Brodginski (9), Crestwood

3.  Maurice Wood (8), Nanticoke

4.  Justin Lowery (9), Hazleton Area

5.  Dalton Laucella (8), Dingman-Delaware

6.  Dylan Crusen (8), Scranton

 

145 Pounds

 

1.  Adam Newcomer (9), Wallenpaupack

2.  Joseph Ingaglio (9), Western Wayne

3.  David Redmond (8), Hanover Area

4.  Trevor Johnson (9), Honesdale

5.  Ian Johnson (9), Crestwood

6.  Bobby Doetzle (7), Dingman-Delaware

 

155 Pounds

 

1.  John Olsen (9), Coughlin

2.  Garrett Enslin (9), Western Wayne

3.  Garrett Zeiler (9), Wallenpaupack

4.  Adam Fredmund (8), Crestwood

5.  Erick Carty (9), Meyers

6.  Jeff Albert (9), Hanover Area

 

165 Pounds

 

1.  Conner Rosensweet (8), Western Wayne

2.  Pedro Bracero (9), Nanticoke

3.  Ethan Wehrmann (9), Wallenpaupack

4.  Joe Baress (9), West Scranton

5.  Shamus Benson (9), Honesdale

6.  Kyle Czarkowski (8), Scranton

 

185 Pounds

 

1.  Jack Fagan (8), Delaware Valley

2.  Brandon Kulick (8), Scranton

3.  Taylor Shermerhorn (7), Hazleton Area

4.  Brian Voytek (9), West Scranton

5.  Tyler Fuehrer (9), Wallenpaupack

6.  Conrad Borowski (8), Western Wayne

 

210 Pounds

 

1.  Virgil Burns (8), Western Wayne

2.  Rich Badowski (9), Nanticoke

3.  Jordan Phillips (8), Coughlin

4.  Jeff Kehl (9), Hanover Area

5.  Myles Robbins (8), Scranton

6.  William Womer (9), Crestwood

 

250 Pounds

 

1.  Dave Crane (9), Wallenpaupack

2.  Antonio Salceda (8), Scranton

3.  Cory Evans (8), GAR

4.  Jake Desarno (9), West Scranton

5.  Jared Jones (9), Hanover Area

6.  Robert Borkowski (9), Honesdale


Last Updated Wednesday, February 11 2009 @ 08:06 AM EST; 3,777 Hits View Printable Version