PIAA District II
| Committee | District Champions
 2007 District II Boys Varsity Cross Country B Race Results  
DISTRICT II JV 5K BOYS

DISTRICT II JV 5K BOYS

Oct. 24, 2007


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.


        TEAM                                  1M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER              TIME        TIME      PACE        TEAM


Boys

    1        Frank Ferlenda, Fr               5:49    19:02    6:08  Dallas
    2        Eric Wolk, Sr                    5:49    19:32    6:18  Abington Heights
    3        Ario D'Amato, So                 5:56    19:40    6:21  Hazleton Area
    4        Joe Kopicki, Jr                  6:15    19:41    6:21  Holy Redeemer
    5        Tom Heiser, Jr                   6:15    19:43    6:21  Holy Redeemer
    6        Zach Polmounter, Fr              6:14    19:46    6:22  Hazleton Area
    7        Terry Osbourne, Sr               5:53    19:46    6:23  Scranton Prep
    8        Albert Kreis, Jr                 6:07    19:55    6:25  Abington Heights
    9        Matt Bowser, Jr                  5:54    19:56    6:26  Scranton Prep
   10        Jake Reinert, So                 6:01    19:57    6:26  Dallas
   11        David Donowski, Jr               5:51    19:59    6:27  Tunkhannock Area
   12        Mike Drogalis, Jr                6:17    20:00    6:27  Holy Redeemer
   13        Griffin Adams, So                5:51    20:07    6:29  Dallas
   14        Nick Mulinaro, So                6:06    20:09    6:30  Crestwood
   15        Joseph Bandru, So                6:07    20:12    6:31  Pittston Area
   16        Jeremy Stonier, So               6:10    20:16    6:32  Tunkhannock Area
   17        John Lohman, So                  6:04    20:16    6:32  Wallenpaupack
   18        Pat Hricko, Sr                   5:58    20:18    6:33  Scranton Prep
   19        Chris Hanf, Jr                   5:53    20:18    6:33  Wallenpaupack
   20        Andrew Lunney, Jr                6:04    20:21    6:34  Scranton Prep
   21        Jack Synoski, Fr                 6:30    20:22    6:34  Hazleton Area
   22        Evan Schoemaker, So              6:03    20:23    6:34  Hazleton Area
   23        Greg Barber, So                  6:08    20:26    6:35  Wyoming Seminary
   24        Louis Cornacchione, Jr           6:04    20:31    6:37  Scranton Prep
   25        Greg Bernatovicz, So             6:11    20:31    6:37  North Pocono
   26        Sean Lawson, Jr                  6:07    20:35    6:38  Honesdale
   27        Zach Kalmanowicz, Sr             6:27    20:39    6:40  Abington Heights
   28        Kurt Merrill, Jr                 6:07    20:40    6:40  Delaware Valley
   29        Jason Jadick, So                 6:05    20:43    6:41  Tunkhannock Area
   30        Dan Keating, So                  6:17    20:48    6:42  North Pocono
   31        Nico Ramirez, Jr                 6:21    20:49    6:43  Delaware Valley
   32        Robert Duffy, Jr                 6:22    20:49    6:43  Holy Redeemer
   33        Daniel Donowski, Jr              6:02    20:50    6:43  Tunkhannock Area
   34        Lloyd Burton, Sr                 6:03    21:02    6:47  Tunkhannock Area
   35        Lorin Kramer, Sr                 6:18    21:08    6:49  West Scranton
   36        Mitch Oswald, Jr                 6:15    21:09    6:49  Scranton
   37        Steve Thomas, Sr                 5:56    21:11    6:50  Holy Cross
   38        Dave Tomaine, Jr                 6:18    21:11    6:50  Scranton Prep
   39        Thomas Hennigan, So              6:28    21:12    6:50  Pittston Area
   40        Drew Clouse, Jr                  6:26    21:17    6:52  Dallas
   41        John Devers, So                  6:27    21:21    6:53  Wyoming Valley West
   42        Mike Castellano, Jr              6:31    21:21    6:53  Scranton
   43        Cory Blowers, Jr                 6:20    21:24    6:54  Honesdale
   44        Jeff Pernot, Sr                  6:30    21:29    6:56  Tunkhannock Area
   45        Aaron Barbolish, 8               6:31    21:29    6:56  Lackawanna Trail
   46        Colby Kelly, Jr                  6:36    21:30    6:56  Delaware Valley
   47        Sean Burns, Fr                   6:35    21:32    6:56  Delaware Valley
   48        Joshua Angeli, Sr                6:17    21:32    6:57  Northwest Area
   49        Kevin Kendra, Sr                 6:29    21:33    6:57  Crestwood
   50        Cody Bookwalter, Fr              6:34    21:34    6:57  Wyoming Valley West
   51        Shannon McArdle, Jr              6:31    21:37    6:58  Wallenpaupack
   52        John Novak, Jr                   6:23    21:38    6:59  Tunkhannock Area
   53        Sean Fowler, Jr                  6:33    21:41    6:59  Honesdale

