PIAA District II
| Committee | District Champions
 2008 District II Boys' Basketball Final Standings and Tiebreakers  

DISTRICT II 2008 BASKETBALL BRACKETS

FINAL STANDINGS AND TIEBREAKER PROCEDURES

 

 

 

 

AAAA Boys

 

1.         Abington Heights                      19-5     .792                

2.         Hazleton Area                          18-6     .750                

3.         Williamsport                             17-7     .708                

4.         Delaware Valley                       7-7       .500                

5.         Wallenpaupack             7-7       .500                

6.         Wyoming Valley West  5-7       .417    

7.         Scranton                                   5-9       .357

 

 

(#4, #5)  Delaware Valley, Wallenpaupack              7-7

 

1.      No league champion

2.      Same league winning percentage

3.      Split head-to-head

4.      League record against “AAAA” teams

 

#4 Delaware Valley (3-3)       Scr W-W         AH L-L           Wall W-L

#5 Wallenpaupack (2-4)        Scr L-W          AH L-L           DV L-W

 

 

 

Quarterfinals: 2/15 @ 7 p.m.

 

(#1) Abington Heights – bye

(#5) Wallenpaupack @ (#4) Delaware Valley

(#6) Wyoming Valley West @ (#3) Williamsport

(#7) Scranton @ (#2) Hazleton Area

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AAA Boys

 

  • Here are the seedings based on Crestwood as Division 1 WVC Champ
  • Winner of the Nanticoke/Holy Redeemer playoff game will be the #2 seed
  • Loser of the Nanticoke/Holy Redeemer playoff game will be the #4 seed

 

1.         Crestwood                               11-1     .917                

2.         Nanticoke/Holy Redeemer        9-3       .750

3.         Scranton Prep                          12-2     .857

4.         Nanticoke/Holy Redeemer        9-3       .750                

5.         Valley View                              10-4     .714                

6.         Coughlin                                   8-4       .667                

7.         Dallas                                       8-4       .667

8.         Pittston Area                            7-5       .583                

9.         North Pocono                          5-9       .357

10.       West Scranton                          5-9       .357                

11.       Berwick                                   2-10     .167

12.       Honesdale                                2-12     .142

13.       Western Wayne                        2-12     .142

14.       Wyoming Area             0-12     .000

15.       Tunkhannock                            0-12     .000    

 

  • Here are the seedings based on Coughlin as Division 1 WVC Champ
  • Winner of the Nanticoke/Holy Redeemer playoff game will be the #1 seed
  • Loser of the Nanticoke/Holy Redeemer playoff game will be the #5 seed

 

1.         Nanticoke/Holy Redeemer        9-3       .750                

2.         Coughlin                                   8-4       .667

3.         Crestwood                               11-1     .917

4.         Scranton Prep                          12-2     .857                

5.         Nanticoke/Holy Redeemer        9-3       .750                

6.         Valley View                              10-4     .714                

7.         Dallas                                       8-4       .667

8.         Pittston Area                            7-5       .583                

9.         North Pocono                          5-9       .357

10.       West Scranton                          5-9       .357                

11.       Berwick                                   2-10     .167

12.       Honesdale                                2-12     .142

13.       Western Wayne                        2-12     .142

14.       Wyoming Area             0-12     .000

15.       Tunkhannock                            0-12     .000    

 

 

 

 

 

TIEBREAKERS

 

(#6, #7) Coughlin, Dallas       8-4 (only utilized if Coughlin is not a champion)

 

  1. No league champion
  2. Same league winning percentage
  3. no head – to – head
  4. League Record against “AAA” teams

 

#6 Coughlin (5-3)  Pitt L-L, Crest L-W, Tunk W-W, Berw W-W

#7 Dallas (3-3) HR L-L, Nan W-L, Wyo A W-W

 

(#9, #10) North Pocono, West Scranton    5-9

 

  1. No league champion
  2. Same league winning percentage
  3. Split head-to-head
  4. League Record against “AAA” teams

 

#9 North Pocono (3-3) SP L-L, WScr W-L, Hon W-W

#10 West Scranton (2-4) SP L-L, NP L-W, Hon W-L

 

 

 (#12, #13) – Honesdale, Western Wayne   2-12

 

  1. No league champion
  2. Same league winning percentage
  3. No head to head to head
  4. League Record against “AAA” opponents

 

