PIAA District II
| Committee | District Champions
 2007 District II AAA Girls Varsity Cross Country Results  
DISTRICT II AAA GIRLS 5K

DISTRICT II AAA GIRLS 5K

Scranton, PA

Oct. 24, 2007


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Honesdale                59    5    8   12   15   19   26   38   21:32        58
  2   Crestwood                69    1    7   11   22   28   50   69   21:31      2:44
  3   Abington Heights        113   13   16   23   27   34   41   46   22:23      1:58
  4   Hazleton Area           122    3    4   24   35   56   80   82   22:25      4:42
  5   Berwick Area            125   10   18   21   31   45   49   62   22:34      2:36
  6   Holy Redeemer           140    6    9   25   43   57   59        22:52      3:46
  7   Delaware Valley         154   14   20   33   36   51   58   66   23:05      3:04
  8   Tunkhannock Area        215   30   42   44   47   52   63   68   24:02      1:37
  9   Wallenpaupack           226    2   29   60   61   74   78   81   24:05      6:23
 10   North Pocono            246   32   37   40   65   72   75   76   24:34      2:53
 11   Pittston Area           251   17   48   55   64   67   70   71   24:35      4:04
 12   Scranton                296   39   53   54   73   77   79        25:40      4:37

INCOMPLETE TEAMS:
Coughlin
West Scranton
Wyoming Valley West

Individuals


1. Honesdale
    5  Erin Craig, Fr              20:58    6:46
    8  Kourtney Brussell, So       21:22    6:53
   12  Sienna George, Jr           21:35    6:57
   15  Corina Robbins, So          21:49    7:02
   19  Megan Davis, So             21:56    7:04
   26  Lucie Henry, Jr             22:37    7:18
   38  Kara Brussell, So           23:47    7:40
Time = 1:47:36     Places = 59

2. Crestwood
    1  Kirstin Schafer, Fr         19:57    6:26
    7  Molly Brown, Sr             21:19    6:52
   11  Jillian Casey, Jr           21:30    6:56
   22  Jaclyn Caccese, Sr          22:08    7:08
   28  Erica Schmidt, Sr           22:40    7:19
   50  Rachael Carr, Jr            24:40    7:57
   69  Hannah Iezzoni, Sr          25:58    8:22
Time = 1:47:31     Places = 69

3. Abington Heights
   13  Krista Matsko, So           21:37    6:58
   16  Eileen Voges, So            21:50    7:03
   23  Crystal Page, Fr            22:16    7:11
   27  Chelsea Youtz, Sr           22:38    7:18
   34  Tara Tulaney, Jr            23:35    7:36
   41  Stephanie Lalos, Fr         23:50    7:41
   46  Megan Gibbons, Sr           24:20    7:51
Time = 1:51:55     Places = 113

4. Hazleton Area
    3  Kristen Rosser, Sr          20:18    6:33
    4  Bria Edwards, Fr            20:46    6:42
   24  Alexandra Petsuck, Fr       22:27    7:14
   35  Stephanie Smith, Jr         23:36    7:36
   56  Brittany Stevens, Jr        25:00    8:04
   80  Marisa Bayer, Fr            29:21    9:28
   82  Elizabeth Ferrari, So       31:20   10:06
Time = 1:52:05     Places = 122

5. Berwick Area
   10  Nicole Montecalvo, So       21:28    6:55
   18  Alexandra Bull, So          21:52    7:03
   21  Allie Palermo, Fr           22:07    7:08
   31  Ashley Dipippa, So          23:21    7:32
   45  Angel Kromer, Sr            24:04    7:46
   49  Jessica Bardo, Fr           24:38    7:57
   62  Theresa Szpynda, Fr         25:31    8:14
Time = 1:52:49     Places = 125

