PIAA District II
| Committee | District Champions
 2007 District II AAA Boys Varsity Cross Country Results  
DISTRICT II AAA BOYS 5K

DISTRICT II AAA BOYS 5K

Scranton, PA

Oct. 24, 2007


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Abington Heights         48    2    6    7   10   23   52   57   17:36      1:04
 2*   Dallas                   90    9   11   14   18   38   44   66   17:56      1:02
 3*   Crestwood                90    1    4   22   27   36   50   61   17:51      1:42
  4   Hazleton Area           112    8   15   16   32   41   47   48   18:06      1:07
  5   Wallenpaupack           113   12   21   24   26   30   51   67   18:07        38
  6   North Pocono            185   13   17   42   55   58   70   93   18:37      1:39
  7   Scranton                217   20   33   39   53   72   74  105   18:50      1:42
  8   Pittston Area           222    3   28   35   75   81   89   91   18:48      2:49
  9   Tunkhannock Area        226    5   43   54   56   68   69   96   18:51      2:19
 10   Delaware Valley         252   19   40   46   62   85   88   98   19:01      2:13
 11   West Scranton           294   31   49   65   71   78   79  100   19:19      1:30
 12   Honesdale               327   45   60   63   77   82   83   87   19:32      1:20
 13   Coughlin                330   29   37   64   99  101  102        19:44      2:48
 14   Western Wayne           347   34   73   76   80   84   92   97   19:39      1:37
 15   Berwick Area            410   25   86   90  103  106  110  111   20:26      3:32
 16   Wyoming Valley West     459   59   94   95  104  107  108  109   20:50      2:22

Individuals


1. Abington Heights
    2  Tyler Subasic, Sr           17:10    5:32
    6  Jeremiah Fordham, Sr        17:27    5:38
    7  Bill Cooney, Sr             17:29    5:38
   10  Casey Rose, Jr              17:41    5:42
   23  Michael Bruno, Sr           18:13    5:52
   52  Randy Kreulen, So           19:17    6:13
   57  Josh Smertz, So             19:23    6:15
Time = 1:27:58     Places = 48

2*. Dallas
    9  Kyle Piazza, Jr             17:38    5:41
   11  Eric Danko, Sr              17:43    5:43
   14  Chris Dailey, So            17:48    5:44
   18  Chris Box, Sr               17:54    5:46
   38  Aj Thomas, Jr               18:39    6:01
   44  Mitch Cohen, So             18:45    6:03
   66  Mike Calkins, So            19:33    6:18
Time = 1:29:40     Places = 90

3*. Crestwood
    1  Anthony Rizzo, Jr           16:54    5:27
    4  Robert Micikas, Jr          17:15    5:34
   22  Cuinn Mulinaro, Jr          18:11    5:52
   27  Robert Moulton, So          18:19    5:54
   36  Alex Saba, Jr               18:36    6:00
   50  Mike Glenn, Sr              19:06    6:10
   61  James Carpenter, Sr         19:30    6:17
Time = 1:29:12     Places = 90

4. Hazleton Area
    8  Josh Salvisburg, So         17:36    5:41
   15  Chris Tombasco, Fr          17:51    5:45
   16  Matt Mazur, Sr              17:52    5:46
   32  Kyle Lampart, Jr            18:29    5:58
   41  Justin Darrow, Sr           18:42    6:02
   47  Keenan Monks, Fr            18:48    6:04
   48  Joe Tombasco, Sr            18:57    6:07
Time = 1:30:28     Places = 112

5. Wallenpaupack
   12  Shawn Sinawa, Sr            17:44    5:43
   21  Richard Toepfer, Sr         18:03    5:49
   24  Benjamin Farrell, Sr        18:13    5:53
   26  Greg Guerrieri, Jr          18:15    5:53
   30  Jacob Dein, Sr              18:21    5:55
   51  Patrick Woods, Jr           19:12    6:11
   67  Andrew Peselli, Sr          19:34    6:18
Time = 1:30:35     Places = 113

