PIAA District II
| Committee | District Champions
 2007 District II AA Girls Varsity Cross Country Results  
DISTRICT II AA GIRLS 5K

DISTRICT II AA GIRLS 5K

Scranton, PA

Oct. 24, 2007


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Elk Lake Hs              61    3    4    9   11   34   37   82   21:18      2:04
  2   Blue Ridge               67    2    8   12   20   25   35   48   21:16      2:02
  3   Scranton Prep           106   10   17   22   27   30   31   36   21:52      1:06
  4   Wyoming Seminary        136    5   14   33   38   46   49   65   22:20      2:35
  5   Dallas                  147   16   18   32   40   41   50   53   22:26      1:48
 6*   Lake-Lehman             188    7   23   42   57   59   77   90   22:58      3:11
 7*   Montrose                188   19   28   39   44   58   96  112   22:58      2:43
  8   Hanover Area            217    1   15   64   67   70   83   85   23:19      5:34
  9   Holy Cross              220    6   43   45   60   66   84   93   23:28      3:52
 10   Dunmore                 262   21   29   61   73   78   94  104   24:00      4:16
 11   Wyoming Area            264   13   52   56   69   74   76   80   24:10      4:13
 12   Mmi Prep                295   24   26   71   75   99  116        24:38      5:51
 13   Susquehanna Community   384   55   62   87   89   91  105  106   25:45      2:53
 14   Western Wayne           412   51   68   92  100  101  102  109   26:22      4:05
 15   Riverside               421   63   81   86   88  103             26:19      3:33
 16   Northwest Area          444   54   72   97  107  114             27:34      8:02
 17   Greater Nanticoke       445   47   79   95  111  113  115        27:58      8:11
 18   Mountain View           551   98  108  110  117  118             30:50      6:20

INCOMPLETE TEAMS:
Carbondale Area
Forest City Regional
Lakeland
Mid Valley
Valley View

Individuals


1. Elk Lake Hs
    3  Rachel Owens, Sr            20:30    6:37
    4  Lisa Ruppert, Sr            20:53    6:44
    9  Squier Ellen, Sr            21:12    6:50
   11  Kim Caines, Jr              21:21    6:53
   34  Laura Nulton, So            22:34    7:17
   37  Hannah Owens, So            22:47    7:21
   82  Keek Morahan, So            26:07    8:25
Time = 106:30     Places = 61


2. Blue Ridge
    2  Allison Hall, Fr            20:03    6:28
    8  Maegan Lewis, Jr            21:10    6:49
   12  Vikki Hartt, So             21:26    6:55
   20  Megan Kliner, Jr            21:38    6:59
   25  Janelle Collins, Sr         22:04    7:07
   35  Kaitchen Dearborn, So       22:42    7:19
   48  Kelcey Kliner, Fr           23:40    7:38
Time = 106:20     Places = 67


3. Scranton Prep
   10  Grace Brier, Sr             21:20    6:53
   17  Carrie Frattali, Jr         21:35    6:58
   22  Kristen Zale, Sr            21:39    6:59
   27  Julia Blaskiewicz, So       22:19    7:12
   30  Kristina Grande, Sr         22:26    7:14
   31  Alyssa Jones, So            22:27    7:14
   36  Kathleen Druther, Jr        22:47    7:21
Time = 109:17     Places = 106

4. Wyoming Seminary
    5  Katie Levandoski, Jr        21:00    6:46
   14  Erin Hannigan, Sr           21:31    6:56
   33  Alexandra Hackett, Jr       22:33    7:16
   38  Blair Gallacher, Sr         23:02    7:26
   46  Lauren Onofrey, Sr          23:35    7:36
   49  Kyla Halsor, Jr             23:41    7:38
   65  Gia Querci, So              24:36    7:56
Time = 111:40     Places = 136

5. Dallas
   16  Katie Kravitz, Fr           21:32    6:57
   18  Ellen Arnaud, So            21:35    6:58
   32  Kasia Szulborski, Sr        22:32    7:16
   40  Hannah Bestwick, Jr         23:11    7:29
   41  Megan Pietraccini, Jr       23:20    7:31
   50  Lyndsay Ellis, Sr           23:44    7:39
   53  Mariel Adams, Jr            24:04    7:46
Time = 112:08     Places = 147

