PIAA District II
| Committee | District Champions
 2007 District II Girls Varsity Cross Country B Race Results  
DISTRICT II JV 5K GIRLS

DISTRICT II JV 5K GIRLS

Oct. 24, 2007


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.


        TEAM                                  1M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER              TIME        TIME      PACE        TEAM


GIRLS

    1        Lizzie Doherty, So*              6:58    23:06    7:27  Scranton Prep
    2        Liz Boino, Jr*                   7:03    23:10    7:28  Scranton Prep
    3        Kristen Propst, So*              7:05    23:12    7:29  Honesdale
    4        Amanda Raun, Jr*                 7:06    23:29    7:34  Delaware Valley
    5        Kayla Hartley, Sr*               7:10    23:52    7:42  Honesdale
    6        Cassandra Davis, So*             7:12    23:53    7:42  Honesdale
    7        Brittany Smith, Jr*              7:12    23:59    7:44  Honesdale
    8        Kellie McIntyre, Jr*             7:16    24:33    7:55  Scranton Prep
    9        Carolyn Creedon, Sr*             7:11    24:44    7:58  Scranton Prep

Pace: 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

10 Collette Wilson, So* 7:13 24:54 8:02 Honesdale 11 Ally Evans, Sr* 7:18 25:00 8:04 Dallas 12 Kelsey Hannigan, So* 7:38 25:02 8:04 Wyoming Seminary 13 Bridget Schimelfenig, So* 7:36 25:04 8:05 Scranton Prep 14 Krystin Baker, So* 7:37 25:05 8:05 Delaware Valley 15 Renee Hall, So* 7:38 25:07 8:06 Blue Ridge 16 Tiphany Garcia, So* 7:32 25:08 8:06 Delaware Valley 17 Camille Karam, Jr* 7:24 25:18 8:10 Scranton Prep 18 Amanda Bates, Jr* 7:33 25:21 8:11 Honesdale 19 Jenna Yohey, So* 7:26 25:22 8:11 Berwick Area 20 Amy Sweeney, Sr* 7:34 25:32 8:14 Scranton Prep 21 Virginia McGregor, So* 7:46 25:37 8:16 Scranton Prep 22 Kathryn Egan, So* 7:44 25:37 8:16 Abington Heights 23 Felisha Haynes, Fr* 7:35 25:38 8:16 Blue Ridge 24 Kelcey Grogan, Jr* 7:36 25:40 8:16 Scranton Prep 25 Katie Philips, Jr* 7:42 25:42 8:17 Holy Redeemer 26 Tanya Nguyen, Sr* 7:39 25:52 8:21 Holy Redeemer 27 Alexann Abramcheck, Jr* 7:40 26:01 8:23 Crestwood 28 Kayla Lowe, So* 7:59 26:19 8:29 Honesdale 29 Chelsea Martin, Jr* 7:39 26:21 8:30 Honesdale 30 Amanda Brown, Sr* 7:47 26:22 8:30 Berwick Area 31 Abby Speicher, Jr* 7:47 26:25 8:31 Scranton Prep 32 Alyssa Quinn, Jr* 7:37 26:31 8:33 Delaware Valley 33 Lauren Para, So* 8:18 26:35 8:34 Pittston Area 34 Harmony Vitalie, So* 7:52 26:40 8:36 Abington Heights 35 Morgan Mayenschein, Sr* 7:54 26:43 8:37 North Pocono 36 Liz Behrens, Jr* 7:49 26:51 8:39 Holy Cross 37 Kristen Savtski, So* 7:55 26:58 8:42 North Pocono 38 Sarah Frantz, So* 8:03 26:59 8:42 Abington Heights 39 Kathleen Gilhooley, Sr* 7:52 27:19 8:48 Holy Redeemer 40 Kaitlin Loveall, So* 8:21 27:24 8:50 Delaware Valley 41 Elizabeth Cadden, Sr* 8:13 27:27 8:51 Pittston Area 42 Erin Grogan, So* 8:12 27:32 8:53 Scranton Prep 43 Jackie Gentilesco, Sr* 8:10 27:40 8:55 Holy Redeemer 44 Karey Lowe, So* 8:28 27:43 8:56 Honesdale 45 Brianne Bidwell, Sr* 8:09 27:45 8:57 Honesdale 46 Marrissa Fedor, Sr* 8:17 27:48 8:58 Hanover Area
Pace: 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

47 Courtney Ratchford, Sr* 8:34 27:57 9:01 Holy Cross 48 Jessica George, Jr* 8:22 28:04 9:03 Tunkhannock Area 49 Jen Shebby, Jr* 8:22 28:26 9:10 Tunkhannock Area 50 Rachel Tucker, Jr* 8:42 28:31 9:12 Wyoming Seminary 51 Emily Kinsey, Fr* 8:39 28:45 9:16 Dunmore 52 Audrey Golosky, Sr* 8:37 28:48 9:17 Scranton Prep 53 Charlee Abbott, Jr* 8:32 28:52 9:19 Montrose 54 Nadia Zarnowski, So* 8:34 28:54 9:19 Pittston Area 55 Kendra Hubert, Jr* 8:38 29:05 9:23 Honesdale 56 Sarah Tomayko, So* 8:23 29:08 9:24 Lake-Lehman 57 Katie Perugini, Sr* 8:49 29:20 9:28 Wyoming Area 58 Kelly Miller, So* 8:47 29:21 9:28 Pittston Area 59 Lisa Grab, Sr* 8:34 29:23 9:28 North Pocono 60 Maura Comford, Jr* 8:48 29:31 9:31 Holy Cross 61 Stephanie Emerick, Sr* 8:22 29:40 9:34 Western Wayne 62 Courtney Slocum, So* 8:36 29:49 9:37 Susquehanna Community 63 Kari Yonkin, Jr* 8:54 30:03 9:41 Montrose 64 Alison Parkhurst, Fr* 8:59 30:11 9:44 Wyoming Seminary 65 Jen Ewald, Sr* 8:37 30:29 9:50 Delaware Valley 66 Kerry Vairo, Jr* 8:47 30:38 9:53 Scranton 67 Mary Thede, Fr* 9:06 30:56 9:59 Wyoming Seminary 68 Amanda Harvey, Jr* 9:04 30:58 9:59 Tunkhannock Area
Pace: 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

69 Kate Nichols, Jr* 9:04 31:02 10:01 Tunkhannock Area 70 Julia Skesavage, So* 8:50 31:07 10:02 Wyoming Area 71 Christa Policare, Fr* 9:18 31:30 10:10 Hanover Area 72 Marion Huntley, Jr* 9:05 31:37 10:12 Montrose 73 Leigh Ann Esser, So* 9:33 31:56 10:18 Pittston Area 74 Riley Marks, Jr* 9:36 32:16 10:24 Holy Cross 75 Mary O'Connor, Sr* 9:13 32:33 10:30 Holy Redeemer
Pace: 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | Top

76 Julie Matosky, So* 9:25 35:14 11:22 Wyoming Area 77 Cindy Williams, Sr* :00 35:16 11:22 Susquehanna Community "*" indicates females 5 finishers among Women 1 & Under 27 finishers among Women 2 - 2 25 finishers among Women 3 - 3 20 finishers among Women 4 - 4 0 male finishers 77 female finishers 77 total finishers
Top

Return to home page.


Last Updated Friday, October 26 2007 @ 10:44 PM EDT; 2,457 Hits View Printable Version