PIAA District II
| Committee | District Champions
 2008 District II Cross Country JH AAA Boys Results  
DIST II JR HI Boys AAA

DIST II JR HI Boys AAA

MCDADE PARK, SCRANTON, PA

Oct. 18, 2008

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Dallas                   33    1    3    7   10   12   20   98   10:47        34
  2   Wallenpaupack            58    2    6    8   14   28   35   46   10:58        51
  3   Scranton Prep           100    4   17   23   26   30   38   52   11:13        44
  4   North Pocono            125   13   18   25   32   37   49   63   11:20        35
  5   Pittston Area           149    9   15   33   39   53   58   59   11:25        59
  6   Tunkhannock Area        180   19   27   29   51   54   57   79   11:34        45
  7   West Scranton           202   11   40   44   47   60   77   78   11:40      1:10
  8   Wayne Highlands         208   31   34   45   48   50   67   71   11:40        22
  9   Abington Heights        237   36   41   42   43   75   89   99   11:48        46
 10   Solomon Plains          292    5   16   74   97  100  102  114   12:05      2:15
 11   Scranton High           315   21   64   69   80   81   83   88   12:08      1:13
 12   Hazleton Area           317   56   61   62   66   72   86   92   12:10        20
 13   Wyoming Area            362   24   68   76   91  103  108  110   12:26      1:55
 14   Berwick                 374   22   73   82   85  112  116        12:34      2:51
 15   Delaware Valley         422   55   65   84  107  111  115        12:53      1:59
 16   Crestwood               439   70   87   93   94   95  105  106   12:47        45
 17   Wyoming Valley West     500   90   96  101  104  109  113        13:16      1:00

Individuals

1. Dallas
    1  Jess Adams, Fr              10:27    5:37
    3  Alex Zubko, Fr              10:37    5:42
    7  Ryan Thomas, Fr             10:54    5:52
   10  Chris Ehret, Fr             10:55    5:52
   12  Josh Shilanski, Fr          11:01    5:55
   20  Corey Ehret, Fr             11:14    6:02
   98  Jp Bath, 8                  13:03    7:01
Time = 53:52     Places = 33

2. Wallenpaupack
    2  George Folk, Fr             10:35    5:41
    6  Corey Schmalzle, 8          10:51    5:50
    8  Kyler Chern, 8              10:54    5:52
   14  Daniel Coutts, Fr           11:03    5:56
   28  Anthony Guerrieri, 7        11:26    6:08
   35  Alex Jackson, 8             11:34    6:13
   46  Chris Duff, Fr              11:46    6:19
Time = 54:47     Places = 58

3. Scranton Prep
    4  Corey Loman, Fr             10:43    5:45
   17  Frank Karam, Fr             11:09    5:59
   23  Patrick Creedon, Fr         11:22    6:06
   26  Ken Sebastianelli, Fr       11:25    6:08
   30  Tyler Jordan, Fr            11:26    6:09
   38  Steve Casey, Fr             11:38    6:15
   52  Sam Hagar, Fr               11:53    6:23
Time = 56:03     Places = 100

4. North Pocono
   13  David Rubino, 7             11:03    5:56
   18  Jordan Newman, Fr           11:10    6:00
   25  Jamison Rainey, 8           11:24    6:07
   32  Marty Kelly, 8              11:28    6:10
   37  Joe Lupia, 7                11:37    6:15
   49  Matt Werner, 8              11:47    6:20
   63  Cody Costello, Fr           12:11    6:33
Time = 56:40     Places = 125

5. Pittston Area
    9  Dykan Prescott, Fr          10:55    5:52
   15  Kevin Tonte, Fr             11:06    5:58
   33  Shawn Simons, Fr            11:33    6:13
   39  Keith Tonte, Fr             11:39    6:16
   53  Matt Cawley, 7              11:53    6:23
   58  Brian Baldwin, 8            12:02    6:28
   59  Tyler Cummings, Fr          12:07    6:31
Time = 57:04     Places = 149

6. Tunkhannock Area
   19  Kenny Moss, 8               11:12    6:01
   27  Mac Vanhorn, Fr             11:25    6:08
   29  Jacob Sickler, 8            11:26    6:09
   51  Carson Ayers, 7             11:50    6:21
   54  John Loomis, 7              11:57    6:25
   57  Chris Packer, 7             11:59    6:26
   79  Brent Christy, 8            12:28    6:42
Time = 57:49     Places = 180

7. West Scranton
   11  Thomas Duff, 8              10:59    5:54
   40  Justin Ambrozia, Fr         11:40    6:16
   44  Greg Gianacopoulos, 8       11:45    6:19
   47  Tyler Gatto, 8              11:46    6:19
   60  Austin Martinelli, 8        12:08    6:31
   77  Kevin Green, 7              12:26    6:41
   78  Joe Godino, 8               12:26    6:41
Time = 58:16     Places = 202