6*. Lake-Lehman
    7  Marina Orrson, Jr           21:09    6:49
   23  Sarah Austin, Sr            21:40    6:59
   42  Courtney Matus, Sr          23:26    7:33
   57  Brittany Austin, So         24:16    7:49
   59  Amy Heindel, So             24:20    7:51
   77  Nicole Attanasio, Sr        25:51    8:20
   90  Nicole Mitkus, Sr           26:56    8:41
Time = 114:49     Places = 188

7*. Montrose
   19  Samantha Cudo, Jr           21:36    6:58
   28  Samantha Abbott, Fr         22:19    7:12
   39  Hannah Cronk, Jr            23:04    7:26
   44  Brenda King, Jr             23:33    7:36
   58  Rachael Klein, So           24:18    7:50
   96  Caroline Link, So           27:30    8:52
  112  Carine Gregory, Jr          31:20   10:06
Time = 114:48     Places = 188

8. Hanover Area
    1  Alyssa Namey, Sr            19:56    6:26
   15  Alyssa Kuhl, So             21:31    6:56
   64  Alexandra Zara, Fr          24:34    7:55
   67  Ashlie Daubert, Sr          25:05    8:05
   70  Kaili Barber, So            25:30    8:13
   83  Kimberly Bagnas, Fr         26:15    8:28
   85  Sarah Bryski, Sr            26:24    8:31
Time = 116:34     Places = 217

9. Holy Cross
    6  Kathleen Casey, Sr          21:03    6:47
   43  Carolyn Finnerty, Sr        23:28    7:34
   45  Abby Kerns, So              23:33    7:36
   60  Breanna Toolan, So          24:24    7:52
   66  Amy Volz, Sr                24:55    8:02
   84  Taylor Rojek, Sr            26:21    8:30
   93  Samantha Yunko, Sr          27:05    8:44
Time = 117:20     Places = 220

10. Dunmore
   21  Maria Stivala, So           21:39    6:59
   29  Maria Eboli, Jr             22:19    7:12
   61  Lauren Davenport, So        24:26    7:53
   73  Sarah Halpin, So            25:42    8:17
   78  Rachael Capooci, Fr         25:54    8:21
   94  Alexandra Dougherty, Fr     27:13    8:47
  104  Caitlin Mesko, So           28:08    9:04
Time = 119:57     Places = 262

11. Wyoming Area
   13  Michelle Golden, Fr         21:30    6:56
   52  Suzanne Szewczyk, Jr        23:58    7:44
   56  Natalie Carr, So            24:11    7:48
   69  Maggie Matoski, Sr          25:26    8:12
   74  Michelle Gitkos, Fr         25:43    8:18
   76  Amy Mikolaichik, So         25:46    8:19
   80  Samantha Saville, So        26:05    8:25
Time = 120:46     Places = 264

12. Mmi Prep
   24  Brianna Kramer, Jr          21:56    7:04
   26  Gabrielle Dei Tos, Sr       22:14    7:10
   71  Diana Anthony, So           25:33    8:15
   75  Kristyn Lizbinski, Jr       25:44    8:18
   99  Alexa Curvey, Jr            27:46    8:57
  116  Nicole Clarke, Sr           32:59   10:38
Time = 123:10     Places = 295

13. Susquehanna Community
   55  Christine Biegert, Jr       24:09    7:47
   62  Diana Greene, Jr            24:28    7:53
   87  Susan Greene, Fr            26:28    8:32
   89  Chelsea Henry, Jr           26:37    8:35
   91  Ellen Biegert, Sr           27:02    8:43
  105  Courtney Sullivan, Fr       28:16    9:07
  106  Tammy Sager, Sr             28:22    9:09
Time = 128:41     Places = 384

14. Western Wayne
   51  Stacy Skates, So            23:45    7:40
   68  Amber Curtis, So            25:24    8:12
   92  Natalie Ward, Fr            27:04    8:44
  100  Jackie Kromko, Sr           27:46    8:57
  101  Emily Prussia, Jr           27:50    8:58
  102  Lyndsay Barna, Jr           27:58    9:01
  109  Bobbie Johannus, Jr         29:32    9:32
Time = 131:47     Places = 412

15. Riverside
   63  Amy Gabriel, So             24:30    7:54
   81  Samantha Mickavicz, Fr      26:06    8:25
   86  Sara Fetch, So              26:24    8:31
   88  Samantha Eiden, Fr          26:31    8:33
  103  Kaitlin Gabriel, Sr         28:03    9:03
Time = 131:32     Places = 421

