PIAA District II
| Committee | District Champions
 2008 District II Cross Country Varsity AAA Girls Results  
-DISTRICT II AAA GIRLS 5K

-DISTRICT II AAA GIRLS 5K

Oct. 22, 2008


Results by RUNHIGH.COM

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Dallas                   82    6    8   19   21   28   32   39   21:02      1:17
  2   Honesdale               117   10   20   23   31   33   35   37   21:25      1:04
  3   Abington Heights        123   11   14   22   25   51   55   64   21:36      2:20
  4   Holy Redeemer           124   12   17   18   34   43   49   56   21:34      1:46
  5   Berwick Area            137    9   16   27   38   47   62   77   21:40      2:13
  6   Crestwood               154    1    7   13   61   72   73   75   21:45      4:46
  7   Delaware Valley         203   24   29   44   46   60   66   69   22:28      2:17
  8   Hazleton Area           230    3    4   48   85   90   92   93   23:08      6:51
  9   Pittston Area           238    5   52   53   58   70   79   81   22:52      3:45
 10   Tunkhannock Area        243   36   40   45   59   63   65   67   22:55      1:47
 11   Wyoming Area            283   15   30   74   80   84             23:24      4:14
 12   Scranton High           286   41   42   50   71   82   83   91   23:25      2:39
 13   North Pocono            301   26   54   57   78   86   87   88   23:47      4:11
 14   Wallenpaupack           329    2   68   76   89   94   95        24:55      9:49

INCOMPLETE TEAMS:
Coughlin
West Scranton
Wyoming Valley West

Individuals


1. Dallas
    6  Alexis Arnold, So*          20:25    6:35
    8  Ellen Arnaud, Jr*           20:35    6:38
   19  Katie Kravitz, So*          21:13    6:51
   21  Hannah Bestwick, Sr*        21:16    6:52
   28  Mariel Adams, Sr*           21:42    7:00
   32  Stacey Stepniak, Sr*        21:52    7:03
   39  Meghan Pietraccini, Sr*     22:15    7:11
Time = 1:45:09     Places = 82

2. Honesdale
   10  Erin Craig, So*             20:49    6:43
   20  Corina Robbins, Jr*         21:16    6:51
   23  Sienna George, Sr*          21:23    6:54
   31  Kristen Propst, Jr*         21:44    7:00
   33  Lucie Henry, Sr*            21:53    7:03
   35  Megan Davis, Jr*            21:59    7:05
   37  Randijo Kowalczyk, So*      22:07    7:08
Time = 1:47:02     Places = 117

3. Abington Heights
   11  Britteny Martin, Jr*        20:50    6:43
   14  Maggie Scanlon, Fr*         21:02    6:47
   22  Eileen Voges, Jr*           21:22    6:54
   25  Crystal Page, So*           21:34    6:57
   51  Krista Matsko, Jr*          23:10    7:28
   55  Danielle Waasilewski, Jr*   23:25    7:33
   64  Harmony Vitale, Jr*         23:51    7:42
Time = 1:47:57     Places = 123

4. Holy Redeemer
   12  Lexxie Monahan, Sr*         20:55    6:45
   17  Mary Frank, So*             21:07    6:49
   18  Shannon Murray, Fr*         21:13    6:50
   34  Kathleen Driving Hawk, Sr*  21:54    7:04
   43  Mercedes Yanora, Jr*        22:41    7:19
   49  Aly Popson, Jr*             22:54    7:23
   56  Sami Muth, Jr*              23:26    7:34
Time = 1:47:49     Places = 124

5. Berwick Area
    9  Alexandra Bull, Jr*         20:35    6:38
   16  Nicole Montecalvo, Jr*      21:06    6:48
   27  Allie Palermo, So*          21:40    6:59
   38  Gina Montecalvo, Fr*        22:12    7:10
   47  Abby Bull, Fr*              22:48    7:21
   62  Katie Scopelitti, Fr*       23:50    7:41
   77  Ashley Dipippa, Jr*         24:32    7:55
Time = 1:48:20     Places = 137

6. Crestwood
    1  Kirstin Schafer, So*        19:21    6:14
    7  Hannah Coffin, Fr*          20:31    6:37
   13  Jillian Casey, Sr*          20:59    6:46
   61  Alexann Abramcheck, Sr*     23:46    7:40
   72  Erin Richardson, Fr*        24:06    7:46
   73  Rachael Carr, Sr*           24:08    7:47
   75  Sara Steltz, So*            24:16    7:50
Time = 1:48:42     Places = 154