8. Wayne Highlands
   31  John Wenk, Fr               11:28    6:10
   34  Jordan Meyer, Fr            11:33    6:13
   45  Brooks Jensen, Fr           11:45    6:19
   48  Stephen Tolerico, Fr        11:46    6:20
   50  Jeff Mican, Fr              11:49    6:21
   67  Ben Rutledge, 7             12:13    6:34
   71  Evan Kennedy, 7             12:16    6:36
Time = 58:20     Places = 208

9. Abington Heights
   36  Rajeen Amin, Fr             11:35    6:13
   41  Shawn O'Connor, 7           11:40    6:16
   42  Matt Arcangelo, Fr          11:41    6:17
   43  Brendan Buckbee, Fr         11:43    6:18
   75  Dalton Lacoe, 7             12:21    6:38
   89  Matt Carr, 7                12:48    6:53
   99  Mike Carr, 8                13:04    7:01
Time = 58:59     Places = 237

10. Solomon Plains
    5  Teddy Mykulyn, 8            10:51    5:50
   16  Luke Slenzak, 8             11:08    5:59
   74  Robert Erdman, 8            12:20    6:38
   97  Matt Moorhead, 8            13:03    7:01
  100  Matt Phillips, Fr           13:05    7:02
  102  Corey Hauser, 7             13:14    7:07
  114  Nate Sauers, 8              14:19    7:41
Time = 1:00:25     Places = 292

11. Scranton High
   21  Robert Ward, Fr             11:17    6:04
   64  Justin Preambo, Fr          12:11    6:33
   69  Mark Sueta, Fr              12:15    6:35
   80  Mark Dunford, 8             12:29    6:42
   81  Mike Coyle, Fr              12:29    6:43
   83  Ricky Olechna, 8            12:30    6:43
   88  Connor Jordan, 7            12:47    6:52
Time = 1:00:39     Places = 315

12. Hazleton Area
   56  Tyler Pecora, 8             11:59    6:26
   61  Kyle Steiner, 8             12:10    6:32
   62  Sean Fisher, 8              12:10    6:32
   66  Jacob Fetterman, 8          12:12    6:34
   72  Shane O'Donnell, 8          12:18    6:36
   86  Andrew Myers, 7             12:38    6:47
   92  Matt Cullen, Fr             12:56    6:57
Time = 1:00:47     Places = 317

13. Wyoming Area
   24  Sean O'Malley, Fr           11:23    6:07
   68  Steve Barish, 8             12:15    6:35
   76  E J. Driving Hawk, Fr       12:24    6:40
   91  Eric Filipiak, 8            12:53    6:55
  103  Matthew Klimas, Fr          13:17    7:08
  108  Nick Szewczyk, Fr           13:50    7:26
  110  Sean Radzwilka, 7           13:52    7:27
Time = 1:02:09     Places = 362

14. Berwick
   22  Ryan May, 8                 11:17    6:04
   73  Kevin Laubach, 8            12:18    6:37
   82  Cole Gordner, 7             12:30    6:43
   85  Elliot Maleski, 7           12:37    6:47
  112  Eric May, 8                 14:08    7:35
  116  Michael Superko, Fr         14:50    7:58
Time = 1:02:48     Places = 374

15. Delaware Valley
   55  Aaron Brown, Fr             11:57    6:25
   65  Joseph Addvensky, 7         12:12    6:33
   84  Tristan McKean, 8           12:33    6:44
  107  Michael Prudhue, 7          13:49    7:25
  111  Shane McCrory, 8            13:56    7:29
  115  Brendan Panosiak, 8         14:30    7:47
Time = 1:04:24     Places = 422

16. Crestwood
   70  Kevin Argenziano, 8         12:16    6:35
   87  Reed Cormier, 8             12:44    6:51
   93  James McLean, 8             12:57    6:57
   94  Ryan Carter, 8              12:57    6:58
   95  Cody Vaughn, 8              13:00    6:59
  105  Adam Fredmund, 8            13:33    7:17
  106  Joshua Cooper, 8            13:46    7:24
Time = 1:03:53     Places = 439

17. Wyoming Valley West
   90  Jeff Austin, 7              12:52    6:55
   96  Alex Kepp, Fr               13:01    7:00
  101  Austin Severn, 7            13:09    7:04
  104  David Yunkunis, 8           13:25    7:13
  109  Justin Lupher, 7            13:51    7:27
  113  Patrick Endler, 7           14:10    7:37
Time = 1:06:17     Places = 500
Top