6. Holy Redeemer
    6  Mary Frank, Fr              21:18    6:52
    9  Kathleen Driving Hawk, Jr   21:25    6:54
   25  Lauren Marzouca, Sr         22:35    7:17
   43  Sami Muth, So               23:59    7:44
   57  Sara Sabatino, So           25:03    8:05
   59  Kara Munley, Jr             25:24    8:12
Time = 1:54:18     Places = 140

7. Delaware Valley
   14  Jessica Koenig, Sr          21:42    7:00
   20  Christine Gillies, Sr       21:57    7:05
   33  Kim Yalango, Sr             23:24    7:33
   36  Katie Eaton, So             23:36    7:37
   51  Dayna Richter, So           24:45    7:59
   58  Alyssa Pagano, Jr           25:05    8:05
   66  Rebecca Gruber, Jr          25:53    8:21
Time = 1:55:22     Places = 154

8. Tunkhannock Area
   30  Katie Rosengrant, Sr        23:10    7:28
   42  Chelsey Potuck, So          23:51    7:42
   44  Tierney Ayers, Sr           23:59    7:44
   47  Amanda Hunt, Fr             24:24    7:52
   52  Anna Nole, Fr               24:46    7:59
   63  Samantha Bailey, Fr         25:32    8:14
   68  Chelsea Wooten, Fr          25:57    8:22
Time = 2:00:09     Places = 215

9. Wallenpaupack
    2  Rachel Schmalzle, Jr        20:12    6:31
   29  Sarah Pieros, So            22:45    7:20
   60  Katie Sives, Sr             25:26    8:12
   61  Michele Dilella, Fr         25:29    8:13
   74  Katie West, Sr              26:34    8:34
   78  Keyne Rice, Sr              28:58    9:21
   81  Erica Stiefel, Jr           30:53    9:58
Time = 2:00:24     Places = 226

10. North Pocono
   32  Jess McCauley, Jr           23:21    7:32
   37  Nicole Shaffer, Sr          23:40    7:38
   40  Tiffany Buder-Waltz, So     23:49    7:41
   65  Elizabeth Andrezjewski, Fr  25:47    8:19
   72  Carrie Webb, Fr             26:13    8:27
   75  Nicole Linko, Sr            27:10    8:46
   76  Shelley Martin, Fr          27:48    8:58
Time = 2:02:48     Places = 246

11. Pittston Area
   17  Maureen Suchecki, Jr        21:51    7:03
   48  Melissa Ercolani, So        24:32    7:55
   55  Kelli Kroptavich, Jr        24:55    8:02
   64  Danielle Dorosky, Fr        25:44    8:18
   67  Caitlin Fay, So             25:55    8:22
   70  Stacey Perrins, So          26:06    8:25
   71  Amber Borysewicz, Sr        26:08    8:26
Time = 2:02:55     Places = 251

12. Scranton
   39  Keltie Walsh, So            23:49    7:41
   53  Sarah Corbitt, So           24:48    8:00
   54  Molly Brown, Sr             24:49    8:00
   73  Katie Vairo, So             26:27    8:32
   77  Katie O'Hearn, Jr           28:26    9:10
   79  Melissa Musso, So           29:02    9:22
Time = 2:08:18     Places = 296
Top

        TEAM                                  1M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER              TIME        TIME      PACE        TEAM

    1     1  Kirstin Schafer, Fr              6:12    19:57    6:26  Crestwood
    2     2  Rachel Schmalzle, Jr             6:12    20:12    6:31  Wallenpaupack
    3     3  Kristen Rosser, Sr               6:11    20:18    6:33  Hazleton Area
    4     4  Bria Edwards, Fr                 6:25    20:46    6:42  Hazleton Area
    5     5  Erin Craig, Fr                   6:25    20:58    6:46  Honesdale
    6     6  Mary Frank, Fr                   6:29    21:18    6:52  Holy Redeemer
    7     7  Molly Brown, Sr                  6:17    21:19    6:52  Crestwood
    8     8  Kourtney Brussell, So            6:28    21:22    6:53  Honesdale
    9     9  Kathleen Driving Hawk, Jr        6:24    21:25    6:54  Holy Redeemer
   10    10  Nicole Montecalvo, So            6:24    21:28    6:55  Berwick Area
   11    11  Jillian Casey, Jr                6:37    21:30    6:56  Crestwood
   12    12  Sienna George, Jr                6:29    21:35    6:57  Honesdale
   13    13  Krista Matsko, So                6:34    21:37    6:58  Abington Heights