16. Northwest Area
   54  Josey Rupert, Fr            24:06    7:46
   72  Brittany Furek, Sr          25:38    8:16
   97  Shannon Brace, Jr           27:37    8:54
  107  Jessica Hermanofski, Sr     28:23    9:09
  114  Kate Magni, Sr              32:08   10:22
Time = 137:50     Places = 444

17. Greater Nanticoke
   47  Nikki Jezewski, Jr          23:36    7:37
   79  Rachel Zerfoss, Sr          26:02    8:24
   95  Clarissa King, Sr           27:30    8:52
  111  Keri Hall, Sr               30:55    9:58
  113  Danielle Havens, Sr         31:46   10:15
  115  Jessica McDermott, So       32:10   10:22
Time = 139:47     Places = 445

18. Mountain View
   98  Mandy Schmidt, Jr           27:39    8:55
  108  Melissa Sohns, Jr           28:55    9:20
  110  Mary Skurnowicz, Fr         29:41    9:34
  117  Suzanne Skurnowicz, Jr      33:58   10:57
  118  Jenna Fuller, Jr            33:58   10:57
Time = 154:10     Places = 551
Top

        TEAM                                  1M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER              TIME        TIME      PACE        TEAM

    1     1  Alyssa Namey, Sr                 6:01    19:56    6:26  Hanover Area
    2     2  Allison Hall, Fr                 6:06    20:03    6:28  Blue Ridge
    3     3  Rachel Owens, Sr                 6:13    20:30    6:37  Elk Lake Hs
    4        Erika Ogozaly, Fr                6:06    20:31    6:37  Carbondale Area
    5     4  Lisa Ruppert, Sr                 6:14    20:53    6:44  Elk Lake Hs
    6     5  Katie Levandoski, Jr             6:18    21:00    6:46  Wyoming Seminary
    7     6  Kathleen Casey, Sr               6:19    21:03    6:47  Holy Cross
    8     7  Marina Orrson, Jr                6:14    21:09    6:49  Lake-Lehman
    9     8  Maegan Lewis, Jr                 6:34    21:10    6:49  Blue Ridge
   10     9  Squier Ellen, Sr                 6:22    21:12    6:50  Elk Lake Hs
   11    10  Grace Brier, Sr                  6:12    21:20    6:53  Scranton Prep
   12    11  Kim Caines, Jr                   6:31    21:21    6:53  Elk Lake Hs
   13    12  Vikki Hartt, So                  6:28    21:26    6:55  Blue Ridge
   14    13  Michelle Golden, Fr              6:26    21:30    6:56  Wyoming Area
   15    14  Erin Hannigan, Sr                6:18    21:31    6:56  Wyoming Seminary
   16    15  Alyssa Kuhl, So                  6:32    21:31    6:56  Hanover Area
   17    16  Katie Kravitz, Fr                6:27    21:32    6:57  Dallas
   18    17  Carrie Frattali, Jr              6:29    21:35    6:58  Scranton Prep
   19    18  Ellen Arnaud, So                 6:26    21:35    6:58  Dallas
   20    19  Samantha Cudo, Jr                6:35    21:36    6:58  Montrose
   21    20  Megan Kliner, Jr                 6:30    21:38    6:59  Blue Ridge
   22    21  Maria Stivala, So                6:45    21:39    6:59  Dunmore
   23    22  Kristen Zale, Sr                 6:27    21:39    6:59  Scranton Prep
   24    23  Sarah Austin, Sr                 6:17    21:40    6:59  Lake-Lehman

Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

25 24 Brianna Kramer, Jr 6:33 21:56 7:04 Mmi Prep 26 25 Janelle Collins, Sr 6:45 22:04 7:07 Blue Ridge 27 26 Gabrielle Dei Tos, Sr 6:32 22:14 7:10 Mmi Prep 28 27 Julia Blaskiewicz, So 6:41 22:19 7:12 Scranton Prep 29 28 Samantha Abbott, Fr 6:54 22:19 7:12 Montrose 30 29 Maria Eboli, Jr 6:51 22:19 7:12 Dunmore 31 30 Kristina Grande, Sr 6:41 22:26 7:14 Scranton Prep 32 31 Alyssa Jones, So 6:46 22:27 7:14 Scranton Prep 33 32 Kasia Szulborski, Sr 6:34 22:32 7:16 Dallas 34 33 Alexandra Hackett, Jr 7:11 22:33 7:16 Wyoming Seminary 35 34 Laura Nulton, So 6:45 22:34 7:17 Elk Lake Hs 36 35 Kaitchen Dearborn, So 6:49 22:42 7:19 Blue Ridge 37 36 Kathleen Druther, Jr 6:44 22:47 7:21 Scranton Prep 38 37 Hannah Owens, So 6:48 22:47 7:21 Elk Lake Hs 39 38 Blair Gallacher, Sr 6:47 23:02 7:26 Wyoming Seminary 40 39 Hannah Cronk, Jr 7:05 23:04 7:26 Montrose 41 40 Hannah Bestwick, Jr 6:57 23:11 7:29 Dallas 42 41 Megan Pietraccini, Jr 6:54 23:20 7:31 Dallas 43 Brittany Digiammo, So 6:46 23:24 7:33 Mid Valley 44 42 Courtney Matus, Sr 6:49 23:26 7:33 Lake-Lehman 45 43 Carolyn Finnerty, Sr 7:01 23:28 7:34 Holy Cross 46 Courtney McMorran, So 6:55 23:31 7:35 Valley View 47 44 Brenda King, Jr 7:00 23:33 7:36 Montrose 48 45 Abby Kerns, So 6:46 23:33 7:36 Holy Cross 49 46 Lauren Onofrey, Sr 6:57 23:35 7:36 Wyoming Seminary 50 47 Nikki Jezewski, Jr 7:05 23:36 7:37 Greater Nanticoke 51 48 Kelcey Kliner, Fr 7:02 23:40 7:38 Blue Ridge 52 49 Kyla Halsor, Jr 7:16 23:41 7:38 Wyoming Seminary 53 Emma Kostiak, Sr 6:53 23:43 7:39 Carbondale Area 54 50 Lyndsay Ellis, Sr 7:13 23:44 7:39 Dallas 55 51 Stacy Skates, So 6:48 23:45 7:40 Western Wayne 56 52 Suzanne Szewczyk, Jr 7:16 23:58 7:44 Wyoming Area 57 53 Mariel Adams, Jr 6:55 24:04 7:46 Dallas 58 54 Josey Rupert, Fr 7:16 24:06 7:46 Northwest Area 59 55 Christine Biegert, Jr 7:03 24:09 7:47 Susquehanna Community 60 56 Natalie Carr, So 7:17 24:11 7:48 Wyoming Area 61 57 Brittany Austin, So 7:09 24:16 7:49 Lake-Lehman 62 58 Rachael Klein, So 7:00 24:18 7:50 Montrose 63 59 Amy Heindel, So 7:05 24:20 7:51 Lake-Lehman 64 60 Breanna Toolan, So 7:22 24:24 7:52 Holy Cross 65 61 Lauren Davenport, So 7:24 24:26 7:53 Dunmore 66 62 Diana Greene, Jr 7:15 24:28 7:53 Susquehanna Community 67 63 Amy Gabriel, So 7:18 24:30 7:54 Riverside 68 64 Alexandra Zara, Fr 7:24 24:34 7:55 Hanover Area 69 65 Gia Querci, So 7:21 24:36 7:56 Wyoming Seminary 70 Sara Carey, So 7:01 24:43 7:58 Forest City Regional 71 Emily Moeller, Sr 7:23 24:46 7:59 Mid Valley
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