6. North Pocono
   13  Victor Costello, So         17:45    5:43
   17  Brian Reilly, Sr            17:53    5:46
   42  Mike Nardella, So           18:44    6:02
   55  Alex Werner, Jr             19:21    6:14
   58  Eric Driscoll, Sr           19:24    6:15
   70  Keith Weaver, So            19:37    6:20
   93  Joe Samsell, Sr             20:37    6:39
Time = 1:33:04     Places = 185

7. Scranton
   20  Jonathon Ward, Jr           18:00    5:48
   33  Chester Ward, Sr            18:32    5:59
   39  Brock Walsh, Jr             18:40    6:01
   53  Billy Leepiers, Sr          19:18    6:13
   72  Rich Robinson, Sr           19:41    6:21
   74  Tom Coupland, Jr            19:47    6:23
  105  Chris Burke, Sr             21:40    6:59
Time = 1:34:09     Places = 217

8. Pittston Area
    3  Nathan Zondlo, Sr           17:15    5:34
   28  Eric Wendoloski, Jr         18:19    5:54
   35  Paul Williams, Sr           18:33    5:59
   75  Matt Sharr, So              19:48    6:23
   81  Rj Dorosky, Jr              20:04    6:28
   89  Matt Radle, Sr              20:24    6:35
   91  Brandon Bilwin, So          20:31    6:37
Time = 1:33:56     Places = 222

9. Tunkhannock Area
    5  Reece Ayers, Fr             17:17    5:34
   43  Aaron Keich, Sr             18:44    6:02
   54  Michael Wintermute, Jr      19:18    6:13
   56  David Novak, Fr             19:22    6:15
   68  Cory Faux, So               19:35    6:19
   69  Jarrett Higley, Fr          19:37    6:20
   96  Vincent Coltellino, Jr      20:46    6:42
Time = 1:34:14     Places = 226

10. Delaware Valley
   19  Matt Lutcza, Sr             17:58    5:48
   40  Zach Burns, Sr              18:41    6:01
   46  Justin Hubbard, Jr          18:48    6:04
   62  Theodore Ehlers, Sr         19:30    6:17
   85  Eric Donten, So             20:10    6:30
   88  Kurt Zimmerman, So          20:22    6:34
   98  Justin Zimmer, Sr           20:59    6:46
Time = 1:35:05     Places = 252

11. West Scranton
   31  Greg Slack, Jr              18:26    5:57
   49  Brian Lewis, Sr             19:03    6:08
   65  Matt Fabbri, Jr             19:32    6:18
   71  Brian Langan, Jr            19:40    6:20
   78  Corey Lenko, Jr             19:55    6:25
   79  Chet Williams, Jr           20:00    6:27
  100  Matt McLaughlin, Sr         21:04    6:47
Time = 1:36:34     Places = 294

12. Honesdale
   45  Ryan Kelly, Jr              18:46    6:03
   60  James Mayeski, So           19:29    6:17
   63  Chris Meszler, Sr           19:30    6:17
   77  Tim Jurkowski, Fr           19:51    6:24
   82  Jared Przywara, Jr          20:06    6:29
   83  Ethan Chapka, Fr            20:08    6:30
   87  Evan Kussoff, Jr            20:20    6:33
Time = 1:37:40     Places = 327

13. Coughlin
   29  Mike McGinley, Sr           18:21    5:55
   37  Justin Koslowski, Sr        18:37    6:00
   64  Andrew Lazovich, Jr         19:31    6:18
   99  Zack Battone, So            21:02    6:47
  101  Jeff Kinney, So             21:08    6:49
  102  Mickey Moorehead, Fr        21:25    6:54
Time = 1:38:37     Places = 330