#12 Honesdale (1-5) SP L-L, WScr L-W, NP L-L

#13 Western Wayne (0-2) VV L-L

 

(#14, #15) – Wyoming Area, Tunkhannock

 

  1. No league champion
  2. Same league  winning percentage
  3. No head to head to head
  4. League Record against “AAA” opponents all .000
  5. League Record against teams with higher winning percentage all .000

 

 

COIN TOSS PLACES WYOMING AREA (#14)) AND TUNKHANNOCK (#15)

 

 

 

FIRST ROUND GAMES (FRIDAY, 2/15 @ 7 P.M.) – CRESTWOOD CHAMP

 

(#1) Crestwood – bye

(#9) North Pocono @ (#8) Pittston Area

(#12) Honesdale @ (#5) Valley View

(#13) Western Wayne @ (#4) Holy Redeemer/Nanticoke Loser

(#14) Wyoming Area @ (#3) Scranton Prep

(#11) Berwick @ (#6) Coughlin

(#10) West Scranton @ (#7) Dallas

(#15) Tunkhannock @ (#2) Holy Redeemer/Nanticoke Winner

 

 

 

FIRST ROUND GAMES (FRIDAY, 2/15 @ 7 P.M.) – COUGHLIN CHAMP

 

(#1) Nanticoke/Holy Redeemer – bye

(#9) North Pocono @ (#8) Pittston Area

(#12) Honesdale @ (#5) Nanticoke/Holy Redeemer Loser

(#13) Western Wayne @ (#4) Scranton Prep

(#14) Wyoming Area @ (#3) Crestwood

(#11) Berwick @ (#6) Valley View

(#10) West Scranton @ (#7) Dallas

(#15) Tunkhannock @ (#2) Coughlin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AA Boys

 

1.         Wyoming Seminary                   10-0     1.000

2.         Holy Cross                               13-1     .929

3.         Elk Lake                                  9-5       .643

4.         Northwest Area                        8-2       .800

5.         Lackawanna Trail                     11-3     .786

6.         Dunmore                                  10-4     .714                

7.         Mt. View                                  9-5       .643

8.         Lake-Lehman                           6-4       .600

9.         GAR                                        7-5       .583

10.       Riverside                                  8-6       .571                

11.       Hanover Area                           6-6       .500                

12.       Carbondale                              6-8       .429                

13.       Montrose                                 5-9       .357

14.       Meyers                                     3-9       .250

15.       Lakeland                                  3-11     .214                

16.       Blue Ridge                                3-11     .214

17.       West Side Tech                        2-8       .200

18.       Mid Valley (opt out)                 1-13     .071    

 

TIEBREAKERS

 

(#15, #16) Lakeland, Blue Ridge      3-11

 

  1. No league champions
  2. Same league winning percentage
  3. no head to head in league play
  4. League record against “AA” schools

 

(#15) Lakeland (2-6) HC L-L, Dun L-L, Riv L-L, Mid V W-W

(#16) Blue Ridge (1-9) Mon W-L, EL L-L, LT L-L, Mt.V L-L, Carb L-L

 

PLAY IN GAME (WEDNESDAY, 2/13 @ 7 P.M.

 

(#17) West Side Tech @ (#16) Blue Ridge

 

FIRST ROUND GAMES  (FRIDAY, 2/15 @ 7 P.M.)

West Side Tech/Blue Ridge winner @ (#1) Wyoming Seminary

(#9) GAR @ (#8) Lake-Lehman

(#12) Carbondale @ (#5) Lackawanna Trail

(#13) Montrose @ (#4) Northwest Area

(#14) Meyers @ (#3) Elk Lake

(#11) Hanover Area @ (#6) Dunmore

(#10) Riverside @ (#7) Mt. View

(#15) Lakeland @ (#2) Holy Cross

A  Boys

 

1.         Old Forge                                9-5       .643

2.         Forest City                               7-7       .500

3.         Susquehanna                            6-8       .429

4.         Freeland MMI                          4-6       .300

5.         St. Michael’s (opt out)  0-10     .000

           

NO TIEBREAKERS

 

 

SEMIFINAL GAMES SCHEDLUED FOR 2/18 @ NEUTRAL SITES

 

(#4) Freeland MMI vs. (#1) Old Forge

(#3) Susquehanna vs. (#2) Forest City

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Last Updated Tuesday, February 12 2008 @ 11:49 AM EST; 3,384 Hits View Printable Version