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

14 14 Jessica Koenig, Sr 6:22 21:42 7:00 Delaware Valley 15 15 Corina Robbins, So 6:32 21:49 7:02 Honesdale 16 16 Eileen Voges, So 6:30 21:50 7:03 Abington Heights 17 17 Maureen Suchecki, Jr 6:33 21:51 7:03 Pittston Area 18 18 Alexandra Bull, So 6:41 21:52 7:03 Berwick Area 19 19 Megan Davis, So 6:39 21:56 7:04 Honesdale 20 20 Christine Gillies, Sr 6:27 21:57 7:05 Delaware Valley 21 21 Allie Palermo, Fr 6:39 22:07 7:08 Berwick Area 22 22 Jaclyn Caccese, Sr 6:33 22:08 7:08 Crestwood 23 Amelia Poplawski, So 6:36 22:11 7:09 Coughlin 24 23 Crystal Page, Fr 6:31 22:16 7:11 Abington Heights 25 24 Alexandra Petsuck, Fr 6:36 22:27 7:14 Hazleton Area 26 25 Lauren Marzouca, Sr 6:42 22:35 7:17 Holy Redeemer 27 26 Lucie Henry, Jr 6:50 22:37 7:18 Honesdale 28 27 Chelsea Youtz, Sr 6:35 22:38 7:18 Abington Heights 29 28 Erica Schmidt, Sr 6:41 22:40 7:19 Crestwood 30 29 Sarah Pieros, So 6:58 22:45 7:20 Wallenpaupack 31 30 Katie Rosengrant, Sr 6:57 23:10 7:28 Tunkhannock Area 32 31 Ashley Dipippa, So 6:54 23:21 7:32 Berwick Area 33 32 Jess McCauley, Jr 6:54 23:21 7:32 North Pocono 34 33 Kim Yalango, Sr 7:06 23:24 7:33 Delaware Valley 35 34 Tara Tulaney, Jr 7:15 23:35 7:36 Abington Heights 36 35 Stephanie Smith, Jr 7:08 23:36 7:36 Hazleton Area 37 36 Katie Eaton, So 7:04 23:36 7:37 Delaware Valley 38 Coleen Paddock, So 7:04 23:37 7:37 Wyoming Valley West 39 37 Nicole Shaffer, Sr 7:02 23:40 7:38 North Pocono 40 38 Kara Brussell, So 6:51 23:47 7:40 Honesdale 41 39 Keltie Walsh, So 6:56 23:49 7:41 Scranton 42 40 Tiffany Buder-Waltz, So 7:03 23:49 7:41 North Pocono 43 41 Stephanie Lalos, Fr 7:02 23:50 7:41 Abington Heights 44 42 Chelsey Potuck, So 7:05 23:51 7:42 Tunkhannock Area 45 Corrine Walker, Fr 7:17 23:53 7:42 Coughlin 46 43 Sami Muth, So 7:10 23:59 7:44 Holy Redeemer 47 44 Tierney Ayers, Sr 7:17 23:59 7:44 Tunkhannock Area 48 45 Angel Kromer, Sr 7:14 24:04 7:46 Berwick Area 49 46 Megan Gibbons, Sr 7:15 24:20 7:51 Abington Heights 50 47 Amanda Hunt, Fr 7:05 24:24 7:52 Tunkhannock Area 51 48 Melissa Ercolani, So 7:17 24:32 7:55 Pittston Area 52 49 Jessica Bardo, Fr 7:40 24:38 7:57 Berwick Area 53 50 Rachael Carr, Jr 7:02 24:40 7:57 Crestwood 54 51 Dayna Richter, So 7:23 24:45 7:59 Delaware Valley 55 52 Anna Nole, Fr 7:26 24:46 7:59 Tunkhannock Area
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