14. Western Wayne
   34  Cody Yedinak, Sr            18:33    5:59
   73  Shawn Leister, So           19:43    6:22
   76  Jesse Skates, Sr            19:49    6:23
   80  Cody Leister, Sr            20:03    6:28
   84  Cyle Robbins, Sr            20:09    6:30
   92  Cory Leister, So            20:34    6:38
   97  Nick Roberts, Sr            20:56    6:45
Time = 1:38:15     Places = 347

15. Berwick Area
   25  Adam Brobst, Fr             18:15    5:53
   86  Derek Gower, Sr             20:13    6:31
   90  Tom Fish, Fr                20:27    6:36
  103  Taylor McHenry, Fr          21:27    6:55
  106  Leroy Kromer, Jr            21:47    7:01
  110  Kyle Bower, Jr              22:03    7:07
  111  Jeffrey Johnson, Jr         22:11    7:09
Time = 1:42:07     Places = 410

16. Wyoming Valley West
   59  Derek Reisinger, Fr         19:29    6:17
   94  Andrew Morgantini, Sr       20:40    6:40
   95  Jacob Margallis, So         20:41    6:40
  104  Jeff Shucosky, Sr           21:30    6:56
  107  James Kopec, Fr             21:50    7:02
  108  Brandon Bookwalter, Jr      21:53    7:03
  109  Dan Rish, So                22:00    7:06
Time = 1:44:09     Places = 459
Top

        TEAM                                  1M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER              TIME        TIME      PACE        TEAM

    1     1  Anthony Rizzo, Jr                5:22    16:54    5:27  Crestwood
    2     2  Tyler Subasic, Sr                5:21    17:10    5:32  Abington Heights
    3     3  Nathan Zondlo, Sr                5:22    17:15    5:34  Pittston Area
    4     4  Robert Micikas, Jr               5:22    17:15    5:34  Crestwood
    5     5  Reece Ayers, Fr                  5:21    17:17    5:34  Tunkhannock Area
    6     6  Jeremiah Fordham, Sr             5:22    17:27    5:38  Abington Heights
    7     7  Bill Cooney, Sr                  5:22    17:29    5:38  Abington Heights
    8     8  Josh Salvisburg, So              5:23    17:36    5:41  Hazleton Area
    9     9  Kyle Piazza, Jr                  5:23    17:38    5:41  Dallas
   10    10  Casey Rose, Jr                   5:24    17:41    5:42  Abington Heights
   11    11  Eric Danko, Sr                   5:23    17:43    5:43  Dallas
   12    12  Shawn Sinawa, Sr                 5:29    17:44    5:43  Wallenpaupack
   13    13  Victor Costello, So              5:27    17:45    5:43  North Pocono
   14    14  Chris Dailey, So                 5:25    17:48    5:44  Dallas
   15    15  Chris Tombasco, Fr               5:22    17:51    5:45  Hazleton Area
   16    16  Matt Mazur, Sr                   5:22    17:52    5:46  Hazleton Area
   17    17  Brian Reilly, Sr                 5:24    17:53    5:46  North Pocono
   18    18  Chris Box, Sr                    5:23    17:54    5:46  Dallas
   19    19  Matt Lutcza, Sr                  5:24    17:58    5:48  Delaware Valley
   20    20  Jonathon Ward, Jr                5:25    18:00    5:48  Scranton
   21    21  Richard Toepfer, Sr              5:29    18:03    5:49  Wallenpaupack
   22    22  Cuinn Mulinaro, Jr               5:56    18:11    5:52  Crestwood
   23    23  Michael Bruno, Sr                5:24    18:13    5:52  Abington Heights
   24    24  Benjamin Farrell, Sr             5:32    18:13    5:53  Wallenpaupack
   25    25  Adam Brobst, Fr                  5:36    18:15    5:53  Berwick Area
   26    26  Greg Guerrieri, Jr               5:30    18:15    5:53  Wallenpaupack
   27    27  Robert Moulton, So               5:55    18:19    5:54  Crestwood
   28    28  Eric Wendoloski, Jr              5:31    18:19    5:54  Pittston Area
   29    29  Mike McGinley, Sr                5:25    18:21    5:55  Coughlin
   30    30  Jacob Dein, Sr                   5:32    18:21    5:55  Wallenpaupack
   31    31  Greg Slack, Jr                   5:33    18:26    5:57  West Scranton
   32    32  Kyle Lampart, Jr                 5:33    18:29    5:58  Hazleton Area
   33    33  Chester Ward, Sr                 5:31    18:32    5:59  Scranton
   34    34  Cody Yedinak, Sr                 5:32    18:33    5:59  Western Wayne
   35    35  Paul Williams, Sr                5:31    18:33    5:59  Pittston Area

