PIAA District II
| Committee | District Champions
 2009 District II Wrestling JH West Sectional Results  
District II Junior High Wrestling Championships

District II Junior High Wrestling Championships

West Sectional Results

 

Final Team Standings:

 

1.  Dallas                                231

2.  Pittston Area                     212

3.  Abington Heights              174.5

4.  Berwick                             165.5

5.  Wyoming Valley West      135.5

6.  Wyoming Area                  134.5

7.  Elk Lake                            130

8.  Lake-Lehman                    80

9.  Valley View                       71

10. Tunkhannock                   63

11. Lackawanna Trail            53

12. Blue Ridge                       35

13. Montrose                          34.5

14. Mt. View                           0

 

Weight Class Results – Grade in Parenthesis

 

75 Pounds

 

1.  Jared Brooks (7), Elk Lake

2.  Tyler Lutecki (7), Pittston Area

3.  Jimmy Talanca (7), Berwick

4.  Greg Pascale (7), Abington Heights

5.  Mike Canevari (7), Valley View

6.  Chris Milligan (7), Dallas

 

80 Pounds

 

1.  Travis Roper (7), Wyoming Valley West

2.  Nick Senuk (8), Abington Heights

3.  Kieran Sutton (8), Lake-Lehman

4.  Eric Filipiak (8), Wyoming Area

5.  Dan McCole (7), Berwick

6.  Owen Thomas (7), Dallas

 

85 Pounds

 

1.  Kyle Krasavage (8), Wyoming Valley West

2.  Brandon Kelly (8), Elk Lake

3.  Nick Heck (8), Wyoming Area

4.  Joe Deitezer (7), Abington Heights

5.  Matt Blosser (7), Valley View

6.  Jacob Sickler (8), Tunkhannock

 

90 Pounds

 

1.  Austin Harry (7), Lake-Lehman

2.  Kevin Laubach (8), Berwick

3.  Matt Carr (7), Abington Heights

4.  Ionel Dennis (7), Blue Ridge

5.  Carmen Mauriello (8), Wyoming Area

6.  Alex Manganella (7), Dallas

 

95 Pounds

 

1.  Zach Edwards (7), Blue Ridge

2.  Jimmy Caffery (8), Dallas

3.  Chris Packer (7), Tunkhannock

4.  Bill Lee (7), Lackawanna Trail

5.  Steve Barush (8), Wyoming Area

6.  Hunter Stout (7), Berwick

 

100 Pounds

 

1.  Andy Schutz (8), Wyoming Area

2.  Eric Young (7), Dallas

3.  Angelo Lussi (8), Pittston Area

4.  Zab McMillan (9), Lake-Lehman

5.  Mason Maye (8), Elk Lake

6.  Ryan May (8), Berwick

 

105 Pounds

 

1.  Kris Roccograndi (8), Dallas

2.  Sal Diaz (7), Pittston Area

3.  Frank Delesky (8), Elk Lake

4.  Zach Kyttle (7), Berwick

5.  Dale Harder (8), Montrose

6.  Lewis Esposito (7), Blue Ridge

 

110 Pounds

 

1.  Nick O’Brien (8), Wyoming Area

2.  Jess Adams (9), Dallas

3.  A. J. Woznock (8), Berwick

4.  Bradley Rush (8), Pittston Area

5.  Dan Daly (9), Elk Lake

6.  Gary Parks (8), Montrose 

 

115 Pounds

 

1.  Kevin Wesolowski (7), Pittston Area

2.  Ryan Judge (8), Abington Heights

3.  Billy Dixon (9), Dallas

4.  William Brietenbach (8), Berwick

5.  Sean O’Malley (9), Wyoming Area

6.  Tanner Whipple (7), Montrose   

 

122 Pounds

 

1.  Zach Macosky (8), Dallas

2.  Ben Siegel (7), Tunkhannock

3.  Hunter Murphy (9), Lake-Lehman

4.  James Pitts (9), Pittston Area

5.  Peter Hubbard (8), Abington Heights

6.  Josh Pimental (8), Wyoming Area

 

130 Pounds

 

1.  Derrick Simms (8), Wyoming Valley West

2.  Derrick Smith (8), Elk Lake

3.  Ryan Filipiak (9), Wyoming Area

4.  Mike Pugh (7), Tunkhannock

5.  Matt Wolfel (9), Valley View

6.  Connor Martinez (7), Dallas

 

138 Pounds

 

1.  Justin Wilk (8), Pittston Area

2.  Mike Carr (8), Abington Heights

3.  Isaac Moyer (8), Berwick

4.  Tyler Capwell (7), Elk Lake

5.  Trey Cowman (8), Wyoming Valley West

6.  Nick Mazzone (9), Wyoming Area

 

145 Pounds

 

1.  Frank Ardo (8), Pittston Area

2.  Troy Uhrin (8), Valley View

3.  Brady Butler (7), Lake-Lehman

4.  Brian Dwyer (9), Wyoming Valley West

5.  Garrett Mehall (9), Abington Heights

6.  Isaiah Ofalt (8), Elk Lake

 

155 Pounds

 

1.  Dominic Chopka (9), Dallas

2.  Matt Fiorentino (8), Elk Lake

3.  Josh Brody (7), Wyoming Valley West

4.  Nick Krehel (9), Valley View

5.  Brandon Columbo (7), Pittston Area

6.  William Uptegrove (7), Berwick

 

165 Pounds

 

1.  Pat Williams (8), Abington Heights

2.  John Minich (8), Pittston Area

3.  Darrin Otway (9), Dallas

4.  Kolton Lynn (9), Berwick

5.  Cody Lack (9), Valley View

6.  Ian Moran (7), Wyoming Valley West

 

185 Pounds

 

1.  Garrett Artsma (9), Dallas

2.  Dylan Berardelli (9), Abington Heights

3.  William Yurchak (9), Pittston Area

4.  Ben Lehman (9), Lackawanna Trail

5.  Austin Cline (9), Tunkhannock

6.  Chris Ciciloni (9), Valley View

 

210 Pounds

 

1.  Jake Jola (9), Berwick

2.  Nick Moore (8), Lackawanna Trail

3.   John Shafer (7), Montrose   

4.  Pat Kearney (8), Abington Heights

5.  Brandon Baird (8), Wyoming Valley West

6.  Steven Shutlock (8), Dallas

 

250 Pounds

 

1.  Chris Wesolowski (9), Pittston Area

2.  Dakota Stritzinger (9), Dallas

3.  Gavin Harter (8), Berwick

4.  Antonio Zini (9), Valley View

5.  Allen Underhill (8), Wyoming Valley West

6.  Scott Burguess (9), Abington Heights

 


Last Updated Tuesday, February 10 2009 @ 09:24 AM EST; 3,768 Hits View Printable Version