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

    1     1  Jess Adams, Fr              10:27    5:37  Dallas
    2     2  George Folk, Fr             10:35    5:41  Wallenpaupack
    3     3  Alex Zubko, Fr              10:37    5:42  Dallas
    4     4  Corey Loman, Fr             10:43    5:45  Scranton Prep
    5     5  Teddy Mykulyn, 8            10:51    5:50  Solomon Plains
    6     6  Corey Schmalzle, 8          10:51    5:50  Wallenpaupack
    7     7  Ryan Thomas, Fr             10:54    5:52  Dallas
    8     8  Kyler Chern, 8              10:54    5:52  Wallenpaupack
    9     9  Dykan Prescott, Fr          10:55    5:52  Pittston Area
   10    10  Chris Ehret, Fr             10:55    5:52  Dallas
   11    11  Thomas Duff, 8              10:59    5:54  West Scranton
   12    12  Josh Shilanski, Fr          11:01    5:55  Dallas
   13    13  David Rubino, 7             11:03    5:56  North Pocono
   14    14  Daniel Coutts, Fr           11:03    5:56  Wallenpaupack
   15    15  Kevin Tonte, Fr             11:06    5:58  Pittston Area
   16    16  Luke Slenzak, 8             11:08    5:59  Solomon Plains
   17    17  Frank Karam, Fr             11:09    5:59  Scranton Prep

Pace: 6:00 | 7:00 | Top

18 18 Jordan Newman, Fr 11:10 6:00 North Pocono 19 19 Kenny Moss, 8 11:12 6:01 Tunkhannock Area 20 20 Corey Ehret, Fr 11:14 6:02 Dallas 21 21 Robert Ward, Fr 11:17 6:04 Scranton High 22 22 Ryan May, 8 11:17 6:04 Berwick 23 23 Patrick Creedon, Fr 11:22 6:06 Scranton Prep 24 24 Sean O'Malley, Fr 11:23 6:07 Wyoming Area 25 25 Jamison Rainey, 8 11:24 6:07 North Pocono 26 26 Ken Sebastianelli, Fr 11:25 6:08 Scranton Prep 27 27 Mac Vanhorn, Fr 11:25 6:08 Tunkhannock Area 28 28 Anthony Guerrieri, 7 11:26 6:08 Wallenpaupack 29 29 Jacob Sickler, 8 11:26 6:09 Tunkhannock Area 30 30 Tyler Jordan, Fr 11:26 6:09 Scranton Prep 31 31 John Wenk, Fr 11:28 6:10 Wayne Highlands 32 32 Marty Kelly, 8 11:28 6:10 North Pocono 33 33 Shawn Simons, Fr 11:33 6:13 Pittston Area 34 34 Jordan Meyer, Fr 11:33 6:13 Wayne Highlands 35 35 Alex Jackson, 8 11:34 6:13 Wallenpaupack 36 36 Rajeen Amin, Fr 11:35 6:13 Abington Heights 37 37 Joe Lupia, 7 11:37 6:15 North Pocono 38 38 Steve Casey, Fr 11:38 6:15 Scranton Prep 39 39 Keith Tonte, Fr 11:39 6:16 Pittston Area 40 40 Justin Ambrozia, Fr 11:40 6:16 West Scranton 41 41 Shawn O'Connor, 7 11:40 6:16 Abington Heights 42 42 Matt Arcangelo, Fr 11:41 6:17 Abington Heights 43 43 Brendan Buckbee, Fr 11:43 6:18 Abington Heights 44 44 Greg Gianacopoulos, 8 11:45 6:19 West Scranton 45 45 Brooks Jensen, Fr 11:45 6:19 Wayne Highlands 46 46 Chris Duff, Fr 11:46 6:19 Wallenpaupack 47 47 Tyler Gatto, 8 11:46 6:19 West Scranton 48 48 Stephen Tolerico, Fr 11:46 6:20 Wayne Highlands 49 49 Matt Werner, 8 11:47 6:20 North Pocono 50 50 Jeff Mican, Fr 11:49 6:21 Wayne Highlands 51 51 Carson Ayers, 7 11:50 6:21 Tunkhannock Area 52 52 Sam Hagar, Fr 11:53 6:23 Scranton Prep 53 53 Matt Cawley, 7 11:53 6:23 Pittston Area 54 54 John Loomis, 7 11:57 6:25 Tunkhannock Area 55 55 Aaron Brown, Fr 11:57 6:25 Delaware Valley 56 56 Tyler Pecora, 8 11:59 6:26 Hazleton Area 57 57 Chris Packer, 7 11:59 6:26 Tunkhannock Area 58 58 Brian Baldwin, 8 12:02 6:28 Pittston Area 59 59 Tyler Cummings, Fr 12:07 6:31 Pittston Area 60 60 Austin Martinelli, 8 12:08 6:31 West Scranton 61 61 Kyle Steiner, 8 12:10 6:32 Hazleton Area 62 62 Sean Fisher, 8 12:10 6:32 Hazleton Area 63 63 Cody Costello, Fr 12:11 6:33 North Pocono 64 64 Justin Preambo, Fr 12:11 6:33 Scranton High 65 65 Joseph Addvensky, 7 12:12 6:33 Delaware Valley 66 66 Jacob Fetterman, 8 12:12 6:34 Hazleton Area 67 67 Ben Rutledge, 7 12:13 6:34 Wayne Highlands 68 68 Steve Barish, 8 12:15 6:35 Wyoming Area 69 69 Mark Sueta, Fr 12:15 6:35 Scranton High 70 70 Kevin Argenziano, 8 12:16 6:35 Crestwood 71 71 Evan Kennedy, 7 12:16 6:36 Wayne Highlands 72 72 Shane O'Donnell, 8 12:18 6:36 Hazleton Area 73 73 Kevin Laubach, 8 12:18 6:37 Berwick 74 74 Robert Erdman, 8 12:20 6:38 Solomon Plains 75 75 Dalton Lacoe, 7 12:21 6:38 Abington Heights 76 76 E J. Driving Hawk, Fr 12:24 6:40 Wyoming Area 77 77 Kevin Green, 7 12:26 6:41 West Scranton 78 78 Joe Godino, 8 12:26 6:41 West Scranton 79 79 Brent Christy, 8 12:28 6:42 Tunkhannock Area 80 80 Mark Dunford, 8 12:29 6:42 Scranton High 81 81 Mike Coyle, Fr 12:29 6:43 Scranton High 82 82 Cole Gordner, 7 12:30 6:43 Berwick 83 83 Ricky Olechna, 8 12:30 6:43 Scranton High 84 84 Tristan McKean, 8 12:33 6:44 Delaware Valley 85 85 Elliot Maleski, 7 12:37 6:47 Berwick 86 86 Andrew Myers, 7 12:38 6:47 Hazleton Area 87 87 Reed Cormier, 8 12:44 6:51 Crestwood 88 88 Connor Jordan, 7 12:47 6:52 Scranton High 89 89 Matt Carr, 7 12:48 6:53 Abington Heights 90 90 Jeff Austin, 7 12:52 6:55 Wyoming Valley West 91 91 Eric Filipiak, 8 12:53 6:55 Wyoming Area 92 92 Matt Cullen, Fr 12:56 6:57 Hazleton Area 93 93 James McLean, 8 12:57 6:57 Crestwood 94 94 Ryan Carter, 8 12:57 6:58 Crestwood 95 95 Cody Vaughn, 8 13:00 6:59 Crestwood
Pace: 6:00 | 7:00 | Top