72 66 Amy Volz, Sr 7:22 24:55 8:02 Holy Cross 73 67 Ashlie Daubert, Sr 7:29 25:05 8:05 Hanover Area 74 Holly Drutarovsky, So 7:27 25:08 8:06 Mid Valley 75 Alyssa Corey, Fr 7:25 25:19 8:10 Forest City Regional 76 68 Amber Curtis, So 7:27 25:24 8:12 Western Wayne 77 69 Maggie Matoski, Sr 7:33 25:26 8:12 Wyoming Area 78 70 Kaili Barber, So 7:44 25:30 8:13 Hanover Area 79 71 Diana Anthony, So 7:34 25:33 8:15 Mmi Prep 80 72 Brittany Furek, Sr 7:35 25:38 8:16 Northwest Area 81 73 Sarah Halpin, So 7:43 25:42 8:17 Dunmore 82 74 Michelle Gitkos, Fr 7:31 25:43 8:18 Wyoming Area 83 75 Kristyn Lizbinski, Jr 7:54 25:44 8:18 Mmi Prep 84 76 Amy Mikolaichik, So 7:30 25:46 8:19 Wyoming Area 85 77 Nicole Attanasio, Sr 7:36 25:51 8:20 Lake-Lehman 86 78 Rachael Capooci, Fr 7:41 25:54 8:21 Dunmore 87 79 Rachel Zerfoss, Sr 7:34 26:02 8:24 Greater Nanticoke 88 80 Samantha Saville, So 7:33 26:05 8:25 Wyoming Area 89 81 Samantha Mickavicz, Fr 7:43 26:06 8:25 Riverside 90 Katie Chowanec, So 7:31 26:06 8:25 Mid Valley 91 82 Keek Morahan, So 7:44 26:07 8:25 Elk Lake Hs 92 83 Kimberly Bagnas, Fr 7:32 26:15 8:28 Hanover Area 93 84 Taylor Rojek, Sr 7:53 26:21 8:30 Holy Cross 94 85 Sarah Bryski, Sr 8:02 26:24 8:31 Hanover Area 95 86 Sara Fetch, So 7:54 26:24 8:31 Riverside 96 87 Susan Greene, Fr 7:38 26:28 8:32 Susquehanna Community 97 88 Samantha Eiden, Fr 8:05 26:31 8:33 Riverside 98 89 Chelsea Henry, Jr 8:00 26:37 8:35 Susquehanna Community 99 Lydia Luke, Jr 7:51 26:47 8:38 Lakeland 100 90 Nicole Mitkus, Sr 8:02 26:56 8:41 Lake-Lehman 101 91 Ellen Biegert, Sr 7:59 27:02 8:43 Susquehanna Community 102 92 Natalie Ward, Fr 8:00 27:04 8:44 Western Wayne 103 Brianna Pavalone, Fr 8:10 27:05 8:44 Forest City Regional 104 93 Samantha Yunko, Sr 8:07 27:05 8:44 Holy Cross 105 94 Alexandra Dougherty, Fr 7:58 27:13 8:47 Dunmore 106 95 Clarissa King, Sr 8:22 27:30 8:52 Greater Nanticoke 107 96 Caroline Link, So 8:26 27:30 8:52 Montrose 108 97 Shannon Brace, Jr 8:14 27:37 8:54 Northwest Area 109 98 Mandy Schmidt, Jr 8:03 27:39 8:55 Mountain View 110 99 Alexa Curvey, Jr 8:14 27:46 8:57 Mmi Prep 111 100 Jackie Kromko, Sr 8:19 27:46 8:57 Western Wayne 112 101 Emily Prussia, Jr 8:00 27:50 8:58 Western Wayne
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

113 102 Lyndsay Barna, Jr 8:25 27:58 9:01 Western Wayne 114 103 Kaitlin Gabriel, Sr 8:20 28:03 9:03 Riverside 115 104 Caitlin Mesko, So 8:12 28:08 9:04 Dunmore 116 Kristen Konosky, Jr 8:12 28:11 9:05 Lakeland 117 105 Courtney Sullivan, Fr 8:18 28:16 9:07 Susquehanna Community 118 Kelly McIlwee, Jr 8:32 28:21 9:09 Forest City Regional 119 106 Tammy Sager, Sr 8:17 28:22 9:09 Susquehanna Community 120 107 Jessica Hermanofski, Sr 8:15 28:23 9:09 Northwest Area 121 108 Melissa Sohns, Jr 8:24 28:55 9:20 Mountain View 122 Ashley Stephens, Sr 7:58 29:20 9:28 Lakeland 123 109 Bobbie Johannus, Jr 8:41 29:32 9:32 Western Wayne 124 110 Mary Skurnowicz, Fr 8:41 29:41 9:34 Mountain View 125 111 Keri Hall, Sr 8:59 30:55 9:58 Greater Nanticoke
Pace: 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

126 112 Carine Gregory, Jr 8:45 31:20 10:06 Montrose 127 113 Danielle Havens, Sr 9:04 31:46 10:15 Greater Nanticoke 128 114 Kate Magni, Sr 9:33 32:08 10:22 Northwest Area 129 115 Jessica McDermott, So 9:04 32:10 10:22 Greater Nanticoke 130 116 Nicole Clarke, Sr 9:59 32:59 10:38 Mmi Prep 131 117 Suzanne Skurnowicz, Jr 9:45 33:58 10:57 Mountain View 132 118 Jenna Fuller, Jr 9:45 33:58 10:57 Mountain View 20 finishers among Women 1 & Under 35 finishers among Women 2 - 2 36 finishers among Women 3 - 3 41 finishers among Women 4 - 4 0 male finishers 132 female finishers 132 total finishers
Top

Return to home page.


Last Updated Friday, October 26 2007 @ 10:24 PM EDT; 3,298 Hits View Printable Version