7. Delaware Valley
   24  Rebecca Ewald, Fr*          21:25    6:54
   29  Katie Koenig, Fr*           21:42    7:00
   44  Amanda Raun, Sr*            22:43    7:20
   46  Mary Kate Burns, Fr*        22:47    7:21
   60  Dayna Richter, Jr*          23:42    7:38
   66  Alyssa Pagano, Sr*          23:53    7:42
   69  Rebecca Gruber, Sr*         24:01    7:45
Time = 1:52:17     Places = 203

8. Hazleton Area
    3  Bria Edwards, So*           20:07    6:29
    4  Alexandra Petsuck, So*      20:18    6:33
   48  Stephanie Smith, Sr*        22:54    7:23
   85  Allison Diehl, Jr*          25:25    8:12
   90  Megan Malone, Fr*           26:58    8:42
   92  Annya D'Amato, Fr*          27:43    8:56
   93  Marisa Bayer, So*           27:52    8:59
Time = 1:55:40     Places = 230

9. Pittston Area
    5  Maureen Suchecki, Sr*       20:20    6:33
   52  Melissa Ercolani, Jr*       23:11    7:29
   53  Lauren Para, Jr*            23:11    7:29
   58  Stephanie Winters, Jr*      23:35    7:36
   70  Charley Zanta, Fr*          24:04    7:46
   79  Kelli Kroptavich, Sr*       24:39    7:57
   81  Danielle Dorosky, So*       24:48    8:00
Time = 1:54:19     Places = 238

10. Tunkhannock Area
   36  Amelia Ayers, Fr*           22:04    7:07
   40  Anna Nole, So*              22:16    7:11
   45  Chelsea Wootten, So*        22:46    7:20
   59  Amenda Hunt, So*            23:39    7:38
   63  Stephine Dymond, So*        23:50    7:41
   65  Shelby Hussong, So*         23:52    7:42
   67  Chelsey Potuck, Jr*         23:56    7:43
Time = 1:54:34     Places = 243

11. Wyoming Area
   15  Michelle Golden, So*        21:03    6:47
   30  Sara Radzwilka, Fr*         21:44    7:00
   74  Natalie Carr, Jr*           24:14    7:49
   80  Amy Mikolaichik, Jr*        24:44    7:59
   84  Michelle Gitkos, So*        25:17    8:09
Time = 1:57:00     Places = 283

12. Scranton High
   41  Keltie Walsh, Jr*           22:23    7:13
   42  Katie Smith, Sr*            22:28    7:15
   50  Avery Bauman, So*           23:09    7:28
   71  Shannon Vairo, Fr*          24:04    7:46
   82  Katie Vairo, Jr*            25:02    8:04
   83  Kelly Lucas, Jr*            25:06    8:06
   91  Katie Ohearn, Sr*           27:05    8:44
Time = 1:57:05     Places = 286

13. North Pocono
   26  Tiffany Jantzi, Sr*         21:39    6:59
   54  Jess McCauley, Sr*          23:19    7:31
   57  Gabrielle Lang, So*         23:32    7:35
   78  Kassia Gallant, So*         24:35    7:56
   86  Natalie Werner, So*         25:50    8:20
   87  Shelley Martin, So*         26:10    8:26
   88  Elizabeth Andrezjewski, So* 26:25    8:31
Time = 1:58:54     Places = 301

14. Wallenpaupack
    2  Rachel Schmalzle, Sr*       19:50    6:24
   68  Ashley Nazario, Fr*         23:59    7:44
   76  Michele Dilella, So*        24:17    7:50
   89  Carmela Fanelli, Jr*        26:49    8:39
   94  Erika Stiefel, Jr*          29:39    9:34
   95  Kacie Chern, So*            30:22    9:48
Time = 2:04:31     Places = 329
Top

        TEAM                                  1M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER              TIME        TIME      PACE        TEAM