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

54 Jesse Lucrezi, So 6:15 21:43 7:00 Honesdale 55 Alex Hosey, Sr 6:20 21:45 7:01 Wyoming Seminary 56 James Gallagher, Sr 6:28 21:51 7:03 Hazleton Area 57 Chris Joseph, Sr 6:33 21:53 7:03 Lackawanna Trail 58 Stephen Gan, So 6:39 21:56 7:04 Scranton Prep 59 Erik Marjoncu, Sr 6:48 21:59 7:05 Hazleton Area 60 Richard Bluhm, So 6:25 22:01 7:06 Honesdale 61 Ethan Brown, Sr 6:34 22:03 7:07 Tunkhannock Area 62 Nate Tucker, So 6:30 22:07 7:08 Wyoming Seminary 63 Michael Drevitch, Sr 6:49 22:09 7:09 Holy Redeemer 64 Brett Ehrhardt, Sr 6:28 22:10 7:09 Wallenpaupack 65 Andrew Bascom, Sr 6:39 22:10 7:09 Wallenpaupack 66 Anthony Rismondo, Jr 6:36 22:12 7:09 Hanover Area 67 Adam Grzech, Jr 6:44 22:16 7:11 Crestwood 68 Christopher Thompson, Jr 6:40 22:18 7:12 Hanover Area 69 Joe O'Brien, So 6:34 22:20 7:12 Holy Cross 70 Ryan Leas, Jr 6:52 22:20 7:12 Wyoming Seminary 71 Will Oliver, Sr 6:46 22:23 7:13 Tunkhannock Area 72 Daniel Shaw, So 7:03 22:28 7:15 Tunkhannock Area 73 Mike Perkovich, Jr 6:44 22:29 7:15 Lackawanna Trail 74 Tim Gaughan, Jr 6:34 22:30 7:15 Scranton 75 Miguel Martinez, Jr 6:50 22:32 7:16 Scranton 76 Jared Golhardt, Fr 6:39 22:33 7:16 Wyoming Seminary 77 Steven Wildenberg, Jr 6:13 22:34 7:17 Wallenpaupack 78 Paul Kasmierski, So 6:45 22:37 7:18 Tunkhannock Area 79 Rj Sperazza, So 6:57 22:47 7:21 Pittston Area 80 Jon Doblix, Sr 6:47 22:54 7:23 Wyoming Seminary 81 Andrew Figueroa, So 6:48 22:57 7:24 Wallenpaupack 82 Sean Curran, Jr 6:40 22:58 7:24 Honesdale 83 John Tudgay, Jr 7:01 22:58 7:24 Hanover Area 84 Mike Gurrera, So 7:05 23:01 7:25 Tunkhannock Area 85 Mikey Savastano, Sr 7:00 23:07 7:27 Honesdale 86 Ryan Lindberg, Jr 6:54 23:07 7:27 West Scranton 87 Jason Bender, So 6:52 23:08 7:28 Crestwood 88 Joe Malzahn, So 6:53 23:08 7:28 Delaware Valley 89 John Lynn, Jr 7:08 23:11 7:28 Lackawanna Trail 90 Branden Summa, Jr 6:56 23:18 7:31 Dunmore 91 Brian Cusik, Sr 7:09 23:19 7:31 Holy Cross 92 Jeff Maxson, So 7:02 23:21 7:32 Wallenpaupack 93 Doug Sherry, Sr 6:52 23:23 7:32 Crestwood 94 Adam Curfman, So 6:45 23:27 7:34 Berwick Area 95 Rylan Grady, Sr 7:00 23:27 7:34 Honesdale 96 Deaver Propst, Jr 7:07 23:27 7:34 Honesdale 97 Barry Veet, Jr 7:11 23:29 7:34 Hazleton Area 98 Vinnie Castellani, Fr 7:07 23:30 7:35 Valley View 99 Kevin Fernanado, So 7:09 23:30 7:35 Pittston Area 100 Mike Sipsky, Sr 7:10 23:32 7:35 Holy Redeemer 101 Caleb Bowers, So 6:51 23:33 7:36 Wyoming Seminary 102 Mike McCarthy, Fr 7:06 23:33 7:36 Valley View 103 Kyle Twardowski, Jr 7:09 23:40 7:38 Wyoming Valley West 104 Tony Brzoska, Jr 7:06 23:46 7:40 Tunkhannock Area 105 Anthony Commisso, Sr 6:47 23:47 7:40 Delaware Valley 106 Chris Linden, Fr 7:19 23:47 7:40 Tunkhannock Area 107 Bell Mori, So 7:21 23:54 7:42 Wyoming Seminary 108 Brandon Leeson, Fr 6:58 23:55 7:43 Berwick Area 109 Dylan Swanson, Jr 7:08 23:57 7:43 Western Wayne 110 Eric Jenkins, So 7:06 23:59 7:44 Pittston Area 111 Anthony Pilla, Sr 6:48 24:07 7:46 Delaware Valley 112 Mark Majikes, So 7:17 24:09 7:47 Wyoming Valley West 113 Anthony Erstad, Sr 7:04 24:15 7:49 Delaware Valley 114 Charlie Ruddell, So 7:07 24:16 7:50 Tunkhannock Area 115 Dave Riviello, Sr 7:04 24:19 7:50 Pittston Area 116 Jason Tugend, Sr 7:00 24:25 7:52 Holy Cross 117 Martin Spaits, Jr 7:12 24:32 7:55 Wallenpaupack 118 Grego Erik, So 6:53 24:46 7:59 Coughlin
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