Pace: 6:00 | 7:00 | Top

36 36 Alex Saba, Jr 5:56 18:36 6:00 Crestwood 37 37 Justin Koslowski, Sr 5:31 18:37 6:00 Coughlin 38 38 Aj Thomas, Jr 5:44 18:39 6:01 Dallas 39 39 Brock Walsh, Jr 5:31 18:40 6:01 Scranton 40 40 Zach Burns, Sr 5:24 18:41 6:01 Delaware Valley 41 41 Justin Darrow, Sr 5:34 18:42 6:02 Hazleton Area 42 42 Mike Nardella, So 5:38 18:44 6:02 North Pocono 43 43 Aaron Keich, Sr 5:44 18:44 6:02 Tunkhannock Area 44 44 Mitch Cohen, So 5:45 18:45 6:03 Dallas 45 45 Ryan Kelly, Jr 5:29 18:46 6:03 Honesdale 46 46 Justin Hubbard, Jr 5:32 18:48 6:04 Delaware Valley 47 47 Keenan Monks, Fr 5:43 18:48 6:04 Hazleton Area 48 48 Joe Tombasco, Sr 5:43 18:57 6:07 Hazleton Area 49 49 Brian Lewis, Sr 5:55 19:03 6:08 West Scranton 50 50 Mike Glenn, Sr 5:57 19:06 6:10 Crestwood 51 51 Patrick Woods, Jr 5:42 19:12 6:11 Wallenpaupack 52 52 Randy Kreulen, So 5:41 19:17 6:13 Abington Heights 53 53 Billy Leepiers, Sr 5:49 19:18 6:13 Scranton 54 54 Michael Wintermute, Jr 5:52 19:18 6:13 Tunkhannock Area 55 55 Alex Werner, Jr 5:44 19:21 6:14 North Pocono 56 56 David Novak, Fr 6:01 19:22 6:15 Tunkhannock Area 57 57 Josh Smertz, So 5:42 19:23 6:15 Abington Heights 58 58 Eric Driscoll, Sr 5:48 19:24 6:15 North Pocono 59 59 Derek Reisinger, Fr 5:57 19:29 6:17 Wyoming Valley West 60 60 James Mayeski, So 5:51 19:29 6:17 Honesdale 61 61 James Carpenter, Sr 6:07 19:30 6:17 Crestwood 62 62 Theodore Ehlers, Sr 5:46 19:30 6:17 Delaware Valley 63 63 Chris Meszler, Sr 5:37 19:30 6:17 Honesdale 64 64 Andrew Lazovich, Jr 5:38 19:31 6:18 Coughlin 65 65 Matt Fabbri, Jr 5:41 19:32 6:18 West Scranton 66 66 Mike Calkins, So 5:45 19:33 6:18 Dallas 67 67 Andrew Peselli, Sr 5:50 19:34 6:18 Wallenpaupack 68 68 Cory Faux, So 5:46 19:35 6:19 Tunkhannock Area 69 69 Jarrett Higley, Fr 5:42 19:37 6:20 Tunkhannock Area 70 70 Keith Weaver, So 5:56 19:37 6:20 North Pocono 71 71 Brian Langan, Jr 5:49 19:40 6:20 West Scranton 72 72 Rich Robinson, Sr 5:37 19:41 6:21 Scranton 73 73 Shawn Leister, So 5:54 19:43 6:22 Western Wayne 74 74 Tom Coupland, Jr 5:50 19:47 6:23 Scranton 75 75 Matt Sharr, So 5:56 19:48 6:23 Pittston Area 76 76 Jesse Skates, Sr 5:54 19:49 6:23 Western Wayne 77 77 Tim Jurkowski, Fr 5:56 19:51 