96 96 Alex Kepp, Fr 13:01 7:00 Wyoming Valley West 97 97 Matt Moorhead, 8 13:03 7:01 Solomon Plains 98 98 Jp Bath, 8 13:03 7:01 Dallas 99 99 Mike Carr, 8 13:04 7:01 Abington Heights 100 100 Matt Phillips, Fr 13:05 7:02 Solomon Plains 101 101 Austin Severn, 7 13:09 7:04 Wyoming Valley West 102 102 Corey Hauser, 7 13:14 7:07 Solomon Plains 103 103 Matthew Klimas, Fr 13:17 7:08 Wyoming Area 104 104 David Yunkunis, 8 13:25 7:13 Wyoming Valley West 105 105 Adam Fredmund, 8 13:33 7:17 Crestwood 106 106 Joshua Cooper, 8 13:46 7:24 Crestwood 107 107 Michael Prudhue, 7 13:49 7:25 Delaware Valley 108 108 Nick Szewczyk, Fr 13:50 7:26 Wyoming Area 109 109 Justin Lupher, 7 13:51 7:27 Wyoming Valley West 110 110 Sean Radzwilka, 7 13:52 7:27 Wyoming Area 111 111 Shane McCrory, 8 13:56 7:29 Delaware Valley 112 112 Eric May, 8 14:08 7:35 Berwick 113 113 Patrick Endler, 7 14:10 7:37 Wyoming Valley West 114 114 Nate Sauers, 8 14:19 7:41 Solomon Plains 115 115 Brendan Panosiak, 8 14:30 7:47 Delaware Valley 116 116 Michael Superko, Fr 14:50 7:58 Berwick "*" indicates females 46 finishers among Men 1 & Under 70 finishers among Men 5 & Up 116 male finishers 0 female finishers 116 total finishers
Top

Return to home page.


Last Updated Sunday, October 19 2008 @ 06:40 AM EDT; 2,727 Hits View Printable Version