56 53 Sarah Corbitt, So 7:22 24:48 8:00 Scranton 57 54 Molly Brown, Sr 7:29 24:49 8:00 Scranton 58 55 Kelli Kroptavich, Jr 7:23 24:55 8:02 Pittston Area 59 56 Brittany Stevens, Jr 7:25 25:00 8:04 Hazleton Area 60 57 Sara Sabatino, So 7:39 25:03 8:05 Holy Redeemer 61 58 Alyssa Pagano, Jr 7:26 25:05 8:05 Delaware Valley 62 59 Kara Munley, Jr 7:25 25:24 8:12 Holy Redeemer 63 60 Katie Sives, Sr 6:59 25:26 8:12 Wallenpaupack 64 61 Michele Dilella, Fr 7:11 25:29 8:13 Wallenpaupack 65 62 Theresa Szpynda, Fr 7:42 25:31 8:14 Berwick Area 66 63 Samantha Bailey, Fr 7:52 25:32 8:14 Tunkhannock Area 67 64 Danielle Dorosky, Fr 7:24 25:44 8:18 Pittston Area 68 65 Elizabeth Andrezjewski, Fr 7:41 25:47 8:19 North Pocono 69 66 Rebecca Gruber, Jr 7:41 25:53 8:21 Delaware Valley 70 67 Caitlin Fay, So 7:37 25:55 8:22 Pittston Area 71 68 Chelsea Wooten, Fr 7:52 25:57 8:22 Tunkhannock Area 72 69 Hannah Iezzoni, Sr 7:51 25:58 8:22 Crestwood 73 70 Stacey Perrins, So 7:35 26:06 8:25 Pittston Area 74 71 Amber Borysewicz, Sr 7:33 26:08 8:26 Pittston Area 75 72 Carrie Webb, Fr 7:29 26:13 8:27 North Pocono 76 73 Katie Vairo, So 7:41 26:27 8:32 Scranton 77 74 Katie West, Sr 7:45 26:34 8:34 Wallenpaupack 78 Nicole Maroni, So 8:03 27:00 8:43 West Scranton 79 75 Nicole Linko, Sr 7:58 27:10 8:46 North Pocono 80 76 Shelley Martin, Fr 7:58 27:48 8:58 North Pocono
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

81 77 Katie O'Hearn, Jr 8:24 28:26 9:10 Scranton 82 Alex Perry, Sr 8:09 28:27 9:11 West Scranton 83 Kayla Meyers, So 8:37 28:32 9:12 Wyoming Valley West 84 78 Keyne Rice, Sr 8:29 28:58 9:21 Wallenpaupack 85 79 Melissa Musso, So 8:36 29:02 9:22 Scranton 86 80 Marisa Bayer, Fr 8:27 29:21 9:28 Hazleton Area 87 Santina Kosmach, Jr 8:55 29:35 9:32 Coughlin 88 Maria Chiverella, So 8:55 29:35 9:32 Coughlin 89 Brianna McCarthy, Jr 9:16 30:26 9:49 West Scranton 90 81 Erica Stiefel, Jr 9:09 30:53 9:58 Wallenpaupack
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

91 82 Elizabeth Ferrari, So 9:24 31:20 10:06 Hazleton Area
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | Top

92 Catie Farrell, Jr 10:30 37:50 12:12 West Scranton 21 finishers among Women 1 & Under 29 finishers among Women 2 - 2 20 finishers among Women 3 - 3 22 finishers among Women 4 - 4 0 male finishers 92 female finishers 92 total finishers
Top

Return to home page.


Last Updated Friday, October 26 2007 @ 10:30 PM EDT; 2,634 Hits View Printable Version