Current District II Champions

DISTRICT 2 PIAA CURRENT AS OF  
DISTRICT CHAMPIONS 15-Jun-18  
2017-2018 Champions in bold red    
2018-2019 Champions in bold black    
     
FALL  SCHOOL COACH
     
AAA Field Hockey Delaware Valley Lindsay Gonzalez
AA Field Hockey Wyoming Valley West Linda Fithian
A Field Hockey Wyoming Seminary Karen Klassner
AAAA Boys Soccer Delaware Valley Aaron Stark
AAA Boys Soccer Crestwood Dave McFarland
AA Boys Soccer Scranton Prep Sean Curry
A Boys Soccer Mt. View Joe Scanlon
AAAA Girls Soccer Delaware Valley Jeff Rainear
AAA Girls Soccer  Dallas Nikki Pekarski
AA Girls Soccer  Lake-Lehman Kelly Adamshick
A Girls Soccer  Lakeland Paul Sotak
AAA Girls Tennis - Singles Hazleton Area (Stephanie Mazurek) Katie Pavlick
AA Girls Tennis - Singles Wyoming Area (Brianna Pizzano) Tiffany Callaio
AAA Girls Tennis - Doubles North Pocono (Sarah Tofilska-Sarah Sposito) Eliza Lewis
AA Girls Tennis - Doubles Scranton Prep (Gabi Jakubek-Carly Habeeb) Kathleen McKenna
AAA Girls Tennis - Team Hazleton Area Katie Pavlick
AA Girls Tennis - Team Scranton Prep    Kathleen McKenna
Girls AAAA Volleyball Delaware Valley Bridget Crawford
Girls AAA Volleyball Nanticoke  Debbie Gavin
Girls AA Volleyball Holy Redeemer John Kablick
Girls A Volleyball Blue Ridge Lori Zick
 
Boys AAA Cross Country Team Wallenpaupack Steve Brown
Boys AA Cross Country - Team Dallas Matt Samuel
Boys A Cross Country - Team Montrose    Dean Brewer
Boys AAA Cross Country- Individual Wallenpaupack (Tyler Wirth) Steve Brown
Boys AA Cross Country - Individual Dallas (Jack Zardecki) Matt Samuel
Boys A Cross Country - Individual Montrose (Brandon Curley) Dean Brewer
Girls AAA Cross Country - Team Abington Heights Mike Ludka
Girls AA Cross Country - Team Scranton Prep Jeff Dorunda
Girls A Cross Country - Team Holy Cross Charlie Orlando
Girls AAA Cross Country - Individual Abington Heights (Katie Dammer) Mike Ludka
Girls AA Cross Country - Individual Scranton Prep (Mia Beilucci) Jeff Dorunda
Girls A Cross Country - Individual Holy Cross (Lexi Walsh) Charlie Orlando
Golf Boys' AAA Team Champion Crestwood Mark Jarolen
Golf Boys' AA Team Champion Scranton Prep Ed Cimoch
Golf Boys' AAA Individual Champion Wallenpaupack (Alex Pillar) Bob Simons
Golf Boys' AA Individual Champion Scranton Prep (Jack Habeeb) Ed Cimoch
Golf Girls' AAA Team Champion North Pocono Thomas Cesarini
Golf Girls'  AA Team Champion Old Forge Joe DeStefano
Golf Girls' AAA Individual Champion Crestwood (Evie Williams) Mark Jarolen
Golf Girls' AA Individual Champion Mid Valley (Mariah Minter) Scotty McAlarney
AAAAAA Football Delaware Valley Keith Olsommer
AAAAA Football Wyoming Valley West Pat Keating
AAAA Football Valley View George Howanitz
AAA Football Scranton Prep Terry Gallagher
AA Football Dunmore Jack Henzes
A Football Old Forge Mike Schuback
Competitive Cheer Hazleton Area Lindsey Maduro
WINTER  SCHOOL COACH
     