    1     1  Kirstin Schafer, So*             5:56    19:21    6:14  Crestwood
    2     2  Rachel Schmalzle, Sr*            5:56    19:50    6:24  Wallenpaupack
    3     3  Bria Edwards, So*                5:56    20:07    6:29  Hazleton Area
    4     4  Alexandra Petsuck, So*           5:58    20:18    6:33  Hazleton Area
    5     5  Maureen Suchecki, Sr*            5:59    20:20    6:33  Pittston Area
    6     6  Alexis Arnold, So*               6:03    20:25    6:35  Dallas
    7     7  Hannah Coffin, Fr*               6:05    20:31    6:37  Crestwood
    8     8  Ellen Arnaud, Jr*                6:01    20:35    6:38  Dallas
    9     9  Alexandra Bull, Jr*              6:11    20:35    6:38  Berwick Area
   10    10  Erin Craig, So*                  6:10    20:49    6:43  Honesdale
   11    11  Britteny Martin, Jr*             6:04    20:50    6:43  Abington Heights
   12    12  Lexxie Monahan, Sr*              6:04    20:55    6:45  Holy Redeemer
   13    13  Jillian Casey, Sr*               6:14    20:59    6:46  Crestwood
   14    14  Maggie Scanlon, Fr*              6:12    21:02    6:47  Abington Heights
   15    15  Michelle Golden, So*             6:08    21:03    6:47  Wyoming Area
   16    16  Nicole Montecalvo, Jr*           6:16    21:06    6:48  Berwick Area
   17    17  Mary Frank, So*                  6:13    21:07    6:49  Holy Redeemer
   18    18  Shannon Murray, Fr*              6:14    21:13    6:50  Holy Redeemer
   19    19  Katie Kravitz, So*               6:06    21:13    6:51  Dallas
   20    20  Corina Robbins, Jr*              6:22    21:16    6:51  Honesdale
   21    21  Hannah Bestwick, Sr*             6:16    21:16    6:52  Dallas
   22        Molly Macdonald, So*             6:15    21:19    6:53  West Scranton
   23    22  Eileen Voges, Jr*                6:18    21:22    6:54  Abington Heights
   24    23  Sienna George, Sr*               6:12    21:23    6:54  Honesdale
   25    24  Rebecca Ewald, Fr*               6:27    21:25    6:54  Delaware Valley
   26    25  Crystal Page, So*                6:18    21:34    6:57  Abington Heights
   27    26  Tiffany Jantzi, Sr*              6:16    21:39    6:59  North Pocono
   28    27  Allie Palermo, So*               6:28    21:40    6:59  Berwick Area

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

29 28 Mariel Adams, Sr* 6:13 21:42 7:00 Dallas 30 29 Katie Koenig, Fr* 6:27 21:42 7:00 Delaware Valley 31 30 Sara Radzwilka, Fr* 6:15 21:44 7:00 Wyoming Area 32 31 Kristen Propst, Jr* 6:23 21:44 7:00 Honesdale 33 32 Stacey Stepniak, Sr* 6:10 21:52 7:03 Dallas 34 33 Lucie Henry, Sr* 6:28 21:53 7:03 Honesdale 35 34 Kathleen Driving Hawk, Sr* 6:14 21:54 7:04 Holy Redeemer 36 35 Megan Davis, Jr* 6:21 21:59 7:05 Honesdale 37 36 Amelia Ayers, Fr* 6:14 22:04 7:07 Tunkhannock Area 38 37 Randijo Kowalczyk, So* 6:25 22:07 7:08 Honesdale 39 Kate McGurry, Fr* 6:20 22:08 7:08 Wyoming Valley West 40 38 Gina Montecalvo, Fr* 6:33 22:12 7:10 Berwick Area 41 39 Meghan Pietraccini, Sr* 6:41 22:15 7:11 Dallas 42 40 Anna Nole, So* 6:33 22:16 7:11 Tunkhannock Area 43 41 Keltie Walsh, Jr* 6:36 22:23 7:13 Scranton High 44 42 Katie Smith, Sr* 6:32 22:28 7:15 Scranton High 45 43 Mercedes Yanora, Jr* 6:34 22:41 7:19 Holy Redeemer 46 44 Amanda Raun, Sr* 6:50 22:43 7:20 Delaware Valley 47 Coleen Paddock, Jr* 6:31 22:45 7:20 Wyoming Valley West 48 45 Chelsea Wootten, So* 6:45 22:46 7:20 Tunkhannock Area 49 46 Mary Kate Burns, Fr* 6:58 22:47 7:21 Delaware Valley 50 47 Abby Bull, Fr* 6:44 22:48 7:21 Berwick Area 51 48 Stephanie Smith, Sr* 6:35 22:54 7:23 Hazleton Area 52 49 Aly Popson, Jr* 6:38 22:54 7:23 Holy Redeemer 53 Amelia Poplawski, Jr* 6:36 22:56 7:24 Coughlin 54 50 Avery Bauman, So* 6:57 23:09 7:28 Scranton High 55 51 Krista Matsko, Jr* 6:20 23:10 7:28 Abington Heights 56 52 Melissa Ercolani, Jr* 6:41 23:11 7:29 Pittston Area 57 53 Lauren Para, Jr* 6:41 23:11 7:29 Pittston Area 58 54 Jess McCauley, Sr* 6:45 23:19 7:31 North Pocono 59 55 Danielle Waasilewski, Jr* 6:27 23:25 7:33 Abington Heights 60 56 Sami Muth, Jr* 6:51 23:26 7:34 Holy Redeemer 61 57 Gabrielle Lang, So* 6:54 23:32 7:35 North Pocono 62 58 Stephanie Winters, Jr* 6:42 23:35 7:36 Pittston Area 63 59 Amenda Hunt, So* 6:51 23:39 7:38 Tunkhannock Area 64 60 Dayna Richter, Jr* 7:09 23:42 7:38 Delaware Valley 65 61 Alexann Abramcheck, Sr* 6:52 23:46 7:40 Crestwood 66 62 Katie Scopelitti, Fr* 6:56 23:50 7:41 Berwick Area 67 63 Stephine Dymond, So* 7:12 23:50 7:41 Tunkhannock Area 68 64 Harmony Vitale, Jr* 6:46 23:51 7:42 Abington Heights 69 65 Shelby Hussong, So* 7:13 23:52 7:42 Tunkhannock Area 70 66 Alyssa Pagano, Sr* 6:59 23:53 7:42 Delaware Valley 71 67 Chelsey Potuck, Jr* 6:56 23:56 7:43 Tunkhannock Area 72 68 Ashley Nazario, Fr* 6:52 23:59 7:44 Wallenpaupack 73 69 Rebecca Gruber, Sr* 7:09 24:01 7:45 Delaware Valley 74 70 Charley Zanta, Fr* 6:47 24:04 7:46 Pittston Area 75 71 Shannon Vairo, Fr* 7:11 24:04 7:46 Scranton High 76 72 Erin Richardson, Fr* 7:00 24:06 7:46 Crestwood 77 73 Rachael Carr, Sr* 6:50 24:08 7:47 Crestwood 78 74 Natalie Carr, Jr* 7:07 24:14 7:49 Wyoming Area 79 75 Sara Steltz, So* 7:00 24:16 7:50 Crestwood 80 76 Michele Dilella, So* 7:00 24:17 7:50 Wallenpaupack 81 Corinne Walker, So* 6:54 24:22 7:51 Coughlin 82 77 Ashley Dipippa, Jr* 6:58 24:32 7:55 Berwick Area 83 78 Kassia Gallant, So* 6:54 24:35 7:56 North Pocono 84 79 Kelli Kroptavich, Sr* 7:12 24:39 7:57 Pittston Area 85 80 Amy Mikolaichik, Jr* 7:07 24:44 7:59 Wyoming Area
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

