PIAA District II
| Committee | District Champions
 2008-09 WVC Winter Leagues Standings  
WVC WINTER LEAGUE STANDINGS
BOYS BASKETBALL W-L BOYS BASKETBALL W-L BOYS BASKETBALL W-L BOYS BASKETBALL W-L WRESTLING W-L
Division 1 -FINAL Division 2 - FINAL Division 3 -FINAL Division 4 - FINAL Division 1-FINAL
Hazleton Area (5-1) ## 6-1 Holy Redeemer (4-2) 7-0 GAR (6-0) 6-1 Wyoming Sem (4-2) 5-2 Pittston Area 7-0
Crestwood ** (5-1) 5-2 Coughlin (5-1) ## 4-3 Nanticoke (4-2) 5-2 MMI (3-3) 4-3 Hazleton Area 6-1
Pittston Area (2-4) 4-3 Wyoming Area (2-4) 3-4 Meyers (2-4) 5-2 Northwest Area (3-3) 4-3 WVW 5-2
WVW (2-4) 3-4 Dallas (4-2) 2-5 Hanover Area (3-3) 3-4 West Side Tech (1-5) 1-6 Tunkhannock 3-4
Tunkhannock (1-5) 1-6 Berwick (0-6) 0-7 Lake-Lehman (4-2) 2-5 St. Michael's (0-6) 0-7 Lake-Lehman 3-4
                Berwick 2-5
**Won 1st Half Playoff               Crestwood 2-5
1st Half in Parenthesis             Coughlin 0-7
## Won All Season Championship
GIRLS BASKETBALL W-L GIRLS BASKETBALL W-L GIRLS BASKETBALL W-L GIRLS BASKETBALL W-L WRESTLING W-L
Division 1-FINAL Division 2 - FINAL Division 3 - FINAL Division 4- FINAL Division 2-FINAL  
Hazleton Area  ** (5-1) 7-0 Holy Redeemer (6-0) 7-0 Nanticoke (5-0) 7-0 Wyoming Sem (3-2) 4-2 Dallas 5-0
Crestwood (1-5) 4-3 Coughlin (4-2) 5-2 Lake-Lehman (3-2) 6-1 Northwest Area (2-3) 2-4 Wyoming Area 4-1
WVW (5-1) 4-3 Berwick (4-2) 4-3 Meyers (4-2) 4-2 MMI (2-3) 2-4 Meyers 3-2
Pittston Area (3-3) 1-6 Wyoming Area (0-6) 3-4 Hanover Area (4-2) 3-3 West Side Tech (0-5) 0-6 Hanover Area 2-3
Tunkhannock (0-6) 0-7 Dallas (2-4) 0-7 GAR (1-5) 0-6 GAR 1-4
            Nanticoke 0-5
** Won 1st Half Playoff  
Ist Half in Parenthesis              
 
       
GIRLS SWIMMING W-L GIRLS SWIMMING W-L GIRLS SWIMMING W-L BOYS SWIMMING  W-L BOYS SWIMMING W-L
Southern Div -FINAL Northern Div - FINAL Division 3 - FINAL Southern Div - FINAL Northern Div -FINAL
Holy Redeemer 8-0 Scranton Prep 7-0 Wyoming Area ## 9-1 Hazleton Area ## 7-0-1 Delaware Valley 7-0
WVW 7-1 Abington Heights 6-1 Pittston Area 9-1 WVW 7-0-1 Abington Heights 6-1
Berwick 6-2 Delaware Valley 5-2 Coughlin 6-4 Dallas 6-2 Tunkhannock 5-2
Dallas 5-3 Tunkhannock 4-3 Dunmore 4-6 Berwick 5-3 Scranton    4-3
Hanover Area 4-4 Scranton    3-4 Meyers    2-8 Holy Redeemer  4-4 Valley View 3-4
Hazleton Area    3-5 Valley View 2-5 Nanticoke 0-10 Hanover Area 3-5 West Scranton 2-5
Crestwood    2-6 Elk Lake 1-6 Wyoming Seminary 2-6 Elk Lake 1-6
Lake-Lehman 1-7 West Scranton 0-7 Crestwood 1-7 Scranton Prep 0-7
Wyoming Seminary 0-8 Lake-Lehman 0-8  
 
## Won All Season Playoff
 


Last Updated Tuesday, February 17 2009 @ 10:07 AM EST; 3,598 Hits View Printable Version