119 Alex Buckingham, Sr 7:03 24:53 8:01 Tunkhannock Area 120 Sean Lehutsky, So 6:58 25:10 8:07 Western Wayne 121 Josh McLucas, Fr 7:19 25:39 8:16 Wyoming Seminary 122 Chris Myers, Sr 7:33 26:01 8:23 Pittston Area 123 Benji Brust, Sr 7:16 26:08 8:26 Holy Cross 124 Evan Fox, Sr 7:34 26:29 8:32 Delaware Valley 125 Tom Mike, Jr 8:04 26:29 8:32 Holy Redeemer 126 John Anistranski, Jr 7:46 26:36 8:35 Wyoming Seminary 127 Ed Flaherty, Sr 8:02 26:39 8:36 Tunkhannock Area 128 Aaron Grisham, Sr 7:57 27:05 8:44 Northwest Area 129 Zach Fleming, So 7:54 27:24 8:50 Western Wayne 130 Frank Borysewicz, So 7:58 27:36 8:54 Pittston Area
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

131 Charles Sun, Jr 8:03 27:54 9:00 Wyoming Seminary 132 Bradford Lapsansky, So 8:15 29:22 9:28 Coughlin 133 Chris Grzenda, Sr 8:22 29:25 9:29 Scranton
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

134 Casey Flynn, Fr 9:36 32:37 10:31 Wyoming Seminary 135 Kevin McCarthy, Sr 9:56 33:29 10:48 Honesdale "*" indicates females 12 finishers among Men 1 & Under 39 finishers among Men 2 - 2 45 finishers among Men 3 - 3 38 finishers among Men 4 - 4 1 finishers among Men 5 & Up 135 male finishers 0 female finishers 135 total finishers
Top

Return to home page.


Last Updated Friday, October 26 2007 @ 10:47 PM EDT; 2,584 Hits View Printable Version