86 81 Danielle Dorosky, So* 7:12 24:48 8:00 Pittston Area 87 82 Katie Vairo, Jr* 7:12 25:02 8:04 Scranton High 88 83 Kelly Lucas, Jr* 7:24 25:06 8:06 Scranton High 89 Kate Slenzak, So* 7:27 25:12 8:08 Coughlin 90 84 Michelle Gitkos, So* 7:15 25:17 8:09 Wyoming Area 91 85 Allison Diehl, Jr* 7:20 25:25 8:12 Hazleton Area 92 86 Natalie Werner, So* 7:28 25:50 8:20 North Pocono 93 87 Shelley Martin, So* 7:24 26:10 8:26 North Pocono 94 88 Elizabeth Andrezjewski, So* 7:40 26:25 8:31 North Pocono 95 89 Carmela Fanelli, Jr* 7:47 26:49 8:39 Wallenpaupack 96 Jessica Hartnett, Jr* 7:27 26:53 8:40 Coughlin 97 90 Megan Malone, Fr* 7:35 26:58 8:42 Hazleton Area 98 91 Katie Ohearn, Sr* 7:54 27:05 8:44 Scranton High 99 92 Annya D'Amato, Fr* 8:06 27:43 8:56 Hazleton Area 100 93 Marisa Bayer, So* 8:07 27:52 8:59 Hazleton Area
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

101 Nicole Bieri, So* 7:57 28:16 9:07 West Scranton 102 Kara Slack, So* 8:22 29:19 9:27 West Scranton 103 94 Erika Stiefel, Jr* 8:42 29:39 9:34 Wallenpaupack 104 95 Kacie Chern, So* 9:00 30:22 9:48 Wallenpaupack 105 Brianna McCarthy, Sr* 8:57 30:47 9:56 West Scranton "*" indicates females 18 finishers among Women 1 & Under 33 finishers among Women 2 - 2 31 finishers among Women 3 - 3 23 finishers among Women 4 - 4 0 male finishers 105 female finishers 105 total finishers
Top

Return to home page.


Last Updated Thursday, October 23 2008 @ 09:46 AM EDT; 2,750 Hits View Printable Version