     
AAAAAA Boys Basketball  Hazleton Area Mike Joseph
AAAAA Boys Basketball Abington Heights Ken Bianchi
AAAA Boys Basketball Scranton Prep Andrew Kettel
AAA Boys Basketball Wyoming Seminary C. J. Kersey
AA Boys Basketball Holy Cross Al Callejas
A Boys Basketball MMI Prep Joe Flanagan
AAAAAA Girls Basketball Hazleton Area Joe Gavio
AAAAA Girls Basketball Abington Heights  Deanna Klingman
AAAA Girls Basketball  Scranton Prep Bob Beviglia
AAA Girls Basketball Dunmore Ben O'Brien
AA Girls Basketball Old Forge Ron Stacchioti
A Girls Basketball Susquehanna Errol Mannick
AAA Boys Swimming Delaware Valley Joe Kusner
AA Boys Swimming Dallas Romayne Mosier
AAA Boys Diving Carter Smith (Abington Heights) Zach Haney
AA Boys Diving Sawyer Aitken (Tunkhannock) Kim Henning
AAA Girls Swimming  Delaware Valley Chelsea Schatt
AA Girls Swimming Dallas Romayne Mosier
AAA Girls Diving Sophia Ginocchetti (WVW) Karina Zabresky
AA Girls Diving Jaelyn Shaver (Dallas) Paul Mierzwa 
AAA Team Wrestling - Duals Delaware Valley Lou DeLauro
AA Team Wrestling - Duals Honesdale Ryan Chulada
AAA Team Wrestling - Individuals Delaware Valley Lou DeLauro
AA Team Wrestling - Individuals Honesdale Ryan Chulada
SPRING  SCHOOL COACH
     
     
AAA Boys Lacrosse Delaware Valley Jeff Krasulski
AA Boys Lacrosse Crestwood Brian Zabroski
AA Girls Lacrosse Wyoming Seminary Catie Kersey
AAA Girls Lacrosse Delaware Valley Bernadine Salak
AAA Boys Tennis - Singles Delaware Valley (Tomas Reese) Larry Hudson
AA Boys Tennis - Singles Western Wayne (Lenny Maiocco) Dante Terenzio
AAA Boys Tennis - Doubles Delaware Valley (Tomas Reese - Chris Vilbert) Larry Hudson
AA Boys Tennis - Doubles Scranton Prep (Jack Habeeb - Rhys Kelly) Aaron Holzman
AAA Boys Tennis - Team Abington Heights   Tom Lavelle
AA Boys Tennis - Team Dallas  Joe Pugliese
AAA Boys Volleyball Delaware Valley Heather Holdredge
AA Boys Volleyball Holy Redeemer John Kablick
AAA Boys Track Scranton Dave Powell
AAA Boys Track Wallenpaupack Mark McHugh
AA Boys Track Lakeland Art Davis
AAA Girls Track Abington Heights Mike Ludka
AA Girls Track Western Wayne  Justin Collins
AAAAAA Baseball Hazleton Area Gino Cara
AAAAA Baseball North Pocono Brian Jardine
AAAA Baseball Valley View  Jason Munley
AAA Baseball Lakeland Larry Piccini
AA Baseball Northwest Area Lou DiPasquale
A Baseball MMI Prep Ryan Jastremsky
AAAAAA Softball Hazleton Area Heather Natt
AAAAA Softball Pittston Area Vito Quaglia
AAAA Softball Tunkhannock Bob Hegedty
AAA Softball Holy Redeemer Jerry Paulukonis
AA Softball Holy Cross  Joe Ross
A Softball Forest City Joe Miraglia
DISTRICT 2 PIAA  SCHOOL COACH
CURRENT STATE CHAMPIONS    
     
     
AAA Wrestling - 152 Pounds Scranton (Willy Evanitsky) John Burgette
AAAAA Basketball  Abington Heights Ken Bianchi
AA Swimming - Boys 100 yard Butterfly Holy Redeemer (Adam Mahler) Jack Port
AAA Track and Field - Girls Shot Put Berwick (Payden Montana) Bob Calarco
AAA Track and Field - Girls Discus Berwick (Payden Montana) Bob Calarco
AA Track and Field - Boys 110 Meter Hurdles Wilkes-Barre Meyers (Nazir Dunell) Hayden White
AAA Track and Field - Boys 1600 Meter Run Abington Heights (Kyle Burke) Mike Ludka
AAA Track and Field - Boys Long Jump Scranton (Ky'ron Harbin) Dave Powell
AAA Track and Field - Boys Javelin Wyoming Area (Marc Anthony Minichello) Joe Pizano
     
     
 


PIAA District II
http://www.piaad2.org/staticpages/index.php?page=20060711111303733