6:24 Honesdale 78 78 Corey Lenko, Jr 6:02 19:55 6:25 West Scranton 79 79 Chet Williams, Jr 6:03 20:00 6:27 West Scranton 80 80 Cody Leister, Sr 6:03 20:03 6:28 Western Wayne 81 81 Rj Dorosky, Jr 6:04 20:04 6:28 Pittston Area 82 82 Jared Przywara, Jr 5:48 20:06 6:29 Honesdale 83 83 Ethan Chapka, Fr 5:57 20:08 6:30 Honesdale 84 84 Cyle Robbins, Sr 6:03 20:09 6:30 Western Wayne 85 85 Eric Donten, So 5:59 20:10 6:30 Delaware Valley 86 86 Derek Gower, Sr 6:09 20:13 6:31 Berwick Area 87 87 Evan Kussoff, Jr 6:00 20:20 6:33 Honesdale 88 88 Kurt Zimmerman, So 6:13 20:22 6:34 Delaware Valley 89 89 Matt Radle, Sr 6:04 20:24 6:35 Pittston Area 90 90 Tom Fish, Fr 6:11 20:27 6:36 Berwick Area 91 91 Brandon Bilwin, So 5:58 20:31 6:37 Pittston Area 92 92 Cory Leister, So 6:10 20:34 6:38 Western Wayne 93 93 Joe Samsell, Sr 5:59 20:37 6:39 North Pocono 94 94 Andrew Morgantini, Sr 6:01 20:40 6:40 Wyoming Valley West 95 95 Jacob Margallis, So 6:26 20:41 6:40 Wyoming Valley West 96 96 Vincent Coltellino, Jr 6:01 20:46 6:42 Tunkhannock Area 97 97 Nick Roberts, Sr 6:06 20:56 6:45 Western Wayne 98 98 Justin Zimmer, Sr 6:22 20:59 6:46 Delaware Valley 99 99 Zack Battone, So 6:10 21:02 6:47 Coughlin 100 100 Matt McLaughlin, Sr 6:19 21:04 6:47 West Scranton 101 101 Jeff Kinney, So 6:02 21:08 6:49 Coughlin 102 102 Mickey Moorehead, Fr 6:25 21:25 6:54 Coughlin 103 103 Taylor McHenry, Fr 6:18 21:27 6:55 Berwick Area 104 104 Jeff Shucosky, Sr 6:37 21:30 6:56 Wyoming Valley West 105 105 Chris Burke, Sr 6:14 21:40 6:59 Scranton
Pace: 6:00 | 7:00 | Top

106 106 Leroy Kromer, Jr 6:26 21:47 7:01 Berwick Area 107 107 James Kopec, Fr 6:30 21:50 7:02 Wyoming Valley West 108 108 Brandon Bookwalter, Jr 6:26 21:53 7:03 Wyoming Valley West 109 109 Dan Rish, So 6:47 22:00 7:06 Wyoming Valley West 110 110 Kyle Bower, Jr 6:41 22:03 7:07 Berwick Area 111 111 Jeffrey Johnson, Jr 6:29 22:11 7:09 Berwick Area "*" indicates females 13 finishers among Men 1 & Under 22 finishers among Men 2 - 2 32 finishers among Men 3 - 3 44 finishers among Men 4 - 4 111 male finishers 0 female finishers 111 total finishers
Top

Return to home page.


Last Updated Friday, October 26 2007 @ 10:35 PM EDT; 3,039 Hits View Printable Version